Steam Deck, VR Setleri ile Uyumlu Hale Gelebilir!

Steam Deck, oldukça ses getiren bir Valve projesi olarak karşımıza çıkıyor. Bir çeşit avuç içi oyun konsolu olarak tasarlanan Steam Deck, yakında bağımsız VR setleri ile birlikte kullanılabilir.

Steam Deck yakın gelecekte çıkmasını beklediğimiz en ilgi çekici ürünler arasında yer alıyor. Bunun en büyük sebebi, konsolun elde taşınabilen bir PC donanıma sahip olmasının yanında, Steam Kütüphanesine erişimi olması. Başka bir deyişle, Steam Deck sayesinde, kütüphanemizde bulunan herhangi bir oyunu PC gerekmeksizin oynayabileceğiz.

Özel AMD işlem birimine sahip olan Steam Deck, CPU ve GPU’yu birleştiren bir yapıya sahip. APU olarak adlandırılan bu yapı, sistem işlemcisi ile grafik işlemcisini bir arada tutan işlemci türü olarak karşımıza çıkıyor.

Steam Deck’teki bu APU işlemci ve donanım, bize bağımsız bir VR setinin desteklenme ihtimalini gösteriyor. Ayrıca Valve, daha önce Steam Deck’in bir VR başlığı için gerekli yeterliliğe sahip olacağını belirtmişti.

Valve’de tasarımcı olarak çalışan Greg Coomer, sorulan sorulara kesin bir cevap vermese de, ipucu verdi. Coomer’in aktardığına göre, Valve konu hakkında kesin bir şey söylemeye hazır değil. Ancak uygun bir TDP ile söz konusu sistem sıkıntısız bir şekilde çalışma ihtimaline sahip ve bu planlar arasında var.

steam deck

TDP, “Termal Tasarım Gücü” anlamına gelir. Bu, bir işletme sisteminin çalışır halde ne kadar ısı ürettiğini ve güç tükettiğini açıklar. Dolayısıyla, birçok cihaz sistemlerin aşırı ısınmaması veya pil tüketmemesi için düşük TDP’ye ihtiyaç duyar.

Söz konusu TDP, dengeli bir yüksek performans için gerekli koşulları sağlamaya yardımcı olmakla biliniyor. Valve’deki Steam Deck donanımı, bağımsız VR setler için son derece ideal bir konumda.

Steam Deck, VR Seti Uyumu ile Facebook’a Rakip Olacak

Steam Deck’in, Oculus Quest 2 serisinin Valve versiyonu olup olmayacağı sorusu merak uyandırıyor. Facebook’un çıkardığı Oculus Quest 2, halihazırda en iyi VR setleri arasında yer alıyor.

Eğer Valve için planlar bu şekilde gidiyorsa, VR set uyumlu Steam Deck kesinlikle Oculus Quest 2 için bir alternatif olacak gibi gözüküyor. Bunun yanında Valve’nin şu anda Facebook’un neredeyse hakim olduğu VR piyasasına girmesi birçok kullanıcı için harika olacak.

facebook oculus quest

Tüm bunlarla birlikte Valve zaten oyun endüstrisine hakim bir şirket olduğundan güzel bir avantaja sahip. Valve’nin gelecek planlarını artık bildiğimize göre, Steam Deck VR uyumu hakkında yeni haberler duymak mümkün.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Steam Deck, VR uyumu ile birlikte geldiğinde Oculus Quest 2’ye rakip olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.