Rolls-Royce, Tamamen Elektrikli Uçak ile Çıtayı Yükseltiyor

Dünyanın önde gelen havacılık teknolojisi üreticilerinden Rolls-Royce, tamamen elektrikli uçak ile dikkat çekiyor. Spirit of Innovation isimli uçak, 15 Eylül Çarşamba günü ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Şimdiye kadar bir uçağa monte edilmiş en güçlü bataryanın bu uçakta olduğu da söyleniyor.

Rolls-Royce tarafından üretilen tamamen elektrikli uçak ile gerçekleşen bu uçuş aynı zamanda bir rekor girişimi. Bunun yanı sıra küresel ısınma açısından da büyük bir rol oynadığı belirtiliyor.

Birçok endüstride olduğu gibi havacılık endüstrisinde de karbon salınımı oldukça yüksek seviyelerde. Ancak tamamen elektrikli bir uçak ile karbondan arınma yolunda önemli bir adım da atılmış oluyor.

Rolls-Royce CEO’su Warren East, ACCEL ekibiyle Rolls-Royce’un ortak çalışması sonucunda ilk uçuşun tamamlandığını belirtiyor. Ayrıca, şirketin; hava, kara ve deniz taşımacılığını karbondan tamamen arındırmak konusunda çalışmalarının devam ettiğini ifade ediyor.

Sıfır karbon stratejisi çerçevesinde yeni teknolojilerin gün geçtikçe üretildiğini vurgulayan East, Spirit of Innovation’da kullanılan batarya ve teknolojilerin hedefi gerçeğe dönüştürebilecek nitelikte olduğunu da dile getiriyor. Rolls Royce’un hedefi ise 2050 yılına kadar tüm ürünlerin sıfır karbon stratejisine uygun olması.

Test Uçuşu Yaklaşık 15 Dakika Sürdü

Rolls-Royce, Spirit of Innovation’ın ilk test uçuşunun yaklaşık 15 dakika sürdüğünü ifade ediyor. Boscombe Down isimli test sahasından havalanan uçağın havacılık teknolojisi için anlamı oldukça büyük.

Bu sahanın Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’na ait olduğu ve QinetiQ tarafından yönetildiği de bilgiler arasında. Ayrıca, Spirit of Innovation öncesinde de birçok test uçuşuna ev sahipliği yaptığı belirtiliyor. Bu projeyi destekleyenler arasında Birleşik Krallık hükümeti, Innovate UK ve Aerospace Teknoloji Enstitüsü (ATI) yer alıyor.

Görsel: Rolls-Royce

15 Eylül tarihinde gerçekleşen uçuş Rolls-Royce’a ait elektrikli uçağın verilerini toplamak için büyük bir fırsat. Bu uçuş sırasında toplanan performans verileri, Spirit of Innovation’ın elektrik gücü ve tahrik sistemi hakkında bilgi veriyor. Ayrıca, bu veriler sayesinde yoğun uçuş testlerinin de önü açılıyor.

Buna ek olarak hava taksileri için geliştirilen bataryalara ait özelliklerin, Spirit of Innovation üzerinde yapılan geliştirmelere oldukça benzer olduğu belirtiliyor. Bu geliştirmeler ile saate 480 KM hızın üstüne çıkacak bir rekor girişimi de hedefler arasında. Ayrıca Rolls-Royce, 2026 yılında hazır olacak elektrikli yolcu uçağı için de İskandinavya bölgesinin devlerinden Widerøe ile çalışıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.