En İyi 5G Destekli Telefonlar – 2022

İletişim teknolojileri tarihte eşi benzeri görülmemiş bir hızla değişiyor. Sürekli daha ileriyi hedefleyen bu teknolojilerin en güncel buluşlarından biri ise 5G oluyor. Peki, Türkiye’de de satışta olan en iyi 5G destekli telefonlar neler?

Sizler için en iyi 5G destekli telefonları, farklı fiyat aralıklarından oluşan bir liste halinde hazırladık. Ayrıca listede yer verdiğimiz cihazların güncel olmalarına da önem verdik.

Ancak bildiğiniz üzere Türkiye’de 5G’nin varlığından söz etmek henüz mümkün değil. Yine de birçok markanın ürettiği bu cihazlar Türkiye’de de satışta. Ayrıca, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin de 5G desteğini kullanıcılara sağlayacağı su yürütmez bir gerçek. Bu ufak uyarının ardından 5G destekli telefonlar listemize geçebiliriz.

OnePlus Nord N10 5G

OnePlus Nord N10 5G

Listemizin ilk sırasında OnePlus markası tarafından üretilen N10 5G modeli yer alıyor. Bu modelin aynı zamanda piyasadaki en iyi telefonlar arasında yer aldığını da belirtmek gerek. Buna ek olarak cihazda 5G desteği de yer alması avantaj sağlıyor.

Üründe yer alan 5G desteği haricinde Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1 ve kablosuz bağlantı üzerinden arama sinyali desteği de yer alıyor. Buna ek olarak cihazın çift hat desteğine de sahip olduğunu belirtelim.

Genel olarak özelliklerine bakarsak Nord N10 5G, 6.49 inç boyutunda FHD+ bir ekran ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca 8 çekirdekli CPU’ya sahip Snapdragon 690 da ürünün içerisinde yer alıyor. Dahili depolama biçimi olarak UFS 2.1 tercih edilse de ürünün fiyatına göre başarılı bir performans sunduğunu söylemek mümkün.

Kamera konusunda da kullanıcılarını merakta bırakmayan OnePlus Nord N10 5G, dört arka kameralı bir kuruluma sahip. Bunların arasında ekstra geniş açı, makro ve derinlik algısı için bir kamera yer alıyor. Bu ürünün fiyatı ise yaklaşık 4.600 TL’den başlıyor.

Redmi Note 10 5G

Xiaomi-Redmi-Note-10-5G

5G destekli telefonlar listemizin ikinci sırasında Xiaomi tarafından üretilen Redmi Note 10 5G modeli yer alıyor. Listemize dahil etmemizden anlayacağınız üzere bu model de 5G desteği sunuyor. Buna ek olarak Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5.1 de destekleyen cihazda NFC de bulunuyor. Ayrıca bu modelin de çift hatlı olduğunu belirtelim.

Bağlantı özelliklerinden sonra genel özelliklerine bakmak gerekirse Redmi Note 10 5G modelinin 6.5 inç FHD+ çözünürlüğe sahip bir ekranının olduğunu belirtmek gerekli. Bu ekranın haricinde cihazda yer alan MediaTek Dimensity 700, ürünün performans kaynağı oluyor.

Farklı RAM ve depolama seçenekleriyle sunulsa da cihazda UFS 2.2 teknolojisinin kullanıldığını da belirtelim. Kapasite olarak ise 4 GB RAM ve 6 GB RAM seçeneklerinin yanı sıra 64 GB ve 128 GB depolama alanı tercihi yer alıyor.

Kamera özelliklerine baktığımızda ise üç tane kameradan oluşan bir düzenek görmek mümkün. Ancak, bu cihazda ekstra geniş açılı bir kamera da yer almıyor. Ana kameraya ek olarak yalnızca makro ve derinlik sensörü cihazda bulunuyor. Tüm bu özellikleriyle Redmi Note 10 5G yaklaşık 4.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışta.

Poco X3 GT

poco x3 gt 5g

En iyi 5G destekli telefonlar listemizin uygun fiyatlı bölümünde değineceğimiz bir başka model Poco X3 GT oluyor. Bu modelde bir önceki cihazların aksine 5G desteğine ek olarak daha gelişmiş kablosuz bağlantı seçenekleri de görüyoruz.

Poco X3 GT modeline Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 yer alıyor. Bu da üründen alınan bağlantı hızının daha yüksek olmasını sağlıyor. Ayrıca NFC desteğinin de cihazda yer aldığını belirtmek gerekli. Üstelik çift hat desteği de bulunuyor.

Cihazın ekran özelliklerine bakmak gerekirse 6.67 inç boyutunda FHD+ çözünürlüğe sahip bir ekran bizleri karşılıyor. Bu ekranın 120Hz ekran yenileme hızına sahip olduğunu belirtelim. Çip olarak ise ise MediaTek Dimensity 1100 ile kullanıcılara sunuluyor.

