Suya Dayanıklı Telefonlar – 2022

Suya dayanıklı telefonlar nelerdir? Bilindiği üzere teknoloji ilerledikçe elektronik cihazların bize sunduğu fırsatlar artıyor. Bunlardan birisi de suya dayanıklılık oluyor. Tüketiciler bir cihaz almadan önce suya dayanıklı olup olmadığına önem veriyor. Bu nedenle sizler için piyasadaki en iyi suya ve toza dayanıklı telefonları listelemeye karar verdik.

İçeriğimizde farklı markalara ait en iyi suya dayanıklı telefonları listelemeye özen gösterdik. Bu kapsamda Apple, Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi sektörün güçlü markalarına ait suya dayanıklı telefonları ele aldık. Ancak öncelikle suya dayanıklı telefon ne anlama gelir sorusunun yanıtına bir göz gezdirelim.

Genel kanının aksine suya dayanıklılık ve tamamen su geçirmezlik aynı kavramlara denk gelmemektedir. Bu nedenle suya dayanıklı bir telefonun sudan zarar görmeyeceğini düşünmemeniz gerekir. Ancak bu cihazlar sıradan telefonlara kıyasla suya biraz daha direnç göstermekte ve daha zor bir şekilde sudan etkilenmektedir.

Bir başka deyişle telefonunuzu doğrudan havuza ya da denize sokmanız cihazın bozulma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Öte yandan suya dayanıklılık yağmur, kar gibi su sıçramalarına, ıslak elden damlayan sulara ve ufak su birikintilerine karşı neredeyse tamamen koruma sağlamaktadır.

Suya dayanıklı telefonlar genellikle toza karşı da dayanıklı olarak karşımıza çıkmaktadır. IP67 ve IP68 sertifikası olarak da bilinen suya ve toza dayanıklılık telefonunuza ekstra bir koruma katmanı sağlar. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi suya karşı tamamen korumalı değildir. Bu nedenle yoğun suya maruz kalan cihazda tamiri olmayan bir sorunla karşılaşmak muhtemeldir.

Bu konuya açıklık getirdikten sonra piyasadaki telefonlara göz atalım. Suya dayanıklı telefon üretiminde birçok markanın en popüler ürünlerini görebilirsiniz. Öncelikle Apple ile suya dayanıklı telefonlar listemize göz atmaya başlayalım.

Suya Dayanıklı Apple Telefonlar

Apple uzun yıllardır suya ve toza dayanıklı telefon üretimi konusunda en üst segmentte yer alan bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki bu durum günümüzde de devam ediyor. Bu nedenle Apple’ın ürettiği neredeyse her telefonda suya dayanıklılık bir problem olmuyor.

Yine de garanti kapsamında su hasarının büyük bir rol oynadığını belirtmek gerek. Eğer kullanıcı bazlı bir sıvı problemi meydana gelmişse Apple’ın sorumluluk kabul etmediğini bilmelisiniz. Bu nedenle bu koşullara özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz.

iphone-14-pro-max

iPhone 14 Serisi

Şirketin en güncel serisi olan iPhone 14 modelleri, suya ve toza dayanıklılık konusunda son derece başarılı. Öyle ki şirketin reklamlarında sürekli vurguladığı bu dayanıklılık telefonun sağlamlığını önemli ölçüde artırıyor. Ayrıca cihazda kullanılan bileşenler ve maddeler de bu sağlamlığa ekstra katkı sağlıyor.

Bunun ötesinde cihazın performans konusunda da en üst segmentte olduğunu belirtmeye gerek bile olmadığını düşünüyoruz. Kamerasından çip setine tüm özellikleriyle piyasadaki en iyi telefonlar arasında yer alıyor iPhone 14 serisi. Tabii ki daha önce belirttiğimiz gibi cihazın suya tamamen dayanıklı olmadığını unutmayın.

iPhone 13 Serisi

Apple tarafından üretilen bir başka suya ve toza dayanıklı telefon serisi ise iPhone 13 oluyor. Güncel neslin bir önceki nesli olarak adlandırabileceğimiz iPhone 13 serisi de iPhone 14 serisi ile benzer bir sağlamlık seviyesine sahip. Özellikle Pro modellerinde kullanılan bileşenler kasanın daha sağlam olmasını sağlıyor.

Bunun ötesinde iPhone 13 hala güncelliğini koruyan bir performansa da sahip. Özellikle çip seti ile en az 4 yıl daha güncelleme almayı sürdürecek olan bu telefon uzun yıllar boyunca kullanım için fazlasıyla uygun. Tabii ki Apple kalitesini de sergileyen bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone 12 Serisi

Birçok kişi tarafından sevilerek kullanılan mini modellerini ilk defa kullanıcıların karşısına çıkaran iPhone 12 serisi de suya ve toza dayanıklılık konusunda diğer modeller ile aynı çizgide. Ayrıca cihazların tasarımı konusunda da değişmelerin önemli ölçüde yol kat ettiği bir seri olduğunu söyleyelim.

