Slayt Nasıl Yapılır?

Birçok insan, hayatının belirli bir alanında slayt hazırlamıştır. Slayt; gerek işyerinde, gerekse eğitim hayatında oldukça tercih edilen bir anlatı yöntemi olmuştur. Çoğu konuda olduğu gibi slayt yaparken de bazı tekniklere dikkat etmek gerekmektedir. Bu tekniklerle daha etkili slaytlar ortaya çıkmaktadır. Peki slayt nasıl yapılır?

Hayatımızın bazı dönemlerinde ödev, sunum hazırlama, proje gibi amaçlarla slayt oluşturuyoruz. Bu slaytları oluştururken de ortamına ve konusuna göre bazı noktalara dikkat ediyoruz. Konuyla ilgili temalar, renkler ve birçok ayarlamalar yapıp slaytları sunuyoruz. Biz de bu yazımızda slayt nasıl yapılır sorusunun yanıtını çeşitli açılardan cevaplayacağız. Yazımızda slayt hazırlamanın önemi, slayt hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler ve slayt hazırlama adımları gibi konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Başarılı Bir Slayt Hazırlamanın Önemi Nedir?

Slayt hazırlamak, konunun detaylarını ve püf noktalarını daha net ve iyi bir şekilde yansıtmayı sağlar. Kişiler, konu hakkında söyleyecekleri önemli noktaları slayta yansıtır ve hiçbir konu eksik kalmamış olur. Böylece konuşmacıların konuları unutma, atlama ihtimali azalmış olur. Bunun yanında slayt hazırlamak, bir konu anlatımını daha ilgi çekici yapmaktadır.

Slayt için seçilen arka plan, renkler, görseller, geçiş animasyonları gibi etkenler de slaytın daha akılda kalıcı ve dikkat çekici olmasını sağlar. Böylelikle konu daha etkili ve göze çarpacak şekilde kişiler yansımış olur. Slaytlar belirttiğimiz gibi ders anlatım tekniği, ödev, proje gibi sunumlar ve işyerinde toplantı anında kullanılan en önemli materyallerden birisidir. Hayatımızın çoğu alanında yer alan bu unsur hakkında daha detaylı bilgi vermemiz gerekmektedir.

Slayt nasıl yapılır sorusunun yanıtını verirken, slayt hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında da bilgi vermek faydalı olacaktır. Aslında günümüzde slayt yapma işlemi oldukça basittir. Ancak yine de bu işlem sırasında bazı noktalara dikkat etmek, slaytı daha etkileyici yapacaktır. Bundan dolayın yazımızın devamında slayt hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Slayt Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Slayt yaparken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, anlatacağınız konunun taslağını hazırlamak olacaktır. Konuda nelere değineceğinizi, hangi bölümlere ağırlık vereceğinizi belirlemeniz ve buna göre de sunumunuzun süresini ayarlamanız gerekmektedir. Bir slayt ne kadar uzun ve gereksiz bilgilerle yüklü olursa, izleyiciler de konudan o kadar uzaklaşmış olur. Bu nedenle, konunuzun uzunluğu ve detayı önem taşımaktadır.

Slaytın teması da slaytın etkili olması adına oldukça önemlidir. Anlatmak istediğiniz konudan çok slaytın rengi, teması veya görseller slaytta yer kaplarsa izleyicilerin dikkati dağılabilir. Slayttaki renklerle yazılar ve konular birbirine uymalıdır. Örneğin arka plan rengi koyu olan bir slaytın yazıları açık renkli olmalıdır. Bu sayede izleyiciler yazıları daha net bir şekilde görecektir. Aynı şekilde slayt sayfalarındaki renk geçişlerinin de birbirleriyle uyumlu olmasında fayda var.

Etkili bir slaytın bir diğer önemli noktası ise yazı tipi ve puntosudur. Geniş ve büyük bir alanda slayt yapmasanız bile, slaytınızdaki yazı boyutu kolaylıkla okunabilmelidir. Ancak çok büyük bir yazı puntosu seçmenize de gerek yoktur. Yazı tipinin ise Times New Roman ya da Arial gibi daha bilindik ve resmi görünümde olması iyi olacaktır. Sunumunuzun konusunun ve sunacağınız ortamın ciddiyeti yüksekse Times New Roman yazı tipini seçmeniz daha iyi olacaktır.

