Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Disk birleştirme nasıl yapılır? Bilgisayarınızın performansı zaman içerisinde düşüş gösterebilir. Bunun birçok sebebi olsa da en önemli sebepleri arasında diskin zarar görmesini söylemek mümkündür. Tabii ki bu zarardan dönmenin de birkaç yöntemi vardır. Sizler için bu yöntemlerden biri olan disk birleştirme nasıl yapılır sorusunun yanıtını detaylıca açıkladık.

Günümüzde her teknolojik ürünün performansında gün geçtikçe azalma görmekteyiz. Ancak kimi teknolojik cihazlardaki performans azalmasının önüne geçmek mümkündür. Şüphesiz bu araçlardan birisi de bilgisayar oluyor. Birçok yöntemle performansını artırabileceğimiz bu cihazın önemli bileşenleri arasında diskler bulunuyor.

HDD ve SSD olmak üzere iki farklı ana disk türünden bahsedebiliriz. Bu diskler cihazın depolama birimi olarak da ifade edilmektedir. Bilgisayarınızda yer alan tüm veriler ve dosyalar bu disklerde saklanmaktadır. Bu nedenle kullandıkça disklerin performansı düşer. Bu düşüş de bilgisayarın performansını etkilemektedir. Peki bunu önlemek için uygulanan disk birleştirme nedir?

Disk Birleştirme Nedir?

Disk birleştirme, bilgisayar kullanıcısının sabit diskinde tuttuğu parçalanmış dosyaları birleştirmeyi sağlayan işlemdir. Diske yazdırılan tüm veriler parçalanmaktadır. Bunun sebebi ise disklerde verileri bütün olarak tutmak için yeterli alanın bulunmamasıdır. Böylece gerekli yazılımlar verileri parçalayarak saklar ve böylece uygun bir şekilde geçerli alana sığdırır.

Daha önce de değindiğimiz gibi bilgisayarların performansı zaman içerisinde yavaşlar. Özellikle yerel diskler dolu olduğunda bu yavaşlamanın arttığını fark etmişsinizdir. Bilgisayarda donma, kasılma, takılma vb. eylemler görmek mümkündür. Ayrıca dosyaların geç açılması, aramaların geç sonuç vermesi gibi durumlar da bundan kaynaklıdır.

Kısacası eğer diskinizde birçok ayrık dosya varsa performansın yavaşlayacağını söyleyebiliriz. Bunun birkaç sebebi bulunmaktadır. Sebeplerden birisi dosyaların zaman içinde bozulmasıdır. Böylece gereksiz yer işgal eden bozuk dosyalar performansı olumsuz etkiler. Bir başka sebep ise bilgisayarın ayrı verileri aramakla zaman harcamasıdır. Eğer çok fazla veri varsa ve bu veriler birleşik değilse bilgisayar performansı olumsuz etkilenebilir.

ssd-hdd

Tabii ki bilgisayar geliştiricileri ve üreticileri de bu durumun farkına varmış. Ayrıca bunun önüne geçmek için gerekli önlemleri almışlar gibi gözüküyor. Microsoft’un sahip olduğu Windows işletim sisteminde disk birleştirme işlemi bu sorunu çözüyor. Üstelik herhangi ek bir uygulama indirmenize de gerek kalmadan hallediyor.

Bu işlemin daha çok HDD türündeki sürücülerde uygulandığını belirtelim. Çünkü yeni nesil SSD’lerde olası bir problem ışığında bilgisayarlar çoğunlukla sorunu otomatik olarak çözmektedir. Bu nedenle SSD kullanıyorsanız bilgisayarınızın performansında düşüş yaşamanız çok daha zordur.

Ancak HDD kullanıcılarının zaman içerisinde bu problemi yaşaması kaçınılmazdır. Çalışma prensibi gereği verileri parçalayan HDD’ler için bazı işlemler yapmanız gerekmektedir. Peki bu işlemleri gerçekleştirmek için ne yapmak gerekir?

Eğer Windows işletim sistemine sahipseniz Microsoft’un geliştirdiği aracı kullanabilirsiniz. Sürücü Birleştirme aracı ismi verilen bu araç ile HDD performansınızı artırabilirsiniz. Bu aracı kullanmak için bilmeniz gerekenler ile içeriğimize devam edelim.

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Windows cihazlarda yer alan disk birleştirme aracını kullanmak için iki ana yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki manuel olarak disk birleştirme işlemini gerçekleştirmektir. Bilgisayarınızın yavaşladığını hissediyorsanız işlemi manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz. İkinci yöntem ise otomatik disk birleştirmedir. Her iki yöntemi de yakından inceleyelim.

