Valve, Steam Deck Siparişlerine Yetişemiyor!

Geçtiğimiz günlerde Valve tarafından tanıtılan yeni Steam Deck için ön kayıtlar başladı. Ancak, kullanıcıların büyük ilgi gösterdiği cihazlar için verilen tarihler henüz kayıt olmayanları üzecek gibi gözüküyor. Çünkü, yeni kayıtlar için verilen en yakın sipariş tarihi 2022 yılının ikinci çeyreği!

Son günlerin gündemde olan konularından Steam Deck, Valve’in yeni oyun konsolu olarak karşımıza çıkıyor. Nintendo Switch gibi bir el konsolu olan Steam Deck, özellikleriyle de göz dolduruyor. Üstelik, farklı konfigürasyonlar sunuyor olması da daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayacak gibi gözüküyor.

Valve, Steam Deck ürünü için üç farklı paket hazırladı. Her birinde farklı özellikler bulunan paketlerin ilki 64 GB eMMC depolama ve taşıma kılıfıyla geliyor. Bu taban modelin fiyatı ise 399 dolar olarak ifade ediliyor.

Bir üst pakette ise karşımıza 256 GB NVMe SSD’ye sahip sürüm çıkıyor. SSD yapısının gereği daha hızlı depolama ve bazı Steam ayrıcalıklarına sahip bu modelin fiyatı ise 529 dolar olarak belirtiliyor.

En pahalı Steam Deck sürümü ise 512 GB SSD’ye sahip model oluyor. Parlama önleyici bir ekrana, özel bir taşıma çantasına ve sanal klavye temasına sahip bu paket 649 dolar fiyatla satışta.

Valve, bu cihazların satışları için ilk olarak ön kayıt alıyor. Aralık ayında ise ön kayıtları tamamlanan kişilere sipariş daveti yollayacak. Ancak, şirketin ifade ettiği tahmini tarihler can sıkıcı olabilir.

valve-steam-deck-tarih
Görsel: The Verge

En Yakın Tarih 2022 Yılının İkinci Çeyreği!

Aralık ayında siparişleri başlayacak olan cihazlar için şu an verilen iki farklı tarih mevcut. 64 GB ve 256 GB depolama alanına sahip sürümlerin tahmini sipariş tarihi 2022 yılının ikinci çeyreği olarak belirtiliyor.

Öte yandan, yoğun ilgi gören 512 GB depolamaya sahip ürün için ise verilen tarih 2022 yılının üçüncü çeyreği! Üstelik Valve, ürünün ön kayıtlarını henüz ülkemiz de dahil olmak üzere birçok pazara açmadı.

Şu anlık sadece; ABD, Kanada, Avrupa Birliği ülkeleri ve Birleşik Krallık’ta yaşayan kişiler Steam Deck için ön kayıt oluşturma şansına sahip. Şirket, önümüzdeki günlerde bu konuda daha fazla bilgi sağlayacağını belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde Steam Deck için ön kayıtların açılması ile site çökmüştü. Yoğun ilginin bir başka göstergesi olan bu olay yeni tarihler ile de uyum gösteriyor.

Ars Technica’da yer alan bilgilere göre; 256 GB ve 512 GB’lık modeller 110.000’den fazla rezervasyona yalnızca 90 dakika içerisinde ulaştı. Büyük çoğunluğu Kuzey Amerika’dan olan bu kayıtlar Valve için zorlu bir sürecin önümüzde olduğunu düşündürüyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.