Hazırlayacağınız slaytta, metin miktarının yoğun olmaması önemlidir. Sonuçta sunum sırasında sadece slayta bağlı kalmayacaksınız. Siz de kendinizden bir şeyler ekleyeceğiniz için bütün bilgileri slayta aktarmamanız daha doğru olacaktır. Konunuzu resimlerle, grafiklerle veya tablolarla desteklemeniz slaytınızı daha etkili yapacaktır.

Slayt sayfalarını uzun tutup izleyicileri korkutmamanız yararlı olacaktır. Aynı zamanda her bir sayfaya düşen yazı miktarı da fazla olmamalıdır. Çünkü yazı miktarı ne kadar yoğun olursa izleyicilerin sıkılma ihtimali o kadar artacaktır. Ayrıca slaytınızda uzun uzun açıklamalara yer vermek yerine maddeler halinde bilgiler yazmanız, slaytı daha etkili gösterecektir.

Slayt Nasıl Yapılır?

Yazımızın temel konusu olan slaytın nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi verme bölümüne geldik. Piyasada bu işlem için birçok uygulama ve çevrimiçi site yer almaktadır. Slayt denilince akıllara gelen ilk program ise şüphesiz ki PowerPoint olmaktadır. Ancak Google’ın da Google Slides adında çevrimiçi slayt programı vardır. iOS kullanıcılar için de Apple Keynote öne çıkmaktadır.

Biz, bu yazımızda en çok tercih edilen slayt programı olan PowerPoint ve çevrimiçi slayt hazırlamanıza olanak sağlayan Canva üzerinde duracağız.

PowerPoint

Microsoft tarafından geliştirilen Office programlarından birisi olan PowerPoint, dünya genelinde en çok kullanılan sunum programlarının başında geliyor. Microsoft tarafından geliştirilen uygulama, uzun süredir en çok tercih edilen sunum programlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. PowerPoint’ten faydalanmak isteyen kişilerin Microsoft’tan uygulamanın lisansını satın almaları gerekiyor. Microsoft, üniversite öğrencilerinin Office programlarından ücretsiz yararlanmalarını sağlıyor. Bu sayede üniversite öğrencileri, PowerPoint’ten ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar.

