Spotify, Apple Podcasts’in Koltuğuna Göz Dikti!

Dünyanın en popüler müzik dinleme uygulamaları arasında yer alan Spotify ve Apple Music arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu. Her iki şirket de rakibini alt etmek adına sürekli çalışıyor. Son zamanlarda ise Spotify podcast konusundaki büyük atağıyla dikkat çekiyor. Öyle ki Spotify, rakibi Apple Podcasts’in koltuğuna göz dikmiş gibi gözüküyor.

Apple Podcasts uygulaması ile birçok podcast dinleyicisini kendi tarafına çekmeyi başarmıştı. Ancak daha sonrasında Spotify’ın podcast atağı bu dengelerin biraz daha değişmesini sağladı. Öyle ki, günümüzde birçok ülkede Spotify, Apple Podcasts’i geride bırakacak seviyeye ulaştı.

Yapılan araştırmalar gelecek dönemde küresel anlamda bir Spotify üstünlüğünün altını çiziyor. Toplam kullanıcı sayısı açısından Spotify, Apple Podcasts’in başarısını alt edecek gibi gözüküyor. Üstelik bunun çok yakın bir zamanda olabileceği de vurgulanıyor.

2019 yılında yapılan araştırmalar Spotify’ın daha üstün olduğu bölgeleri gözler önüne sermişti. Bunların arasında Güney Amerika ve Avrupa yer alıyordu. Bu iki bölgede podcast dinleyicileri Spotify’ı daha çok tercih ediyor.

Ancak bu veriler tabii ki de iki bölgeyle sınırlı kalmadı. Zaman ilerledikçe Spotify’ın podcast dinleyicileri de küresel olarak artmaya başladı.

Apple Podcast Abonelik Sistemi Kullanıma Açıldı

2021 Yılının Sonunda Lider Değişecek

eMarketer tarafından yapılan araştırmalar bu olası değişimin yıl sonu gibi yakın bir zamanda kendini gösterebileceğini belirtiyor. Analiz sonrasında ortaya çıkan veriler, Spotify’ın yıl sonuna kadar 28.2 milyon podcast kullanıcısına ulaşacağını ifade ediyor.

Öte yandan Apple Podcast tarafında ise bizleri karşılayan kullanıcı sayısı 28 milyon oluyor. Aradaki fark şimdilik devasa olmasa da Spotify’ın lider olmasını sağlayacak. Ayrıca, gelecek dönemdeki artışın seyri hakkında da bir bilgi henüz mevcut değil. Bu artış devam ederse Spotify farkı iyice açacak gibi gözüküyor.

eMarketer’ın araştırmasında ortaya çıkan bir başka veri ise podcast dinleyicileri hakkında oluyor. ABD içerisinde yaşayan internet kullanıcılarının %40’ı ayda en az bir defa podcast dinliyor. Üstelik bu verinin 2024 yılına kadar %45’e yükseleceği tahmin ediliyor.

Buna ek olarak Spotify ve Apple haricinde de sıklıkla tercih edilen birkaç platformun mevcut olduğu belirtiliyor. YouTube ve Google da ABD’de yaşayan kullanıcıların podcast dinlemek için kullandığı popüler platformlar arasında yer alıyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce podcast kültürü ülkemizde de gelişiyor mu? Konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.