Şehir Simülasyon Oyunlarının En Seçkinleri

En iyi şehir simülasyon oyunları dendiğinde sadece oyun grafikleri değil sinematikler ve hikaye gibi konular da ön plana çıkıyor. Hikayeleri düşündüğümüzde ise bir çok farklı konu var akla gelebilecek. Kıyamet sonrası yaşam, uzayda yerleşim ya da hayatta kalma çabası içindeki bir ekip. Hayalinizdeki şehri ya da koloniyi kurmanıza olanak sağlayan bu oyunlar aynı zamanda karşınıza bir çok zorlayıcı sorun çıkararak oyun zevkinizi sürekli yüksek tutmaya çalışıyorlar. Biz de en iyi simülasyon ve oyun deneyimini edinebilmeniz için sizlere bu oyunlardan oluşan bir liste hazırladık. Listeye geçmeden önce 2021’de çıkacak en iyi oyunları incelemek isterseniz buraya tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.

Planetbase – Uzak Bir Gezegendeki Kolonileşme Çabası

Oyunun Steam üzerindeki güncel fiyatı DLC’ler (indirilebilir içerikler) hariç 15 ₺ gibi düşük bir ücret. Ancak emin olun sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir oyun.

Artı YanlarıEksi Yanları
-Kolay kullanılabiler bir kaynak yönetim sistemine sahip.

-Bir şehir simülasyon oyununa göre eşsiz yapıya sahip, eğlenceli.
– Bir kaç adet kontrol ve tuş desteği eksik.

-Eğitim kısmı oyunun oynanışı ile ilgili bazı şeyleri içermiyor.

-Rastgele haritaların bazılar koloni genişletmeye izin vermeyebiliyor.

Planetbase’deki asıl göreviniz uzak ve çorak bir gezegeni ekibinizle birlikte yaşanılabilir bir hale getirmek. Dikkatli yönetmeniz gereken bir kaynak ekonomiye sahipsiniz. Aynı zamanda zamanla değişen, sizi ve ekibinizi zor durumda bırakan koşullara da en iyi şekilde ayak uydurmanız gerekli.

Anno 2205 – Sürekli İleriyi Düşünmenizi Gerektiren Bir Ubisoft Yapımı

Oyunun Steam üzerindeki güncel fiyatı DLC’ler (indirilebilir içerikler) hariç %75’lik bir indirimle 44,75 ₺.

Artı YanlarıEksi Yanları
-Karışık ekonomi yapısı sürekli olarak dikkatinizi oyunda tutmanızı sağlıyor.

-Çeşitli çevresel yapılar oyuna farklı bir eğlenceli hava katıyor.
– Savaş mekanikleri çok da iyi sayılmaz.

Anno 2205 gelecekteki şehir yapılarını ve ekonomiyi temel alan bir simülasyon oyunu. Oyunu 23. yüzyıldaki bir yönetici olarak oynuyorsunuz. Amacınız Ay yüzeyinde ilk yerleşim yerini kurmak. Bunu yaparken de diğer yöneticilerle amansız bir yarışa giriyorsunuz. Dünya üzerindeki enerji sıkıntısını çözmek üzere sürekli olarak ileriyi düşünmenizi ve sürekli dikkatinizi vermenizi gerektiren bir oyun.

Frostpunk – Ayakta Kalması Gereken Şehir

Oyunun Steam üzerindeki güncel fiyatı DLC’ler (indirilebilir içerikler) hariç %66’lık bir indirimle 17 ₺.

Artı YanlarıEksi Yanları
-Yaptığınız seçimler uzun süreli olarak oyununuzu etkiliyor.

-Dengeli bir oyun yapısına sahip.

-Hikaye anlatımı esnasında güzel animasyonlara sahip.

Oyun hiç beklenmedik bir anda gelen dondurucu kıyamet gününden sonra bir yerleşim yeri oluşturmanız üzerine kurulu. Varoluş için enerji oldukça önemli bir etken bu oyunda. Bu soğuk ve zalim dünyada yaptığınız seçimler tüm oyun dengenizi etkiliyor. Dikkatli seçimler yaparak insanlığın var olan son kalesini ayakta tutmalısınız.

Cities:Skylines – Kentsel Planlamaya Dair Her Şey

Oyunun Steam üzerindeki güncel fiyatı DLC’ler (indirilebilir içerikler) hariç %75’lik bir indirimle 12,25 ₺.

Artı YanlarıEksi Yanları
-Bir çok DLC’ye (İndirilebilir İçerik) sahip.

-Derin bir ekonomi yapısına sahip.
– Öğrenim süreci sizi zorlayabilir.

Bir Belediye Başkanı olarak şehrinizi sıfırdan yaratarak, bölgeler, semtler belirlemek ve kendinize has yönetim tarzınızla şehrinizde düzeni sağlamak asıl amacınız. Kısacası şehir planlama ve politika adına her şey bu oyunda bulunuyor. Bu kategorideki diğer oyunların aksine DLC’ler ile desteklemezseniz doğal afet vs. gibi durumlar birden karşınıza çıkmıyor. Oyunun bir çok DLC’si olması da sürekli farklı bir yapı arayanlar için bolca seçenek sunuyor.

Surviving the Aftermath – Kıyamet Sonrası her Şey Bambaşka

Oyunun Steam üzerindeki güncel fiyatı %25’lik bir indirimle 30 ₺.

Artı YanlarıEksi Yanları
-Eğlence ve yaratıcılık.

-Oyunu sürekli canlı tutan felaketler ve hikayeler.
– Sadece erken erişime açık olması.

Aftermath’de yok olan gezegenimizde kıyamet sonrası dünyamızı yeniden inşa etmeye çalışıyoruz. Temek hayatta kalma ihtiyaçlarınızı karşılamak için diğer hayatta kalanlar ile birlikte çalışmalı ve dünyaya onlarla beraber açılmalısınız. Amacınız kaynaklarınızla hala var olan kıyamet artçıları felaketlere dayanacak bir koloni inşa etmek. Sıcak hava dalgaları, manyetik fırtınalar vs. bir anda tüm çalışmalarınız mahvedebilir.

Bir Şehir Simülasyon Oyununda Olması Gerekenler

Komplex ve biraz karışık bir yapı kesinlikle bir şehir simülasyon oyununda bulunması gerekli. Göz önündeki kısım her ne kadar kolay görünse de arka planda yapılan çalışmalar ister istemez karmaşıklık sunmalı. Sonuçta bir şehri sıfırdan kurup yönetmeye başlıyorsunuz.

Yaratıcı Ayarlar sayesinde oyun zevkinizi sürekli üst düzeyde tutabilirsiniz. Her oyunda oyundan aldığınız zevk yaratıcılığına bağlıdır sonuçta.

Bir amaç sahibi oyunlar sizin oyun yapınızı ve izleyeceğiniz yolu daha kolay düzenleyebilmenize olanak sağlayacaktır. Ancak bu süreçte sizin yaratıcılığınızı ve oyundan alacağınız zevki aşağıya çekmemeli.

Biz şehir simülasyon oyunları hakkında yukarıda sıraladığımız kriterler üzerinden değerlendirerek sizler için bu listeyi oluşturduk. Umarız sizler de beğenir ve bu oyunlardan zevk alırsınız.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiyi yakından takip eden 22 yaşında bir makine mühendisi adayı.