PowerPoint ile Slayt Yapma

 • PowerPoint üzerinden açtığınız sunuda öncelikle temayı belirmeniz iyi olacaktır. Bunun için ‘Tasarım’ yazan bölüme tıklayıp konunuz için uygun temayı seçin. Daha fazla tema seçeneğini görmek için ise temaların yer aldığı kutucuğun yanındaki aşağı ok simgesine tıklamanız yeterli olacaktır.
PowerPoint ile Slayt Nasıl Yapılır - 1
 • Tema seçme işleminiz bittikten sonra ‘Başlık eklemek için tıklayın’ yazan bölüme tıklayın. Buraya konunuzun ana başlığını eklemeniz gerekmektedir. Bu başlığın altında da ‘Alt başlık eklemek için tıklayın’ yazan bir bölüm göreceksiniz. Eğer okulda bir sunum yapıyorsanız bu bölüme adınızı, soyadınızı ve numaranızı eklemeniz faydalı olacaktır. İşyerinde bir sunum yapıyorsanız da yine adınızı ve soyadınızı yazarak bu bölümü tamamlayın.
 • Kapak sayfasını yaptıktan sonra, yeni sayfa eklemek için üstteki araçlardan ‘Ekle’ yazan bölüme tıklayın. Ardından ‘Yeni slayt ekle’ yazan yere dokunun. Yeni slaytın içerik düzenini belirlemek için ise ‘Yeni slayt ekle’ seçeneğinin yanındaki oka tıklamanız yeterli olacaktır.
PowerPoint ile Slayt Nasıl Yapılır - 2
 • Slaytınıza tablo eklemek istediğinizde ise ‘Ekle’ seçeneğine tıklayıp ‘Tablo’ yazan yere girmeniz yeterlidir. Tablonuzdaki sütun ve satırların düzenini ayarlamak için ise ‘Tablo’ yazısının yanındaki oka tıklayıp farenizle kutucukların düzenini belirlemeniz gerekecektir.
PowerPoint ile Slayt Nasıl Yapılır - 3
 • Ayrıca bu işlemi, slaytınızda yer alan tablo sembolüne tıklayarak da gerçekleştirebilirsiniz.
PowerPoint ile Slayt Nasıl Yapılır - 4
 • Slaytınıza resim eklemek için ise yine ‘Ekle’ seçeneğine tıklayıp ‘Resimler’ yazan bölüme tıklamanız gerekmektedir. ‘Resimler’ seçeneğine tıkladığınızda ise ‘Bu cihaz’ yazan seçeneği işaretleyerek bilgisayarınıza indirdiğiniz herhangi bir resmi eklemeniz mümkün olacaktır.
PowerPoint ile Slayt Nasıl Yapılır - 5
 • Bunun yanında, ‘Ekle’ bölümün de yer alan ‘Ses’ seçeneğini seçerek de slaytınıza müzik ekleyebilirsiniz. Sunumunuza sayfa numarası eklemek için de ‘Ekle’ bölümüne girip ‘Alt bilgi’ seçeneğine tıklayın. Burada yer alan ‘Slayt numarası’ yazısına tıklayıp ‘Tümüne uygula’ seçeneğini işaretleyin.
PowerPoint ile Slayt Nasıl Yapılır - 6
 • Slaytınızın sayfa geçişlerini ayarlamak için ise ‘Geçişler’ kısmına tıklayın. Genişletme okuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan seçeneklerden sizin için uygun olanı seçin.
PowerPoint ile Slayt Nasıl Yapılır - 7
 • Slaytınızı bitirdikten sonra da ‘Dosya’ kısmında yer alan ‘Kaydet’ seçeneğine tıklayarak işleminizi tamamlayın. Ekrana slaytınızı tam ekran olarak yansıtmak için de ‘Slayt gösterisi’ seçeneğini işaretleyip ‘Baştan’ seçeneğine tıklayın.

Canva

Yazımızda PowerPoint ile slayt nasıl yapılır sorusunun yanıtını verdik. Şimdi ise Canva ile slayt yapma işlemini anlatacağız. Canva, online platformda hizmet veren bir tasarım uygulamasıdır. Kullanıcılar, kullanmak istedikleri özelliklere göre platformu ücretli veya ücretsiz kullanabiliyorlar.

Platform, kullanıcılarına slayt hazırlamanın yanı sıra tasarım konusunda çeşitli seçenekler sunuyor. Bundan dolayı Canva, günümüzde en çok kullanılan tasarım platformlarından birisi olarak ön plana çıkmayı başarıyor.

