Reddit Talks: Clubhouse Alternatifi Bir Başka Platform

Reddit, yeni sesli konuşma platformu Reddit Talks’u duyurdu. Clubhouse’un yakaladığı başarının ardından bir furya haline gelen sesli sosyal medyaların son katılımcısı da Reddit Talks oldu. Ancak, diğer uygulamalar ve platformların aksine Reddit, Talks özelliğini kendi uygulamasının içerisine entegre etmek istiyor. Halihazırda aktif olan topluluklara bir seçenek olarak sunulacak Reddit Talks hakkında tüm bildiklerimizden bahsedelim.

Reddit, konuyla ilgili paylaştığı duyuru yazısında topluluk moderatörlerine sesleniyor. Reddit, topluluklar içinde canlı sesli konuşmalar açmaya olanak sağlayacak bu özelliğin ön izlemesini duyuruyor. Ayrıca, ilgilenen moderatörler için bir bekleme listesi (İng. waitlist) oluşturduğunu da belirtiyor. Özelliği denemek isteyen kullanıcıların bu listeye adını yazması gerekiyor. Reddit buna ek olarak, özellik kullanıma hazır hale geldiğinde bu kişilere bildireceğini belirtiyor.

Platformda şu anlık metin, fotoğraf, video ve canlı yayın gibi özellikler ile topluluklarda iletişim kurulabileceği ifade ediliyor. Ancak Reddit, bunların her zaman yeterli olmadığının altını çiziyor. Kimi zaman sesli konuşmaların çok daha işlevsel ve eğlenceli olacağını belirtiyor. Bu nedenle Reddit Talks’un geliştirildiğini de ekliyor.

Bu konuşmaların test döneminde sadece moderatörler tarafından başlatılabileceği aktarılıyor. Ayrıca, sadece topluluk içerisinde sesli konuşma yapılacağı ifade ediliyor. Konuşma başladıktan sonra herhangi bir topluluk kullanıcısının sohbete katılabileceği ve emojilerle tepki verebileceği belirtiliyor. Üstelik bu kullanıcıların, aynı Clubhouse’da olduğu gibi, el kaldırarak konuşmacılar arasına katılabileceği de ifade ediliyor.

Reddit Talks’da en büyük görev ise sohbetin moderatörüne düşüyor. Bu kişiler sohbete kullanıcıları davet edebiliyor, kullanıcıları susturabiliyor ve konuşmadan çıkarabiliyor. Üstelik moderatörlerin, istenmeyen kullanıcıları geri dönemeyecekleri şekilde sohbetten engellemeleri de mümkün.

Reddit-Talks_-Clubhouse-Alternatifi-Bir-Baska-Platform-1
Görsel: Reddit

Reddit, bu konuşmaların özelleştirilebilmesi için de bazı adımlar attığını söylüyor. Örneğin, kullanıcıların avatarlarının konuşmaya uyacak şekilde dönüştürülebileceği belirtiliyor. Bu platformun kullanım amacını ise kullanıcılarına bırakıyor. Ancak, soru-cevap ve AMA (ask me anything) etkinlikleri için bu platformun çok işlevsel olacağı düşünülüyor. Ayrıca, topluluk içinde yer alacak tartışmalar, toplantılar ve geri bildirim etkinlikleri için de Reddit Talks’un kullanılabileceği belirtiliyor.

Reddit Talks Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Son dönemlerde tüm büyük şirketler Clubhouse benzeri uygulamalarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Facebook, LinkedIn, Spotify, Twitter, Discord ve şimdi Reddit sesli sohbet platformları için çalışıyor. Peki siz Reddit Talks hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce diğer platformlardan farklı olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.