Buna ek olarak iPhone 12 serisi cihazların da performans konusunda hala bir sıkıntı yaşamadığını söylemek mümkün. Tabii ki ömürlerini biraz daha doldurdukları aşikar ancak birkaç yıl daha sorunsuz bir şekilde kullanım imkanı tanıyacak gibi gözüküyor.

iPhone 11 Serisi

Apple tarafından üretilen iPhone 11 serisi de suya ve toza dayanıklılık konusunda son derece başarılı. Tabii ki defalarca hatırlattığımız üzere bu dayanıklılık daha küçük çaplı sıvı temaslarını kapsıyor. Ancak yaklaşık dört yıl önce çıkmış bir modelde bile buna dikkat edilmesi takdir edilesi bir unsur.

iPhone 11 serisinin performansı hakkında ise günümüzde hala kullanım imkanı olduğunu söylemek yeterli gibi gözüküyor. Ancak bir ya da iki yıl içerisinde bu seriye ait modellerde yavaşlamaların başlayacağını öngörmek mümkün. Özellikle geçmiş nesillere bakılınca bu cihazların en yüksek performansını sunduğu günlerin yavaş yavaş geride kaldığını söyleyebiliriz.

Diğer Modeller

Tüm bu modellerin haricinde Apple tarafından üretilen birçok üründe de suya ve toza dayanıklılık yer alıyor. Örneğin SE serisinin tüm modellerinde bu unsuru görmek mümkün. Buna ek olarak iPhone XS, XR ve X modellerinde suya karşı dayanıklılık mevcut.

Ayrıca Apple bu teknolojiyi uzun zamandır telefonlarına entegre etmeye gayret gösteriyor gibi gözüküyor. Öyle ki iPhone 7 ve iPhone 8 serilerinde de suya ve toza dayanıklılık yer alıyor. Bu da yaklaşık 6-7 yıldır her iPhone modelinde suya ve toza dayanıklılık olduğunu ortaya çıkarıyor.

Suya Dayanıklı Samsung Telefonlar

Listemizde yer alan önemli bir diğer marka ise Samsung oluyor. Samsung’un da birçok önemli telefonu suya ve toza dayanıklılık konusunda göz doldurucu özelliklere sahip. Ancak burada da durumun Apple gibi olduğunu belirtmek önemli. Çünkü sıvı teması garanti konusunda bir problem olabiliyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Samsung garanti rehberi ile konu hakkındaki detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse bu cihazların sunduğu garanti kapsamı yalnızca küçük sıvı temasları için geçerli. Bu nedenle olası bir kullanıcı hatasıyla cihazın garanti kapsamı dışında kalacağını söylemek mümkün.

samsung-galaxy-s22

Galaxy S Serisi

Samsung’un en yeni serisi olan Galaxy S22 modellerinin tamamı suya ve toza dayanıklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu cihazların Android telefonlar arasında yer alan en güçlü performanslara da sahip olduğunu göz ardı etmemek gerek. Bu nedenle güçlü ve suya dayanıklı bir telefon arıyorsanız Galaxy S22 serisi sizin için ideal seri olabilir.

Bunun haricinde Samsung’un bir önceki amiral gemisi serisi Galaxy S21 modelleri de suya ve toza dayanıklı bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkıyor. Günümüzde hala güçlü bir performans sunan bu modellerin de suya dayanıklı olması kullanıcı için büyük bir avantaj. Ayrıca önümüzdeki birkaç yıl boyunca da bu modelin sorunsuz bir şekilde çalışacağını söylemek mümkün.

Samsung’un biraz daha eski modelleri arasında yer alsa da Galaxy S20 serisinde de suya ve toza dayanıklılık özelliğinin olduğunu belirtelim. Her ne kadar vadesi dolmaya başlamış olsa da günümüzde yeterli bir performans sağlayacak cihazlar arasında olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Diğer Modeller

Esasında birçok Samsung modeli suya ve toza dayanıklılık konusunda oldukça başarılı bir performans sunuyor. Bunların arasında Galaxy Z Fold serisi ve Z Flip serisi modellerini saymak mümkün. Ayrıca Galaxy Note 20 ve Galaxy Note 10 modellerinde de bu unsuru görebilirsiniz.

Bunun ötesinde orta segment cihazlarda da suya ve toza dayanıklılık bulunmaktadır. Galaxy A7x, Galaxy A5x ve Galaxy A3x serilerinin özellikle güncel versiyonlarında IPX sertifikası yer alıyor. Hatta Galaxy S4 modellerine kadar birçok Samsung modelinde suya ve toza dayanıklılık görmek mümkün. Tabii ki bu cihazlar günümüzde erişilemez konumlarda yer alıyor.