Canva ile Slayt Yapma

 • İlk olarak, Canva’nın sitesine girip üye olun veya giriş yapın. Sonrasında, sağ üstte yer alan ‘Tasarım oluştur’ yazısına tıklayın. Ardından ‘Sunum’ yazısına tıklayın. Açılan sayfanın sol tarafında, sizin için uygun olan sunum seçeneklerinden birini seçin.
Canva ile Slayt Nasıl Yapılır - 1
 • ‘Sayfanın tümüne uygula’ yazısına tıklayarak sunumunuzun başlangıcını yapın.
Canva ile Slayt Nasıl Yapılır - 2
 • Slaytınızın başlığını ‘Başlığınızı buraya yazın’ adlı kısma ekleyin. ‘Kısa bir açıklama ekleyin’ yazısının yer aldığı bölüme ise adınızı ve soyadınızı eklemeniz doğru olacaktır. Slaytınızın hemen sol üst kenarında yer alan kutucuğa tıklayarak da yazı stilinizi değiştirmeniz mümkündür. Ayrıca yazı stilinin hemen yanındaki kutucuktan da yazınızın boyutunu ayarlayabilirsiniz.
Canva ile Slayt Nasıl Yapılır - 3
 • Slaytınıza görsel eklemek için de sol kenarda yer alan ‘Yüklemeler’ yazısına tıklayın ve ‘Medya yükle’ yazısına girerek slaytınıza görsel aktarımı yapın. Yüklenen görseli, slaytınızdaki istediğiniz bir alana yerleştirmek için ise görseli farenizin imleciyle tutup o bölgeye sürükleyin.
Canva ile Slayt Nasıl Yapılır - 4
 • Sunumunuzun arka planını değiştirmek istediğinizdeyse sol altta yer alan ‘Arka plan’ yazısına tıklamanız yeterli olacaktır.
Canva ile Slayt Nasıl Yapılır - 5
 • Başka uygulamalarda yer alan medyanızı slaytınıza aktarmak istediğinizde sayfanın sol tarafında yer alan ‘Daha fazla’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Buraya tıkladıktan sonra açılan bölümün aşağısına doğru farenizin imgeciyle ilerleyin.
Canva ile Slayt Nasıl Yapılır - 6
 • Sunumunuzda yazı yazma alanlarından birine tıkladığınızda üstte yer alan ‘Paylaş’ yazısının hemen altındaki üç noktaya tıkladığınızda yazınıza animasyon eklemeniz de mümkün olacaktır.
Canva ile Slayt Nasıl Yapılır - 7
 • Canva uygulamasında yer alan görsellere ulaşmak için de yine ‘Daha fazla’ yazısına tıklamanız yeterli olacaktır.
Canva ile Slayt Nasıl Yapılır - 8
 • Slaytınıza yeni bir sayfa eklemek için sağ üstte yer alan artı (+) sembolüne tıklamanız yeterlidir.
Canva ile Slayt Nasıl Yapılır - 9
 • Slaytınızı tamamladıktan sonra sunmak istediğinizde sağ üstte yer alan ‘Sun’ yazısına tıklayın. Ardından, ‘Tür’ kısmında yer alan ‘Standart’ seçeneğinin üstüne tıklayın. Karşınıza çıkan seçeneklerden sizin için uygun olanı seçin.
Canva ile Slayt Nasıl Yapılır - 10
 • Slaytınızı indirmek için de sağ üst köşedeki üç noktaya tıklamanız yeterli olacaktır.
Canva ile Slayt Nasıl Yapılır - 11

Genel Değerlendirme

Slaytlar, günümüzde insan yaşamının birçok alanında karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı birçok insan, hayatının belli bir alanında slayt hazırlamıştır. Ancak insanlar, ne kadar çok slayt hazırlasalar da bu konu hakkında her noktaya dikkat etmeyebiliyorlar. Bunun yanı sıra çoğu kişi, etkili bir slaytın nasıl hazırlanabileceği konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Bundan dolayı slayt nasıl yapılır sorusunun cevabı birçok kişi tarafından merak ediliyor.

Bunun yanında, hayatında ilk defa slayt yapacak kişiler ya da slayt yaparken bazı noktaları unutan kişiler için de bu yazımızda etkili bir slaytın nasıl hazırlanabileceğinden bahsettik. Bazı önemli ve kolay adımlarla kısa süre içinde istediğiniz slaytı hazırlamanız mümkündür.

Basit adımlarla, kısa ve öz bir slayt yapmayı tercih etmek bir seçenektir. Bunun yanı sıra slayt programının her olanağından yararlanarak daha detaylı bir slayt hazırlamak da bir başka tercihtir. Slaytın birçok aracını kullanarak slaytı daha canlı ve gösterişli yapmak mümkündür. Örneğin şekiller seçeneğini seçerseniz küçük ve elverişli birçok şekli kullanmanız mümkün olacaktır.

Slayt yaparken dikkat etmeniz gereken bir durumdan bahsedecek olursak da bu, yazıları sayfanın dışına taşırmamak olacaktır. Her ne kadar slayt sayfalarında çok yazıya yer vermemeniz gerekse de bazı konularda uzun açıklamalar yapmanız gerekebilir. Konu kopukluğu olmasın diye bir sayfaya gereğinden fazla yazı sığdırdıysanız, yazılar slaytın dışına taşacaktır. Bunu düzeltmek için de yazı alanının kenarında yer alan çerçeveyi genişletmeniz yeterli olacaktır.

Sizler için hazırladığımız slayt rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda temel olarak slayt nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Sizler de slayt yapma ile ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.