Apple Podcast Abonelik Sistemi Kullanıma Açıldı!

Podcast yayınları, günümüzde oldukça popülerleşmeye başladı. Apple da bu kapsamda bir süredir beklenen podcast abonelik sistemini global olarak kullanıma sundu.

Şirketler podcast yayınları için birçok uygulama ve özellik geliştiriyorlar. Bu şirketlerden en dikkat çekenleri ise Apple ve Spotify oluyor. İki şirket de podcast yayıncıları ve dinleyicileri için yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor.

Apple, geçtiğimiz aylarda podcast yayınları için abonelik sistemi getireceğini açıklamıştı. Hatta söylenenlere göre şirket, bu sistemi nisan ayında getirmeyi planlıyordu. Fakat Apple, birtakım sebeplerden ötürü bu tarihi erteledi.

Ancak, haziran ayı itibariyle artık podcast abonelik sistemi global olarak kullanıma sunuldu. Apple, bu sistemle birlikte hem dinleyiciler hem de yayıncılar için birçok özellik geliştirdi.

Podcast Abonelik Sistemi

Şirketler, hem podcast yayıncılarına hem de dinleyicilerine fayda sağlayacak abonelik sistemleri geliştiriyorlar. Hatta geçtiğimiz aylarda Spotify, bir süre podcast aboneliklerinden kesinti yapmayacağını açıklamıştı.

Bunun dışında Apple da bir süredir global olarak kullanıma sunulacak olan bir podcast abonelik sistemi üzerinde çalışıyordu. Şirket, bu sistemi nisan ayında kullanıma sunacaktı. Fakat sistemin tam olarak hazır olmaması üzerine Apple, bu tarihi erteledi.

Haziran ayı itibariyle artık Apple Podcast dinleyicileri, sevdikleri yayıncılara ve programlara abone olabilecekler. Apple, bu sistemle birlikte dinleyiciler için birçok özellik geliştirdi. Bunların başında reklamsız bir dinleme deneyimi geliyor.

Apple Podcast Abonelik Sistemi

Podcast aboneleri, artık yayınları reklamsız olarak dinleyebilecekler. Bunun dışında yayıncılar da isterlerse aboneleri için yayınlarını erken erişime açabilecekler.

Apple, özellikleri bunlarla sınırlandırmıyor. Ayrıca yayıncılar, aboneleri için özel bölümler ve arşivlenmiş içerikler gibi kategoriler de oluşturabilecekler.

Podcast yayıncıları, abonelik sistemi üzerinden para kazanabilecekler. Fakat Apple, kazanılan tutarda %30 komisyon alacak. Bunun dışında 1 yıllık ücretli üyelikten sonra Apple, aldığı komisyonu %15’e düşürecek.

Bu ücret sadece abonelik ücreti için geçerli olacak. Apple, yayıncıların yayınlara aldığı reklamların ücretinden herhangi bir komisyon almayacak.

Dinleyiciler, podcast yayınlarına abone olduklarında Apple Podcast uygulamasını kullanmak zorunda olacaklar. Çünkü abonelik sistemi, başka podcast platformlarında kullanılamayacak.

Spotify ve Apple arasındaki podcast mücadelesi, en çok yayıncıların ve dinleyicilerin işine yarıyor. İki şirket de daha çok kullanıcı sayısına ulaşabilmek adına sürekli yeni özellikler geliştiriyorlar. Bu durum da podcast dinleyici ve yayıncılarını sevindiriyor.

Apple Podcast abonelik sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizler podcast yayınları için Apple Podcast uygulamasını mı Spotify’ı mı tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.