Samsung, Qualcomm ile Çalışma Ortaklığını Genişletecek!

Teknoloji devi Samsung, yeni ortaklıklar geliştirmeye devam ediyor. Bilindiği üzere Koreli teknoloji şirketi, bir süredir ürettiği telefonlarda Exynos çip modellerini kullanmayı tercih ediyor. Bu durum, Samsung’un itibarını ciddi ölçüde artırmaya başlamıştı. Ancak küresel çip krizi, Samsung’u ciddi anlamda etkiledi. Bundan dolayı Samsung, yeni telefon modelleri için Qualcomm ile çalışma ortaklığını genişletme kararı aldı.

Şirket, geçmiş senelerde neredeyse tüm telefon modellerinde Qualcomm marka işlemciler kullanıyordu. Ancak Exynos çiplerin geliştirilmesi, Samsung’un Qualcomm marka çipleri daha az kullanmasına yol açtı. Yaşanan çip krizi, Samsung’un bu konuda geri adım atmasına sebep oldu. Qualcomm tarafından yapılan açıklamaya göre Samsung, 2022 yılında Qualcomm işlemcileri kullandığı model ve bölge sayısını artıracak.

Samsung Galaxy S22 Serisi, Qualcomm İşlemcilerle Gelecek!

Bilindiği üzere Samsung, geçtiğimiz sene çip krizi sebebiyle bazı modellerini iptal etmek zorunda kalmıştı. Bu durum, artık Samsung hayranlarını ciddi anlamda rahatsız etmeye başladı. Çünkü şirket, çip krizini çözemediği için merakla beklenen modellerinde hayal kırıklığı yarattı. Bu hayal kırıklıklarından birisi de Galaxy S22 serisinde yaşanmak üzereydi.

Samsung, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi yakında tanıtacağı Galaxy S modelinde de çoğunlukla Exynos çip modellerini kullanacağını açıklamıştı. Ancak yaşanan çip krizi, bu duruma engel oldu. Bundan dolayı Samsung, Galaxy S22 modelinde de aksamalar yaşanmaması için Qualcomm ile işbirliğine gidecek.

Qualcomm yetkilileri, katıldıkları bir etkinlikte 2022 yılında piyasaya çıkacak Galaxy S modellerinin yaklaşık %50’sinde Snapdragon işlemcilerin bulunacağını açıkladılar. Samsung, geçtiğimiz dönemlerde sadece Amerika ve Çin’in bazı bölümlerinde Snapdragon işlemciye sahip modelleri satışa çıkartmayı tercih ediyordu. Ancak yapılan yeni anlaşmayla birlikte Afrika ve Asya’daki çoğu ülkede, Snapdragon işlemcili Galaxy S22 modellerini görebileceğimizi söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy S22 Serisi, Qualcomm İşlemcilerle Gelecek!

Bunun yanı sıra araştırmacılara göre Avrupa’daki Galaxy S22 modellerinde ise Exynos işlemciler yer alacak. Bu durum bazı Samsung hayranlarını üzerken bazı Samsung hayranlarını ise mutlu etti. Çünkü üst düzey Snapdragon işlemciler ile Exynos işlemciler arasında performans farkı mevcut. Bundan dolayı çoğu Samsung hayranı, Galaxy S22 modellerinde Snapdragon işlemcileri görmeyi tercih ediyordu.

İddialara göre Samsung, 2022 yılının başlarında Galaxy S22 serisini kullanıcılarıyla buluşturacak. Şirketin yapacağı tanıtım tarihi yaklaştıkça Galaxy S22 modellerinde kullanılacak işlemciler ve diğer donanım özellikleri daha net bir şekilde belli olacaktır.

Sizler Samsung ve Qualcomm arasındaki işbirliğinin gelişecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu durum Samsung’un satışlarını nasıl etkileyecek? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.