Manuel

El ile yani manuel disk birleştirme işlemi için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Kullandığınız işletim sistemi sürümüne göre değişiklik gösterse de Windows Vista’dan beri aynı yolu takip etmeniz mümkündür. Ancak Windows XP kullanıyorsanız farklı bir yöntem uygulamanız gerekmektedir. Eğer Windows 7, Windows 10 ya da Windows 11 kullanıyorsanız şu adımları takip edin:

 • Öncelikle bilgisayarınızın Başlat menüsünü açın. Bunun için klavyedeki Windows tuşuna basabilirsiniz. Bir başka yöntem ise görev çubuğundaki Windows logosuna tıklamaktır.
 • Ardından Denetim Masası’na ulaşın.
 • Seçenekler arasından Sistem ve Güvenlik ile işlemi sürdürün.
 • Hemen ardından Windows Araçları seçeneği ile devam edin.
 • Windows Araçları arasından Sürücüleri En İyi Duruma Getir seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra birleştirmek istediğiniz diski işaretleyin.
 • Ardından Çözümle butonu ile diskin ne durumda olduğunu görebilirsiniz. Diski birleştirmenize gerek olup olmadığını anlamak için parçalanma yüzdesinin %10’un altında olduğundan emin olmalısınız. Eğer üstündeyse diski birleştirmeniz yararlı olacaktır.
 • Diski birleştirmek için sürücüyü seçin ve En İyi Duruma Getir butonuna tıklayın. Bilgisayarınızın donanımına bağlı olarak bu işlem birkaç dakika sürecektir.

Daha önce de belirttiğimiz üzere bu işlemi HDD sürücülerinizde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü SSD sürücülerinizde süreç tam olarak bu şekilde işlememektedir. Bu nedenle çok sık bunu tekrarlarsanız diske zarar verme ihtimaliniz bulunmaktadır.

disk-birlestirme-nasil-yapilir

Eğer Windows XP kullanıyorsanız farklı bir yöntem uygulamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Windows XP bilgisayarınızda disk birleştirmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Başlat menüsüne ulaşın.
 • Daha sonrasında Bilgisayarım klasörü ile devam edin.
 • Ardından birleştirmek istediğiniz diske sağ tıklayın ve Özellikler seçeneği ile işlemi sürdürün.
 • Peşinden Araçlar sekmesine ulaşın.
 • Karşınıza çıkan seçeneklerden “En iyi duruma getir” seçeneği ile işlemi tamamlayın.

Otomatik

Tabii ki her zaman el ile disk birleştirmek aklınıza gelemez. Ayrıca bu işi otomatik olarak gerçekleştirerek performans kaybını en aza indirmek mümkündür. Windows geliştiricileri bunu da hesaba katarak otomatik disk birleştirme işlemini de geliştirmişler. El ile disk birleştirmeden farklı olarak yalnızca bir kere ayarlayarak istediğiniz sıklıkta disk birleştirme işlemi uygulayabilirsiniz. Bunun için ise şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Klavyenizdeki Windows tuşuna ya da araç çubuğundaki Windows logosuna tıklayarak Başlat menüsüne ulaşın.
 • Daha sonrasında Denetim Masası ile devam edin.
 • Sistem ve Güvenlik seçeneklerinin ardından Windows Araçları seçeneği ile işlemi sürdürün.
 • Sürücüleri En İyi Duruma Getir seçeneğin tıklayın.
 • Ardından “Zamanlanmış en iyi duruma getirme” menüsünden “Ayarları değiştir” butonuna tıklayın.
 • Açık değilse “Zamanlamaya göre çalıştır” seçeneğini aktif hal getirin.
 • Sıklık için günlük, haftalık ya da aylık tercihlerinden birini işaretleyin. Windows’un otomatik olarak belirlediği sıklık haftalıktır.
 • Son olarak birleştirmek istediğiniz sürücüleri işaretlemek için Seç butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.
otomatik-disk-birlestirme-nasil-yapilir

Yerel Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Disk birleştirme denince akla gelen bir başka işlem ise iki farklı diskin birleştirerek tek disk haline getirmek oluyor. Ancak bu işlem biraz önce anlattıklarımızdan oldukça farklı. Çünkü böyle bir durumda yerel disklerinizden birini silmeniz ve kalan depolama alanını diğer diske göndermeniz gerekmekte.

Bu işlemin bilgisayar performansına doğrudan bir etkisi olduğunu söylemek pek doğru olmayacaktır. Ancak cihazınızda iki yerine tek bir disk bulunmasını istiyorsanız bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tabii ki bu işlem toplam depolama alanınıza etki etmeyecektir. Örneğin daha önceden 500 GB iki adet HDD sürücünüz varsa birleştirerek 1 TB değerinde bir disk haline getirebilirsiniz. Ancak farklı türdeki sürücüleri birleştirmeniz mümkün değildir.