Suya Dayanıklı Xiaomi Telefonlar

Dünyanın en önemli telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi ile içeriğimize devam ediyoruz. Maalesef Xiaomi markası dünyaya sunduğu tüm telefonları Türkiye’ye getirmemekte. Bu nedenle suya ve toza dayanıklı tüm cihazları ele alamayacağız. Ancak Türkiye’de satılan modellere göz atmakta fayda var.

Xiaomi Redmi Note 8 2021 Tanıtıldı Suya Dayanıklı Telefonlar

Redmi Note Serisi

Türkiye’de seri halinde satılan Redmi Note 11 modelleri suya ve toza karşı dayanıklı telefonlar arasında yer almaktadır. Bu seri kapsamında satışta olan Redmi Note 11, Note 11 Pro, Note 11SE ve Note 11S modelleri suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına sahiptir.

Xiaomi’nin ülkemizde satışa sunduğunu önemli bir başka suya ve toza karşı dayanıklı telefon serisi ise Redmi Note 10 serisi olarak ifade edilmektedir. Bu cihazlar arasında da Redmi Note 10, Note 10 Pro, Note 10S modelleri yer almaktadır. Buna ek olarak Redmi Note 9, Redmi Note 8 ve Redmi Note 7 serisinin modelleri de suya ve toza dayanıklılık konusunda sertifikaya sahiptir.

POCO ve Diğer Modeller

Xiaomi başlığının altında ele alsak da POCO günümüzde bambaşka bir firma olarak yoluna devam etmektedir. Yine de Xiaomi ile bağlantılı olduğunu belirtmekte fayda var. POCO’nun suya dayanıklı modelleri arasında ise POCO X3 ve X4 serisini saymak mümkün. Bu iki seri haricinde M4 ve M5 modelleri de suya dayanıklılık sertifikasına sahip. Ayrıca POCO F3 modeli de suya ve toza dayanıklı bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bu modeller haricinde Redmi K serisinin güncel modelleri, Xiaomi Mi serisinin güncel modelleri ve Redmi Note serisinin güncel modelleri de suya ve toza karşı dayanıklıdır. Bunların arasında Redmi Note 12 serisi, Xiaomi 11T ve Xiaomi 9 T modellerini örnek olarak göstermek mümkündür. Ayrıca çok daha uygun fiyatlı Redmi 9C ve Redmi 8A gibi modeller de suya karşı dayanıklılık göstermektedir.

Suya Dayanıklı Huawei Telefonlar

Suya dayanıklı telefonlar içeriğimizde yer vereceğimiz son marka ise Huawei oluyor. Çinli teknoloji devi Huawei de birçok modelinde suya dayanıklılık üzerinde gayret gösteriyor. Temelde ise iki farklı seri için bu durumun söz konusu olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak belirttiğimiz gibi garanti kapsamı dışına çıkan suya temas durumları da söz konusu.

Huawei Mate 50 Serisi Yakında Piyasaya Çıkacak

Huawei Mate Serisi

İlk olarak karşımıza çıkan seri Huawei Mate serisi oluyor. Mate serisinin Mate 10 modellerine kadar piyasaya çıkan tüm modelleri suya dayanıklılık sertifikasına sahip. Bunların arasında Huawei Mate 50 Pro, Huawei Mate 40 Pro, Huawei Mate 30 Pro ve Huawei Mate 20 Pro’yu saymak mümkün. Ayrıca bu modellerin Pro olmayan sürümleri de suya ve toza karşı dayanıklı.

Huawei P Serisi

Bir başka suya ve toza karşı dayanıklı Huawei serisi ise P serisi oluyor. Huawei P50 modellerinden P8 serisine kadar tüm modellerde suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikası görmek mümkün. Üstelik bu modeller arasında Huawei P50 Pro ve P40 Pro gibi önemli cihazlar da yer alıyor.

Suya Dayanıklı Telefonlar: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için suya ve toza karşı dayanıklı telefonlar üreten markaları bir araya toplamaya çalıştık. Bu markaların ülkemizde satışa sunduğu modelleri de sizler için derledik. İlerleyen dönemlerde yeni modellerin çıkmasıyla içeriğimizin güncelleneceğini de belirtelim.

Daha önce de vurguladığımız gibi suya dayanıklılık tamamen su geçirmezlik ile aynı değil. Bu nedenle suya dayanıklı bir telefonun sudan zarar görmeyeceğini varsayamayız. Kaldı ki telefonların garanti kapsamları da bu doğrultuda hazırlanmakta. Bu nedenle telefonunuzu sıvı temasına maruz bırakmamaya özen gösterin.

Peki siz suya dayanıklı telefonlar hakkında ne düşünüyorsunuz? İçeriğimiz ile ilgili görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca suya dayanıklı telefonlar hakkında da sorularınız için yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.