QR Kod Nasıl Okutulur?

Günümüzde kafeye, mağazaya veya benzeri bir yere gittiğinizde QR kodlarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte QR kodların kullanımı oldukça yaygınlaştı. Fakat bu kodların ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını bilmeyen teknoloji kullanıcılarının sayısı da oldukça fazla. Bundan dolayı QR kod nedir, nasıl okutulur gibi soruların cevabı çok fazla merak ediliyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için her geçen gün daha da çok kullanılan QR kod teknolojisine daha yakından bakacağız. QR kod nedir, nasıl okutulur gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Böylece sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimizi inceleyerek QR kodları kolaylıkla kullanabileceksiniz. Şimdi gelin hep birlikte ilk olarak QR kod nedir sorusunun cevabına daha yakından bakalım.

QR Kod Nedir?

İnternetin ve teknolojinin hızla yaygınlaşmasıyla birlikte insanların hayatları önemli ölçüde kolaylaştı. Teknoloji kullanıcıları, özellikle bilgiye daha hızlı bir şekilde erişebilmeye başladılar. Bu noktada QR kod teknolojisi, büyük bir öneme sahip. Quick response yani hızlı yanıt anlamına gelen QR, 1994 yılından beri kullanılıyor.

QR kod teknolojisi, Japonya merkezli Denso Wave tarafından icat edildi. Bir otomobil şirketi olan Denso Wave, üretmiş oldukları otomobillerin üretim süreçlerini kolay bir şekilde takip etmenin yollarını arıyordu. Bu doğrultuda şirket, QR kod teknolojisini geliştirdi. Denso Wave, o zamanki teknolojiden en iyi şekilde faydalanmaya çalıştı. Bu sayede şirket, basit bir mantıkla çalışan QR kod sistemini geliştirdi.

Denso Wave, geliştirmiş olduğu bu teknolojiden tüm teknoloji kullanıcılarının faydalanmasını istedi. Bundan dolayı şirket, QR kod teknolojisini halka açık hale getirdi. Bunun yanı sıra Denso Wave, QR kod için patent almış olsa da patent haklarını kullanmayacağını açıkladı. Böylece Denso Wave tarafından geliştirilen QR kod teknolojisi, başka şirketler tarafından da kullanılmaya başlandı.

İlk başta otomobil sektöründe kullanılan QR kod teknolojisi, bir süre çoğunlukla bu sektörde kullanıldı. Daha sonrasında kameraya sahip olan akıllı cihazların yaygınlaşması, QR kodların da yaygınlaşmasını sağladı. QR kodların yaygınlaşma süreci, kodun çıktığı ülke olan Japonya’da başladı. Japon teknoloji üreticileri, QR kodları üretmiş oldukları çeşitli teknolojik ürünlerde kullandılar.

Bunun yanı sıra QR kodlar, dünya genelinde de yoğun ilgi gördüler. Çünkü QR kodlar, teknoloji kullanıcılarının bir bilgiye, web sitesine veya herhangi bir işleme hızlı bir şekilde erişmelerini sağlıyor. Özellikle pandemi sürecinde QR kod teknolojisi, dünya genelinde çok fazla kullanılmaya başlandı.

Bu durumun etkenlerinden birisi de yine Denso Wave oldu. Denso Wave, pandemi süreciyle birlikte QR kodların güvenliği ve kullanılabilirliğini geliştirdi. Bundan dolayı QR kodlar, günümüzde sadece web sitelerine yönlendiren kodlar olmaktan çıkarak ödeme sistemlerinde bile kullanılmaya başlandılar.

QR Kodlar Nerelerde Kullanılıyorlar?

QR kodların kullanım alanları oldukça fazladır. Bu kodlar, ilk etapta üreticiler tarafından üretim süreçlerini takip için kullanıldılar. Öyle ki QR kodlar, üretim süreçlerinin takibini oldukça kolaylaştırdı. Fakat bu kodların kullanım alanları sadece bununla sınırlı kalmadı.

