Google TV Yeni Android TV Oldu! Peki Farkı Ne?

Kısa süre önce sonuçlanan “Lansman Gecesi” online etkinliğinde Google, Google TV ile yepyeni Google Chromecast’i tanıttı. Yeni Chromecast, YouTube ve Netflix kısayol tuşlarına sahip. Ayrıca, özel bir Google Voice Assistant’a sahip özel bir uzaktan kumanda ile birlikte sunuluyor. Peki, Google TV Android TV işletim sisteminin sadece arayüzü mü? Yoksa daha fazlası da mı var?

Google TV, 2010’da Google’ın Akıllı TV’lerine resmi bir giriş yapmış sayılabilir. Çünkü o zamanlar, Google TV, bir Chrome tarayıcısı uzantısı olarak Android’in üzerine inşa edilmişti. Bununla birlikte, Google TV’nin yerini, Android işletim sistemine dayalı, çok daha şık görünümlü bir platform olan Android TV aldı.

Android TV’nin olduğu cihazlarda, genellikle dahili Chromecast bulunur ve YouTube, Netflix, Prime Video, Hulu gibi desteklenen uygulamaları kullanabilirsiniz. Android TV, akıllı telefonunuzdan, dizüstü bilgisayarınızdan veya tabletinizden büyük ekran TV’ye müzik veya video yansıtmanıza da olanak tanır.

android-tv
Resim: Android

Google TV, Android TV’nin Yerini mi Aldı?

Google TV bir işletim sistemi değil, yeni bir arayüzdür. Ana ekranınızda ayrı ayrı incelediğiniz uygulamaları, Google TV’deki yeni ana ekran arayüzü ile tek bir içerik etrafında topladılar.

Google TV, Android TV işletim sisteminin üstüne inşa edilmiş yeni bir yazılım arayüzüdür. Bu nedenle Google TV’yi çalıştıran herhangi bir televizyon, Google TV’yi Android TV işletim sistemi üzerinde çalıştırıyor demektir. Bu aynı zamanda, şu anda Android TV’yi çalıştıran herhangi bir televizyonun, Google TV’ye yükseltilebileceği anlamına da geliyor.

Belirli bir başlık aramadan, insanların medyayı keşfetme yollarını inceledik ve ne izleyeceğinizi bulmanıza yardımcı olacak bir deneyim yarattık. Uzay yolculuğuyla ilgili filmlerden yemek pişirme hakkındaki realite şovlarına kadar medyanızı konulara ve türlere göre daha iyi anlayıp, ayırdık. Düzenlememizin bir parçası olan Google’ın Bilgi Grafiği’nde de iyileştirmeler yaptık. Ayrıca Google Arama’da trend olan başlıkları da görebileceksiniz. Böylece her zaman, zamanında ve alakalı bir şeyler bulabileceksiniz.

Shalini Govilpai
Kıdemli Direktör, Google TV
google-play-tv

Google TV’yi Hangi Cihazlar Alacak?

Şu anda Google TV, yeni Chromecast’te piyasaya sürüldü. Ancak Google, diğer Android TV’lerin 2021’den itibaren Google TV’yi alacağını doğruladı. Şimdilik, Google TV’yi alacağını bildiğimiz tek cihaz, güncelleme için planlanan Sony Android TV’ler. Ancak, 2021’de bu gerçekleştiğinde bile hangi modellerin dahil edileceği henüz bilinmiyor.

NVIDIA Shield TV gibi Android TV kullanan cihazların, Google TV’yi ne zaman alabilecekleri konusunda henüz bir bilgi yok. Yine de çok yakında Google TV’yi bazı cihazlarda göreceğimize eminiz. Google Play Filmler ve Dizi uygulaması, Google TV uygulamasında yer alacak şekilde güncelleniyor. Yani, bir şeyler izlemek, film ve dizileri satın almak, İzleme Listenizi düzenlemek için çok işinize yarayacak.

Chromecast 2020’de Google TV

google-tv-chromecast
Resim: store.google

Google TV, 2020’nin yeni çıkan Chromecast’ine yerleşik bir başlatıcı arayüz olarak aramıza geri döndü. Google TV başlatıcısı, Android TV işletim sisteminin üzerinde yalnızca bir Kullanıcı Arayüzü (UI ) olarak piyasaya sürüldü. Google, akış hizmetlerine ayrı ayrı göz atmak yerine, izlemek istediklerinizi olabildiğince hızlı bulmanıza yardımcı olmak için bu arayüzü tasarladıklarını söylüyor.

Google TV, akıllı ev cihazlarınızı doğrudan TV ekranından kontrol etmek için de kullanılabilir. Daha sonra izlemek istediğiniz dizileri veya filmleri yer imlerine eklemeyi kolaylaştıran, İzleme Listesi gibi mükemmel özelliklere sahip bir arayüz. Ayrıca Google TV’yi, Play Store’dan da çok kolay bir şekilde indirilebilir hale getirdiler. Google’a göre,bu yazılım yakında tasarlanacak olan Akıllı TV’lere de gelecek.

Google TV; Google’ın makine öğrenimi, Google Asistan ve Google Bilgi Grafiği tarafından desteklenmektedir.

Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi veya değişik fikirlerinizi lütfen bizimle paylaşın. Aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle iletişime geçin.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...