Spotify Podcastlerden Kesinti Yapmayacak

Spotify, Apple’ın App Store politikalarından oldukça şikayetçi. Hatta yakın zamanda App Store politikalarından dolayı Apple’a dava bile açtılar. Spotify’ın iddialarına göre Apple, mağaza sahibi olarak, rakiplerine üstünlük sağlamak için ağır politikalar uyguluyor. Apple’ın politikaları yüzünden abonelik ücretlerini sürekli artırmak zorunda kalan Spotify, şimdi de podcastler için yeni bir karar aldı. Alınan yeni karara göre Spotify abonelikle satılan podcastlerden kesinti yapmayacak.

Yeni Karar Çok Yakında Uygulanmaya Başlayacak

Son zamanlarda podcast yayıncılığı oldukça yaygınlaşmaya başladı. İnsanlar her konuda podcast yayınları oluşturuyorlar. Bu yayınların ilgi görmeye başlaması da yayıncıları daha çok teşvik etmeye başladı.

İlginin artmasıyla birlikte insanların podcast yayını yapabilecekleri birçok uygulama geliştirilmeye başlandı. Piyasada birçok uygulama olmasına rağmen en çok tercih edilen uygulamaların başında iki isim var; Spotify ve Apple Podcasts.

İddialara göre yayıncılar tarafından en çok tercih edilen uygulamalardan Spotify, önümüzdeki hafta yeni abonelik sistemini hayata geçirmeyi planlıyor. Yeni sistemde Spotify, podcastlerini satmayı tercih eden kişilerden kesinti yapmayacak. Bunun dışında şirket, bu kullanıcılar için fiyatlandırma konusunda da esneklik sağlayacak.

Spotify kesinti yapmayacak

Bilindiği gibi Apple, Spotify’ın alternatif satın alma yöntemleri kullanmasına izin vermiyor. Spotify’da bu durum için yeni bir çözüm yolu geliştirmiş gibi duruyor. İddialara göre Spotify, kullanıcılarının abonelik satın almalarını bir web sitesi aracılığıyla sağlayacak. Abonelik almak isteyen kullanıcılar bir web sitesine yönlendirilecekler.

Spotify’ın böyle bir karar almasındaki en büyük etkenin Apple’ın politikaları olduğu söyleniyor. Bilindiği gibi Apple, podcast yayıncıları için de büyük kesintiler yapıyor. Bu da kullanıcıların tepki göstermesine sebep oluyor. Spotify da bu durumun farkında olmuş olacak ki rakibinin önüne geçebilmek için podcastlerden kesinti yapmayacak.

Ortaya atılan iddialar, Spotify’ın bu kararının ne kadar süre için geçerli olacağı ve yayıncıların bu imkânlardan faydalanabilmesi için herhangi bir koşulun olup olmadığı konusunda bir bilgi içermiyor. Şu an sadece iddiadan ibaret olan bilgiler için çok kısa zamanda resmi bir açıklama geleceği tahminler arasında.


Spotify’ın bu hamlesiyle birlikte iki şirketin arasındaki mücadele daha da artacak gibi duruyor. İki şirketin mücadelesini bir yana bırakacak olursak Spotify’ın podcastlerden kesinti yapmayacak olması yayıncıları oldukça mutlu edecek diyebiliriz.

Sizce Spotify ve Apple arasındaki mücadele nasıl sona erecek? Sizler de görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.