Teknolojik cihazlar, dünya genelinde hızlı bir şekilde yaygınlaştılar. Bundan dolayı insanlar, hayatlarını kolaylaştıracak teknolojileri hayatlarının çeşitli yerlerine entegre ettiler. Bu teknolojilerden birisi de QR kod teknolojisidir. QR kod teknolojisi, bir süredir kafe ve restoran tarzı işletmelerin menüleri için kullanılıyordu. Bunun yanı sıra bazı mağazalar da müşterilerinin alışveriş süreçlerini kolaylaştırmak için QR kodları kullanmaya başladılar.

QR Kod Nedir

Fakat QR kodlar, asıl olarak Covid-19 süreciyle birlikte hızlı bir şekilde yaygınlaştılar desek yanlış olmayacaktır. Çünkü Covid-19 ile birlikte insanlar, birbirleriyle hatta dış ortamdaki eşyalarla temaslarını minimuma indirmeye çalıştılar. Bu noktada QR kod teknolojisi, oldukça yardımcı oldu.

QR kod teknolojisi sayesinde insanlar, ödeme işlemlerini bile temassız bir şekilde gerçekleştirmeye başladılar. Bunun yanı sıra QR kod teknolojisi, Covid-19 sürecinde aşı ve test sonucu sorgulama süreçlerinde de kullanıldı. Bundan dolayı QR kodlar, günümüzde ödeme sistemlerinden sağlık uygulamalarına kadar birçok alanda kullanılmaktadırlar.

QR Kod Nasıl Okutulur?

Denso Wave, QR kod teknolojisini oldukça kolay kullanılabilir bir şekilde geliştirdi. Şirketin bu teknolojiyi geliştirmesindeki amacı, üretim süreçlerini kolay ve hızlı bir şekilde takip edebilmekti. Bu doğrultuda Denso Wave, beyaz arka plan üzerine siyah kare desenlerden oluşan bir kod sistemi geliştirdi. QR kodlar, matris banko sistemiyle geliştirildiler. Bundan dolayı bu kodları okutmak için bir kameraya ve yazılıma ihtiyaç duyuluyor.

QR kodların hızlı bir şekilde yaygınlaşması, teknoloji üreticilerinin bu konuda harekete geçmesini sağladı. Teknoloji üreticileri, kullanıcılarının QR kodları daha kolay bir şekilde kullanabilmeleri için çeşitli teknolojiler geliştirdiler.

Günümüzde gelinen noktada birçok akıllı telefon ve tablet üreticisi, geliştirmiş olduğu kamera yazılımının içine QR kod okuma sistemini de entegre ediyor. Bu sayede kullanmış olduğunuz cihazın kamera uygulamasında QR kod okuma özelliği mevcut ise direkt kamera uygulaması üzerinden QR kodlarını okutabiliyorsunuz.

Fakat eski nesil akıllı cihazların kamera uygulamalarında genellikle dahili bir QR kod okutma özelliği mevcut değil. Bundan dolayı QR kodları okutmak için ek bir uygulamaya ihtiyacınız var. Üçüncü parti geliştiriciler hem Android hem de iOS kullanıcılarını memnun edebilmek adına iki işletim sistemi için de QR kod okuma uygulamaları geliştiriyorlar. Bu doğrultuda eğer kamera uygulamanız üzerinden direkt QR kodları okutamıyorsanız sizler için yazımızın devamında bahsettiğimiz QR kod uygulamalarından birisini kullanarak QR kodları kolaylıkla okutabilirsiniz.

QR Kod Okutma Uygulamaları

Android Uygulamaları

Android kullanıcıları, QR kod nasıl okutulur diye fazlasıyla merak ediyorlar. Günümüzde Android işletim sistemini kullanan birçok teknoloji üreticisi, geliştirmiş olduğu kamera yazılımında QR kod okuma özelliğine yer veriyor. Fakat çoğu eski Android cihazda, bu özellik yer almıyor. Bundan dolayı bazı Android kullanıcılarının QR kodları okutabilmeleri için üçüncü parti geliştiriciler tarafından geliştirilen yazılımları kullanmaları gerekiyor.

