Rolls-Royce’un Elektrikli Uçağı Rekor Kırdı!

Geçtiğimiz aylarda ilk uçuşunu gerçekleştiren Rolls-Royce’un Spirit of Innovation isimli elektrikli uçağı yeniden gündeme geldi. Bir önceki test uçuşunda yaklaşık 15 dakika havada kalan Spirit of Innovation, yeni bir rekor kırdı! Üstelik kırdığı rekor ile en yakın rakibinden bile çok daha üstün gözüküyor.

Elektrikli uçaklar arasında kırılan bir önceki rekorun saatte 213 mil olduğu belirtiliyor. Siemens destekli Extra 330LE modeliyle ulaşılan bu hız, henüz resmileşmese de geride bırakılıyor. Ayrıca, Spirit of Innovation’ın kırdığı en yüksek hız rekoru saatte 387,4 mil olarak ifade ediliyor. En yakın rakibine fark atan bu uçağın kilometre değerinden ulaştığı hız ise yaklaşık 623 km/s.

Rolls-Royce tarafından konuyla ilgili paylaşılan bilgilere göre uçuş testi 16 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşti. Rekorun doğrulanması için işlemleri başlatan şirket, Uluslararası Havacılık Federasyonu’na başvuruda bulundu. Havacılık rekorlarından sorumlu olan federasyonun değerlendirmelerinin ardından rekor Spirit of Innovation’a ait olacak.

rolls-royce'un elektrikli uçağı

Spirit of Innovation, Farklı Rekorlar Kırdı

Tamamen elektrikli uçak Spirit of Innovation’ın farklı kategorilerde rekorlar kırdığı da ifade ediliyor. 3 kilometre yüksekliğe en hızlı çıkan elektrikli uçak olma unvanını da alıyor. 202 saniyede 3 kilometre yüksekliğe ulaşan uçak, bir önceki rekoru tam bir dakika geride bıraktı.

Bunun yanı sıra 3.000 metre yükseklikte 345,4 mi/s hıza ulaşan Spirit of Innovation, en yakın rakibi olan Extra 330LE’ye 132 mi/s fark atıyor. Üstelik 15 kilometrelik bir uçuşta 330 mi/s hıza ulaşarak farklı bir rekor daha kırıyor. Bu kategoride bir önceki rekorun ise 182 mi/s olduğu belirtiliyor.

Spirit of Innovation’ın kırdığı bu rekorlar oldukça dikkat çekici ve havacılığın ne yöne doğru gittiğini gösterir nitelikte. Ancak, bir önceki rekorlara kıyasla bu rekorların geçilmesi çok daha kısa sürecek gibi gözüküyor. Dünya genelinde taşıtların elektrikli hale gelmesi, maksimum hız konusunda da oldukça farklı değerli karşımıza çıkarıyor.

Rolls-Royce’un elektrikli uçağı Spirit of Innovaiton, olağanüstü bir donanıma sahip. 535 beygirlik 750 volt değerinde bir motora ve “havacılık tarihindeki en yoğun güce sahip pil takımına” sahip olan Spirit of Innovation, rekorlar kırmaya devam edecek gibi gözüküyor. İlk uçuşunu yapmasından bu yana birkaç ay geçtiğini düşünürsek gelecekte daha hızlı hale gelme ihtimali bulunduğuna da dikkat çekmek gerekiyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.