Samsung’dan 17 Milyar Dolar Değerinde Dev Yatırım!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’dan dev bir yatırım hamlesi bekleniyor. Ortaya çıkan yeni iddialara göre Samsung, yeni bir çip üretim tesisine yatırım yapıyor. Üstelik konuyla ilgili açıklamaların 23 Kasım 2021 tarihinde yani bugün yapılacağı tahmin ediliyor.

The Wall Street Journal tarafından yapılan habere göre Samsung, ABD’nin Teksas eyaletindeki Taylor şehrinde yeni bir tesis açacak. Şirket, Teksas’ın en büyük şehirlerinden Austin’e yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta olan bu konumda çip üretimi için bir planlama yapıyor. Samsung’un bu noktada bir adet daha tesisi mevcut.

17 milyar dolar olarak belirlenen tahmini değere ek olarak 1.800 kişi için iş imkanı da bu tesis ile ortaya çıkacak. Yeni tesisin tahmini büyüklüğü ise yaklaşık 4.8 kilometre kare olarak ifade ediliyor. İddiaların doğru olması halinde bu devasa tesis, Samsung’un Austin de yer alan tesisten daha büyük olacak.

Bugün resmi duyurunun yapılacağı düşünülen tesisin 2024 yılına kadar üretime başlamayacağı tahmin ediliyor. Üretimin aktif hale gelmesiyle de Samsung’un kendi ürünleri için çipler üreteceği tahminler arasında yer alıyor.

Samsung Çip Üretimi Konusunda İddialı Gözüküyor

Son zamanlarda attığı adımlar ile Samsung, gelecek dönemde kendi ürettiği çipleri kullanacağının sinyallerini veriyor. Türkiye’de satışta olan telefonlarda Exynos işlemci kullanan şirket, Taylor’da açacağı tesis ile de bu iddiayı destekliyor.

Şu anda bile çip üretimi konusunda dünya devleri arasında yer alan Samsung, gelecek dönemde bu durumu daha da destekleyecek gibi gözüküyor. Ancak bu tesis ile işlerin biraz daha değişebileceği iddia ediliyor. Yaklaşık 5 kilometrekarelik alanda açılacak bu tesisin Samsung çiplerinden çok daha fazlasını üreteceği tahminler arasında.

Samsung Çip Üretimi Konusunda İddialı Gözüküyor

Samsung’un, diğer çip üreticilerinin de bu tesisi kullanabileceği bir planlama yaptığı da tahmin ediliyor. Bunun anlamı, diğer üreticilerinin tasarladığı çiplerin bu tesis ve fabrikada üretileceği oluyor. Bu konuda henüz resmi bir açıklama gelmese de önemli tahminler arasında yer aldığını belirtmek gerekli.

Ayrıca, Samsung’un geçmişinde de benzer eylemler görmek mümkün. Koreli teknoloji devi, daha önce de Qualcomm ve Nvidia gibi şirketler için çip üretmişti. Tüm bunlara ek olarak, şirketin bu fabrikada 3nm teknolojisine sahip çipler bile üreteceği söz konusu.

Samsung’dan yatırım ile ilgili resmi bir açıklama henüz gelmedi. Ancak The Wall Street Journal’ın ifade ettiğine göre Samsung haberle ilgili konuşmayı reddetti. Yalnızca “konumun henüz belirlenmediğine” dair görüş ifade etti.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.