İşlemi anlatmaya başlamadan önce yanlış yaparsanız bilgisayarınıza zarar verebileceğinizi unutmayın. Bir başka deyişle eğer bilgisayar konusunda tecrübeli değilseniz biz uzmanla ya da daha deneyimli biri ile bu işlemi gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu işlem için ise şu adımları takip etmeniz gerekmekte:

 • Öncelikle Bilgisayarım klasörüne sağ tıklayın.
 • Daha sonra Yönet seçeneği ile işlemi sürdürün.
 • Bilgisayar Yönetimi menüsünden Depolama seçeneğinin altında yer alan Disk Yönetimi sekmesi ile devam edin.
 • Daha sonra depolama alanını aktarmak istediğiniz diske sağ tıklayıp Birim Sil seçeneğine tıklayın.
 • Bu işlemin ardından bilgisayarınızda hiçbir diske atanmamış bir alan oluşacaktır. Bu alanı aktarmak istediğiniz diske sağ tıklayın ve Birimi Genişlet seçeneği ile devam edin. Burada eklemek istediğiniz depolama alanını da girebilirsiniz.
 • Ardından butonları takip ederek işlemi tamamlayın.

Bu işlemi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken önemli bir uyarı daha yapmakta fayda var. Eğer bir disk birimini silerseniz içerisinde yer alan tüm veriler de silinecektir. Bu nedenle verilerinizi sonsuza kadar kaybedebilirsiniz. Eğer diskinizde kaybetmek istemeyeceğiniz dosyalar varsa yedeklemenizi tavsiye ediyoruz.

Ayrıca bu işlemi veri kaybı yaşamadan da gerçekleştirmek mümkündür. Ancak bunun için üçüncü parti uygulamalardan yararlanmanız gerekmektedir. Bizim anlattığımız yöntem Windows tarafından sunulan seçenektir. Bir disk yönetici uygulamasıyla da diskleri bir araya getirmeniz mümkündür.

Disk Birleştirme Neden Yapılır?

İçeriğimizin önceki bölümlerinde ara ara bu konuya değindik. Ancak ayrı bir alt başlık şeklinde daha detaylı açıklamakta da fayda var. Daha önce de belirttiğimiz gibi veriler kayıt aşamasında parçalanarak depolanmaktadır. Özellikle HDD türündeki sürücülerde bu durum zaman içerisinde performans kaybına sebep olmaktadır.

Bu durum her ne kadar problem gibi görünse de HDD türündeki disklerin çalışması bu şekilde gerçekleşmektedir. Bir başka deyişle bilgisayarın çalışması için bunu yapması gereklidir. Tabii ki içeriğimizde anlattığımız yöntemler ile yaratılan olumsuz etkinin önüne geçmek mümkündür.

Sabit disklerin gerçek anlamda dönen bir diskin üzerinde bilgi depolarlar. Ayrıca bu bilgilere ulaşılması gerektiğinde de aynı diskin üzerinde arama gerçekleşir. Eğer bilgisayara yeni bir veri girerse diskler depolamak için yazma denen işlemi gerçekleştirir. Bunun için de yazma aracının erişebileceği ilk boş kısma veri depolanır.

disk-yazma

Zaman içerisinde bu boş alanlar ciddi derecede azalır ve veri yazmak için alternatif yöntemler devreye girer. Tahmin edebileceğiniz üzere ortaya çıkan yöntem verileri parçalamaktır. Bu da daha önceden bahsettiğimiz performans yavaşlamasına neden olur.

Tam da bu nedenle disk birleştirme işlemi büyük bir önem taşır. Bu işlem sayesinde bilgisayar verileri bir alanda toplamaktadır. Böylece boş alanlar daha düzenli hale gelir. Ayrıca veriler de birleşir. Tüm bunların sonucu olarak da aranan veriler daha hızlı bulunur ve yeni verilerin yazdırılması için boş alan açılır.

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde disk birleştirme işleminin nasıl yapıldığı hakkında tüm konuları ele almaya çalıştık. İçeriğimizde bu işlemin neden yapıldığını ve önemli olduğunu da aktardık. Düzenli olarak bu disk birleştirme işlemini gerçekleştirerek bilgisayarınızın performansını yüksek seviyede tutmanız mümkündür.

İçeriğimizi sonlandırmadan önce önemli detayları bir daha hatırlatmakta fayda var. Anlattığımız yöntem çoğunlukla HDD tipi sürücüler için geçerlidir. Daha modern SSD sürücülerinin çalışma prensibi biraz daha farklıdır. Bu nedenle SSD sürücülerde bu işlemi uygulamaya dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Buna ek olarak yerel diskleri tek bir sürücü haline getirmeye de içeriğimizde yer verdik. Burada da dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta sürücü tipleridir. Eğer bir SSD ve bir HDD’ye sahipseniz depolama alanlarını birleştiremeyeceğinizi unutmayın. Ayrıca bu işlemi yaptığınızda diskte yer alan tüm dosyaların da silinmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Disk birleştirme nasıl yapılır içeriğimiz burada sona eriyor. Konuyla ilgili sorularınız için aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca içeriğimiz ile ilgili görüşlerinizi de bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.