Spotify Sesli Sohbet Uygulaması Geliştirecek

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte müzik sektörü de gelişmeye devam ediyor. Gelişen sektörde birçok müzik uygulaması kullanıma sunulmaya başlandı. Spotify ise birçok özelliği ile müzikseverlerin en çok tercih ettiği müzik platformlarının başında geliyor. Sektördeki gelişmeleri takip eden Spotify, yeni bir sesli sohbet uygulaması geliştirecek.

Şirket, gelişen teknolojiye ayak uydurarak gelişmelerden geri kalmak istemiyor. Bundan dolayı Spotify, çok yakın zamanda hayatımıza giren ve oldukça popülerleşen Clubhouse ile rakip olacak bir canlı ses yayını uygulaması geliştiriyor.

Clubhouse, kullanıcıların ilgi alanlarına göre sohbet edebildikleri bir sosyal platform. Clubhouse’un piyasya çıkmasından sonra Telegram ve Twitter da kullanıcılarına ses yayını yapmalarına olanak sağlayacak özellikler üzerinde çalışmaya başlamıştı. Hatta Twitter, çok kısa bir süre önce “Twitter Spaces” özelliğini bazı kullanıcıların kullanımına açtı.

Spotify, Betty Labs Şirketini Satın Aldı

Şirket, son zamanlarda podcast içeriklerine önem vermeye başlamıştı. Hatta kullanıcılarının podcast deneyimlerini geliştirebilmek adına önemli yatırımlar yapmıştı. Şimdi ise canlı sesli konuşma uygulamalarından birisi olan Locker Room’a sahip Betty Labs şirketini satın aldı. Spotify, bu satın alım için ne kadar ücret ödediği hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Yapılan açıklamada Locker Room’un gelecekte farklı bir isimle yeniden markalaşacağı belirtildi.

Spotify’ın Ar-Ge sorumlusu Gustav Söderström yaptığı açıklamada, Spotify’ın üyelik sisteminin Clubhouse’un sisteminden farklı olacağını belirtti. Bilindiği gibi Clubhouse’u kullanmak isteyen kişilerin uygulamayı kullanan kişiler tarafından davet edilmesi gerekiyor. Ancak Söderström, açıklamasında herkesin uygulamayı kullanabileceğini belirtti.

Spotify Sesli Sohbet Uygulaması Geliştirecek

Spotify, diğer sesli yayın uygulamalarından farklı olarak ücretli yayın yapma özelliği de getirmeyi düşünüyor. Yapılan açıklamada yayıncıların tercihine göre bazı sohbetlerin ücretsiz bazılarının ücretli olabileceği belirtiliyor. Ayrıca insanların yaptıkları yayınları kolayca kaydedebilecekleri ve Spotify’da paylaşılabilecekleri de söyleniyor.

Spotify, canlı ses yayını uygulaması ile kullanıcılarına sadece sohbet edebilme imkanından daha fazlasını sunmak istiyor. Bunun dışında yayıncılarına albüm tanıtımı yapma hatta canlı performans sergileme olanakları sunmayı da planlıyor.

Canlı ses yayını yapılabilen uygulamaların sayısının ileride daha da artacağını öngörüyoruz. Hatta iddialara göre Facebook da bu konu üzerinde çalışıyor. Çok yakın bir zamanda Facebook tarafından da bu konuda bir adım atılması bekleniyor.

Spotify’ın bu hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Spotify tarafından geliştirilen sesli sohbet uygulaması başarılı olabilecek mi? Son zamanlarda Clubhouse benzeri uygulamalar görmekten sıkıldınız mı? Sizler de görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.