Cihazın RAM ve depolama seçeneklerinin de kendi fiyat aralığına göre oldukça yüksek olduğunu belirtmek gerek. 8 GB RAM ile satışta olan cihaz iki farklı depolama seçeneğine sahip. Kullanıcılar, tercihlerine göre 128 GB ve 256 GB depolama seçeneği ile cihazı alabiliyor. Üstelik depolama teknolojisinin UFS 3.1 olduğunu da belirtelim.

Poco X3 GT modeli, üç kameraya sahip bir düzenek ile karşımıza çıkıyor. Ana kameranın haricinde ekstra geniş açı ve makro çekim için bir kamera bulunduran cihaz bekleneni veriyor. ürünün fiyatı ise yaklaşık 6.550 TL’den başlıyor. Ancak bu fiyatın 128 GB’lık model için geçerli olduğunu söylemek gerek.

Xiaomi 11 Lite 5G

Xiaomi-mi-11-lite-5g destekli telefonlar

5G destekli en iyi telefonlar listemize bir başka Xiaomi modeliyle devam ediyoruz. 2021 senesi içinde satışa sunulan Xiaomi 11 Lite da 5G desteğiyle piyasaya çıkan cihazlar arasında yerini alıyor.

5G desteğine ek olarak, çift hat, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 ve NFC gibi bağlantı özellikleri de cihazda yer alıyor. Bu nedenle cihazın bağlantı açısından en üst seviyelerde olduğunu söylemekte fayda var.

Xiaomi 11 Lite’ın genel özelliklerine baktığımızda ise FHD+ çözünürlüğe sahip 6.55 inç AMOLED bir ekran bizleri karşılıyor. Bu ekranın yanı sıra Snapdragon 780G ve 8 çekirdekli bir işlemci cihazda yer alıyor.

RAM özellikleri günümüz için yeterli olsa da maalesef depolama açısından aynısını söylemek pek mümkün değil. 6 GB ve 8 GB olmak üzere iki farklı RAM seçeneğinin yanı sıra 128 GB ve 256 GB depolama alanı desteği cihazda yer alıyor. Ancak bu üründe yer alan depolama teknolojisinin UFS 2.2 olduğunu belirtelim.

Bu modelin kamera özelliklerine baktığımızda ise ana kameraya ek olarak ekstra geniş açı ve makro çekim kameraları görmek mümkün. Bu ürünün 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanına sahip sürümü ise yaklaşık 7.900 TL’den başlıyor.

Huawei P40

huawei p40 5g destekli telefonlar

Listemiz Huawei P40 modeliyle devam ediyoruz. Markanın ülkemizde satılan en güncel modelleri arasında yer alan Huawei P40, 5G desteğinin yanı sıra Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 gibi özelliklere de sahip. Ayrıca cihazda Miracast ve eSIM gibi bağlantı özellikleri de yer alıyor.

Ürünün genel özelliklerine baktığımızda ise 6.1 inç boyutunda OLED bir ekran bizleri karşılıyor. FHD+ çözünürlüğe sahip olan bu ekran 422 PPI piksel yoğunluğuyla kullanıcılara sunuluyor.

Çip olarak Kirin 990 tercih edilen bu ürünün 8 GB RAM kapasitesi mevcut. Buna ek olarak 128 GB ve 256 GB depolama seçeneği de cihazda yer alıyor. Ürün performans anlamında piyasadaki en iyi deneyimi sunmasa da oldukça başarılı olduğunu belirtmekte fayda var.

Kamera konusunda ise benzer fiyattaki modellere kıyasla oldukça başarılı. Ana kameraya ek olarak ekstra geniş açı, makro, telefoto gibi özellikler de cihazda yer alıyor. Ürünün fiyatı ise yaklaşık 8.300 TL’den başlıyor. Bu serinin bir diğer modeli olan P40 Pro modelinin de 5G desteğiyle satıldığını belirtelim.

Samsung Galaxy A53

galaxy-a53-a33

Samsung’un dikkat çeken Galaxy A serisinin yeni modellerinden birisi olan Galaxy A53 de 5G destekli en iyi telefonlar listemizde yer almaya hak kazanıyor. Nano-SIM ve çift hat destekli bu cihazın eSIM konusunda destek sağlamadığını belirtelim. Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5.1 de üründe yer alan özellikler arasında.

Cihazın ekran özelliklerine baktığımızda ise 6.5 inç boyutunda bir ekran ile karşılaşıyoruz. FHD+ çözünürlüğe sahip bu ekranın 407 PPI piksel yoğunluğu ve 120Hz ekran yenileme hızı bulunuyor. Ayrıca Always-on-Display ve ekran içi kamera gibi özellikler de cihazda mevcut.

