Steam Deck, Bilgisayar için Bir Alternatif Olacak!

Valve tasarımcıları, Steam Deck donanım ve bilgisayar yükseltmek isteyenlere harika bir alternatif olacak diyor. Şu an için Steam Deck’in bunu karşılayabileceği belli değil. Fakat Valve tasarımcılarının bunun üzerine mesai harcadığı belli.

Steam Deck şu anda geleceğin oyunlarını oynatma konusunda bazı soru işaretlerine sahip. Ancak Valve’ın yaptığı tüm testlerde ve demolarda Steam Deck’in şu an için oynatmadığı oyun yok. Valve Steam Deck için donanım konusunda kendisinden oldukça emin. Hatta bir sonraki bilgisayarınızın ya da bilgisayar yükseltmenizin Steam Deck olmasını istiyor.

Valve tasarımcısı Greg Coomer yakın zamanda Rock, Paper, Shotgun’a bir röportaj verdi. Röportajda “Bir grup insanın onu ilk bilgisayarları olarak seçeceğine dair güçlü bir tahminimiz yok. Fakat bunun olması da muhtemel. Mevcut bilgisayarlarındaki yükseltme açısındansa Steam Deck’in bir seçim olacağından oldukça eminiz.” dedi.

Görüntü için Ekstra “Dock” Gerekmiyor

Steam Deck’in tasarımcısı Lawrance Yang, Steam Deck’i “bir şeyler takabileceğiniz küçük bir bilgisayar” olarak tanımlıyor. Lawrance Yang “Geleneksel PC’nin yaptığı gibi bir monitöre görüntü vermesi için ekstra bir dock’a ihtiyacınız yok. Steam Deck aynı işlevi zaten görecek.” dedi.

Lawrance Yang’in böyle demesinin bir sebebi var. Çünkü Steam Deck’in 4K çıkışı için sadece bir adet “USB Type-C – HDMI” kabloya ihtiyacınız olacak. Fakat Valve tasarımcısı Coomer da Steam Deck için daha yüksek çözünürlüklerdeki performansının oyuna bağlı olduğunu bildiriyor. Buna ek olarak diğer PC’lerde olduğu gibi çok zorlamanın performansı düşüreceğini de belirtiyor. Steam Deck’in hedefi şu an için 30 FPS.

valve steam deck

Steam Deck şu ana kadar yapılan testlerde oldukça etkileyici gözüküyor. Ancak PC yükseltmesi konusunda memnun kalıp kalmayacağınız nereden başlayacağınıza bağlı. Eğer ki uzun zamandır kullandığınız eski bir bilgisayarınız varsa yerini dolduracaktır. Fakat güncel bir bilgisayarınız varsa o zaman Steam Deck şu an için size yeterli gelmeyecektir.

Ancak tüm bunlara ek olarak eğer ki bir avuç içi bilgisayar istiyorsanız Nintendo Switch’e göre çok daha iyi bir tercih olacaktır. Hatta sadece Nintendo Switch’i değil eski nesil dizüstü bilgisayarları da geride bırakacaktır.

Valve Steam Deck için çok umutlu. Aslına bakarsanız oyun dünyasında da çok pozitif karşılandı. Fakat şu an için Valve’ın Steam Deck hakkındaki “yeni bilgisayar” hedefi biraz uzun vadeli bir plan gibi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!