Sennheiser CX300-II İncelemesi – Uygun Fiyatlı Kulak İçi

Kulak içi kulaklıkların uzun süreli kullanımlarda yorucu ve yıpratıcı bir etkisi olduğu düşünülür. Her ne kadar tüm insanlarda aynı etkiyi göstermese bile, kullanıcıların aklında bir soru işareti bırakır. Bugünkü yazımızda kulak içi olmasına rağmen bu etkilerin hiçbirini göstermeyen Sennheiser CX300-II Precision modelinin incelemesi ile karşınızdayız.

Sennheiser CX300-II İncelemesi

Tasarım

Sennheiser CX300-II kablolu bir kulak içi kulaklık modeli olarak karşımıza çıkıyor. Kulaklığın tasarımında kullanılan asimetrik yapılı kablolar ile, kabloların birbirine dolanmasının ve karışmasının azaltıldığı iddia ediliyor. Asimetrik kablo yapısı ise, sol taraftaki kablonun kısa, sağ taraftaki kablonun uzun olması ile sağlanıyor. Bu özelliklerin haricinde, 1,2 metrelik bir uzunluğa ve açılı (L tipi) 3.5mm bir jak girişine sahip. Kablolarının ince olması ise olumsuz bir özellik olarak söylenebilir. Ayrıca kulaklığın üzerinde bir mikrofon bulunmuyor.

Açılı jak girişi ile ince kablonun zarar görmesi biraz engellense de, dikkatsiz kullanıldığında kolaylıkla zarar görebilir bir yapısı olduğu hissediliyor. Bu hissiyat kesinlikle kablonun kalitesizliğinden kaynaklanmıyor. Tam aksine kulaklığı uzun süredir kullanmama rağmen, herhangi bir şekilde seste azalma veya zarar görmüş bir kablo ile karşılaşmadım.

Kulaklık ucu olarak, Comply şirketinin ürettiği köpük uçlar kullanılmış. Sennheiser bu konuda da iddialı bir tutum sergiliyor. Diğer kulak içi kulaklıkların bir süre sonra kulakta yarattığı rahatsızlık hissi bu modelde neredeyse hiç hissedilmiyor. Saatler süren kullanım sonrasında bile konfor kaybolmuyor.

Sennheiser CX300-II Precision’ın kutusundan, kulağınıza tam oturmasını sağlamak için farklı boylarda kulaklık uçları ve bir taşıma kılıfı çıkıyor. Malzeme olarak deri kullanılmış kılıfa dokunulduğunda kaliteli olduğu anlaşılıyor. Kulaklığınıza taşımak için mükemmel bir boyda ve gerçekten işinizi çok kolaylaştırıyor.

İzolasyon Seviyesi

CX300-II oldukça başarılı bir izolasyon sağlıyor. Kulaklık yapısından kaynaklı olarak, kulağa takıldığında kanala tam oturuyor ve dışarıdan gelen gürültüyü fazlasıyla azaltıyor. Kulaklığın içinde herhangi bir aktif gürültü engelleme bulunmuyor, ancak pasif gürültü engelleme kapasitesi olarak üst düzey bir performans gösteriyor.

Herhangi bir müzik veya ses olmadan bile kulaklık takıldığında, sanki bir tıpa gibi, dışarıdan gelen gürültüyü oldukça düşürüyor. Bunun üstüne müzik eklenince, ses orta-üst seviyelerdeyken bile tamamen dinlediğiniz şeye odaklanabiliyor, herhangi bir şekilde başka ses duymuyorsunuz. Bunun sonucunda yüksek sese maruz kalmamış oluyorsunuz ve kulaklarınız zarar görmüyor.

Comply uçlar burada da devreye giriyor. Bu uçlar sayesinde kulağınıza daha da sıkıcı oturan kulaklık, ne duymak isterseniz onu duymanızı sağlıyor.

Kulaklık takılıyken dışarıya verdiği ses yani ses sızdırması ise yine yüksek seviyede bir başarı gösteriyor. Ses maksimum seviyedeyken biraz ses sızdırdığını söylemek yalan olmaz fakat bu ses kesinlikle etrafınızdakileri rahatsız edecek bir seviyeye çıkmıyor.

sennheiser-cx300-ii-incelemesi
Resim: Sennheiser

Ses Kalitesi

CX300-II size güçlü bir bas vadediyor. Üzerindeki dinamik sürücüler ile bu vaadini de başarıyla gerçekleştiriyor. İlk kullanımlarda tiz frekanslar da biraz sorun yaşıyormuş gibi hissedilse de kullandığınız cihaz üzerindeki ekolayzır ile bu sıkıntıyı kolaylıkla aşabiliyorsunuz. Bunların aksine, düşük, orta ve yüksek frekanslarda oldukça başarılı bir kulaklık olduğunu söylemek kesinlikle yalan olmaz. Piyasadaki diğer orta seviyeli kulaklıklarla yarışabilecek ve daha yüksek kalitede ses verebilecek bir kulaklık olduğunu da söyleyebiliriz. Sennheiser kalitesini burada açıkça hissediyoruz.

Teknik özelliklerinden bahsedecek olursak, söylediğimiz gibi kulaklıkta dinamik bir sürücü bulunuyor. 19 hz ile 21.000 hz frekansları arasında ses verebilen kulaklıkta, 16 ohmluk bir empedans değeri bulunuyor. Bu da telefon ile kullanıma oldukça uygun olduğu anlamına geliyor. 113 desibellik bir şiddete kadar ses de verebiliyor.

Kimler Almalı

Bu kulaklık günlük kullanım için mükemmel bir ürün. Sıklıkla otobüste yolculuk yapıyor ve dışarıdan gelen sesleri duymak istemiyorsanız sizin için harika bir tercih olacaktır. Bunun haricinde kapalı bir mekanda çalışıyor ve yaptığınız işe odaklanmak, bir yandan da müzik dinlemek istiyorsanız CX300-II yardımınıza yetişecektir.

Yorumlarım

İlk kullanışımda tiz frekanslarından biraz rahatsız olmama rağmen sonrasında bu sorunu hiç yaşamadım. Kullandığım cihazlardaki ekolayzır ayarlarını değiştirerek, dinlediğim içerikten her zaman en yüksek kaliteyi aldım. CX300’de bu konuda bana her zaman duymak istediğim bir ses sağladı.

Birazcık hor kullanmama rağmen hala bir kablo sorunu yaşamadım. Kabloları gerçekten ince olan bu kulaklığın hala bana sıkıntı vermemesi beni oldukça şaşırtıyor.

Araştırmalarım üzerine bu kulaklığın üretiminin durdurulduğu bilgisiyle karşılaştım. Ancak hala piyasada ve satışı bulunuyor. Amazon ABD sitesinden satın alabilirsiniz. Sennheiser bu ürüne benzeyen bir başka ürün olarak ise IE 4‘ü öneriyor. Bizim önerimiz ise fiyat olarak bu kulaklıkla benzerlik gösteren ve kalitesine güvendiğimiz, CX200 Street II.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.