Samsung, bu ürünün çip setinde Exynos 1280 kullanmayı tercih etmiş. 8 çekirdekli CPU’ya ek olarak Mali-G68 GPU üründe yer alıyor. 5nm teknolojisi ile üretilen bu işlemcinin yanı sıra; 6 GB ve 8 GB RAM ile 128 GB ve 256 GB depolama alanı seçenekleri cihazda mevcut. 1 TB’a kadar hafıza kartı desteğine sahip olduğunu da belirtelim.

Genel anlamda oldukça başarılı özelliklere sahip bu cihaz Samsung’un orta-üst segment ürünleri arasında yer alıyor. Samsung Galaxy A53 modelinin 5G desteğine sahip olması ile gelecek dönemde 5G’nin standart haline geleceğini gösterir nitelikte. Bu ürünün fiyatı ise 8.700 TL’den başlıyor.

Apple iPhone 13 mini

iphone-13-mini

Listemizin ilk Apple ürünü ise iPhone 13 mini oluyor. Burada ufak bir parantez açmakta fayda var. iPhone 12 ve iPhone 13 serisindeki tüm cihazlar 5G desteğine sahip. Ancak biz listemizde yalnızca iki tanesine yer vermek istedik. iPhone 13 mini, 5G haricinde Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.0 ile sunuluyor.

Cihazın genel özelliklerine baktığımızda ise FHD+ çözünürlüğe sahip 5.4 inç boyutunda OLED bir ekran karşımıza çıkıyor. Bu ekranın yenileme hızı ise 60Hz olarak belirtiliyor. Çip olarak ise Apple A15 cihazda yer alıyor. 4 GB RAM’e ve 128 GB, 256 GB ve 512 GB depolama seçeneklerine sahip olduğunu da belirtelim.

iPhone 13 mini’nin kamerası ise Apple’ın en başarılı olduğu noktalardan birini gözler önüne seriyor. Cihazda 4K 60fps çekim desteğinin yanı sıra ekstra geniş açı için bir kamera da yer alıyor. Bu ürünün fiyatı ise yaklaşık 16.100 TL’den başlıyor.

OnePlus 9

oneplus-9

En iyi 5G destekli telefonlar listemizde yer alan bir diğer model ise OnePlus 9 oluyor. Özellikle kamera özellikleriyle destan yazan bu cihaz bağlantı konusunda da oldukça başarılı. Cihazda yer alan 5G desteğine ek olarak ürünü çift hatlı bir şekilde kullanmak da mümkün.

Ayrıca, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 de cihazda yer alan bağlantı özellikleri arasında. Günümüzün gerekliliklerinden biri haline gelmeye başlayan NFC’de cihazda bulunuyor. Tüm bu açılardan cihazın ne kadar başarılı bir bağlantı desteğine sahip olduğunu görmek mümkün.

Cihazın genel özelliklerine aktığımızda ise 6.55 inç boyutunda FHD+ bir AMOLED ekran karşımıza çıkıyor. 120Hz ekran yenileme hızına ve 402 PPI piksel yoğunluğuna sahip bu model ekran konusunda bekleneni fazlasıyla veriyor.

Performans konusunda ise Snapdragon 888 ve Adreno 660 GPU ile kullanıcıların karşısına çıkan cihaz oldukça güçlü. Buna ek olarak 8 GB ve 12 GB RAM desteği ile 128 GB ve 256 BG depolama cihazda yer alıyor. Depolama teknolojisi ise UFS 3.1 oluyor.

Kamera özelliklerine baktığımızda ise ekstra geniş açı, makro çekim, portre modu, telefoto ve daha birçok unsur görüyoruz. Genel anlamda oldukça başarılı olan bu ürün yaklaşık 11.600 TL’den satışta.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra 5g destekli telefonlar

5G destekli en iyi telefonlar listemizin sıradaki üyesi ise Samsung Galaxy S21 Ultra oluyor. Galaxy S21 ailesinin en yüksek donanımlı modeli olan bu cihazda tüm seride olduğu gibi 5G desteği yer alıyor. Buna ek olarak Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 ve NFC de cihazda mevcut.

Genel olarak özelliklerine bakmaya ise ekrandan başlayalım. QHD+ çözünürlüğe sahip 6.8 inç boyutundaki Dynamic AMOLED ekran ve 120Hz ekran yenileme hızı Samsung Galaxy S21 Ultra’da yer alıyor. Cihazın ekranının gayet başarılı olduğunu belirtelim.

Cihazın performans özelliklerine baktığımızda ise Exynos 2100 karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra 12 GB ve 16 GB RAM seçenekleri de cihazda mevcut. Ayrıca UFS 3.1 teknolojisi ile 128 GB, 256 GB ve 512 GB depolama alanı da üründe yer alıyor.

Kamera özellikleriyle de oldukça göz doldurucu olan Galaxy S21 Ultra, ekstra geniş açı, telefoto ve 8K video kayıt gibi unsurlara sahip. Ürünün fiyatı ise yaklaşık 16.500 TL’den başlıyor.

Samsung Galaxy S22 Ultra

samsung-galaxy-s22-ultra

5G destekli en iyi telefonlar arasında yer alan bir diğer Samsung ürünü ise Galaxy S22 ailesinin Ultra modeli oluyor. 2022 yılının ilk çeyreğinde kullanıcıların karşısına çıkan bu cihaz, Galaxy S serisinde standart hale gelen 5G desteği ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda eSIM ve çift hat desteğinin bulunduğunu da belirtelim.

Cihazın genel özelliklerine baktığımız zaman 6.8 inç boyutunda bir QHD+ ekran ile karşılaşıyoruz. 500 PPI piksel yoğunluğuna ve 120Hz ekran yenileme hızına sahip bu cihazın; HDR10+, Always-on-Display ve daha birçok özelliği bulunduğunu da belirtmek gerek.

Cihazın donanım özelliklerine baktığımızda ise Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 çip seti bizleri karşılıyor. 4nm teknolojisi ile üretilen bu CPU’ya ek olarak 8 GB LPDDR5 RAM de cihazda mevcut. Ayrıca 12 GB ve 16 GB RAM seçenekleri de cihazda yer alıyor. Depolama konusunda ise 1 TB’a kadar destek sağlıyor.

Samsung kamera anlamında da sınırları zorlamış gibi gözüküyor. 8K çekim yapabilen 108 MP ana kamera ile oldukça başarılı kareler yakalamak mümkün. Ayrıca ekstra geniş açı ve telefoto kameralar da cihazda yer alıyor. Samsung Galaxy S22 Ultra’nın fiyatı ise 22.500 TL’den başlıyor.

Apple iPhone 13 Pro

iphone-13-pro

Listemizde yer alan ikinci Apple cihazı ise iPhone 13 Pro oluyor. Apple tarafından 2021 yılının sonlarına doğru tanıtılan iPhone 13 serisindeki tüm cihazlar gibi bu modelde de 5G desteği bulunuyor. Ayrıca eSIM desteğinin de mevcut olduğunu belirtmek faydalı olacaktır.

Cihazın ekranına baktığımızda ise bizleri 6.1 inç boyutunda OLED bir panel karşılıyor. Bu ekranın iPhone 13 mini modelinden en önemli farkı ise 120Hz yenileme hızına sahip olması. Bu sayede oldukça akıcı bir ekran deneyimi sunuyor.

iPhone 13 Pro modelinde de A15 Bionic çipi yer alıyor. 6 GB RAM ve 1 TB’a kadar depolama desteği de üründe mevcut. Kamera özellikleri ise iPhone 13 mini’ye kıyasla oldukça gelişmiş. Ekstra geniş açı, telefoto, makro ve daha birçok özellik iPhone 13 Pro’da mevcut. Ürünün fiyatı ise yaklaşık 23.500 TL’den başlıyor.

Samsung Galaxy Z Fold3

Samsung Galaxy Z Fold3

5G destekli en iyi telefonlar listemizin son sırasında ise Samsung Galaxy Z Fold3 yer alıyor. 5G desteğine ek olarak Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 ve NFC’de bulunduran bu cihaz bağlantı konusunda oldukça başarılı.

Ürünün genel özelliklerine baktığımızda ise ilk olarak ekran öne çıkıyor. Listemizdeki diğer ürünlerden farklı olarak bu cihazda katlanabilir bir ekran yer alıyor. 6.2 inç ekranındaki dış ekran ve 7.6 inç boyutundaki iç ekranın 120Hz yenileme hızı mevcut.

Ekran özelliklerinin yanı sıra cihazda Snapdragon 888 kullanılıyor. Performans konusunda gayet başarılı olan bu cihazın 12 GB RAM kapasitesi de mevcut. Depolama teknolojisi UFS 3.1 olan modelin 256 GB ve 512 GB seçeneklerine sahip olduğunu da belirtelim.

Son olarak ise kamera özelliklerine bakalım. Telefoto, ekstra geniş açı, 4K 60fps çekim gibi özellikler cihazda yer alıyor. Kamera konusunda piyasadaki en iyi cihaz olmasa da gayet başarılı olduğunu söylemek mümkün. Ürünün fiyatı ise 23.800 TL’den başlıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.