Google Play Store, QR kod uygulamaları konusunda oldukça zengin. Bu sayede Play Store üzerinden sizler için uygun olduğunu düşündüğünüz QR kod uygulamasını kolaylıkla indirebilirsiniz. Bizler de Android kullanıcılarına şu QR kod uygulamalarını tavsiye ediyoruz:

Kare kod ve Barkod Okuyucu

Android cihazlarda kullanılabilecek en başarılı QR kod okutma uygulamalarının başında Kare kod ve barkod okuyucu geliyor. Bu uygulamanın geliştiricisi, “QR SCAN Team” olarak karşımıza çıkıyor. Geliştiriciler, başarılı QR kod okuma uygulamasını Android kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuyorlar.

Uygulama, oldukça kolay bir kullanıma sahip. Uygulamaya girdiğiniz zaman direkt kamera sizleri karşılıyor. Böylece uygulamaya girer girmez QR kodları okutabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra okutmuş olduğunuz QR kodlar, tarama sonucu olarak karşınıza çıkıyor. Tarama sonucunda karşınıza bir URL çıkması durumunda bu URL adresine tıklayarak direkt gidebiliyorsunuz. Eğer URL adresinin güvenliği konusunda endişeniz varsa adrese tıklamadan geri dönme imkanınız da mevcut.

Android QR Kod Okutma

Uygulamanın en kullanışlı özelliklerinden birisi okutulan QR kodları arşivliyor olması oluyor. Yani uygulamada dahili bir geçmiş sekmesi mevcut. Bu geçmiş sekmesinden daha önce taratmış olduğunuz QR kodların sonuçlarına kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bu uygulama, sizlere QR kod oluşturma seçeneği de sunuyor. Böylece başka bir uygulamaya veya siteye ihtiyacınız kalmadan uygulama içerisinden kolaylıkla QR kod da oluşturabiliyorsunuz.

QR Kodu Okuyucu ve Tarayıcı

Android cihazlar için tavsiye ettiğimiz bir diğer QR kod okutma uygulaması ise QR kodu okuyucu ve tarayıcı oluyor. QR kodu okuyucu ve tarayıcı uygulamasının geliştiricisi “Simple Design Ltd.” olarak belirtiliyor. Google Play Store’da çok fazla QR kod uygulaması olduğu için uygulamayı indirirken geliştiricisine dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Şık ve sade bir arayüze sahip olan uygulama, kullanıcılarına QR kodları hızlı bir şekilde taratma imkanı sağlıyor. Uygulamaya girdiğinizde direkt kamera karşınıza çıkacaktır. Bunun yanı sıra kamera işaretinin yanında fener işareti de göreceksiniz. Çünkü uygulamada fener özelliği de mevcut.

QR kodlarını taratmak için kamera sayfasından direkt kodları taratabilirsiniz. Bunun sonucunda uygulama, eğer taratmış olduğunuz QR kodu bir web sitesine yönlendiriyorsa karşınıza bir URL adresi çıkartacaktır. Ayrıca uygulama, ürün ve Wi-Fi bilgisi gibi bilgileri de otomatik olarak tespit ediyor.

Uygulama, buna göre karşınıza bir sonuç ekranı çıkartıyor. Birçok QR kod okutma uygulamasında olduğu gibi bu uygulamada da geçmiş sekmesi mevcut. Böylece daha önce taratmış olduğunuz QR kodları hızlı ve kolay bir şekilde görebilirsiniz.

iOS Uygulamaları

Apple, QR kod teknolojisini cihazlarına en hızlı şekilde entegre eden teknoloji üreticilerinin başında geliyor. Şirket, QR kodların yaygınlaşmasıyla birlikte yazılımlarını buna uygun şekilde güncelledi. Bu sayede Apple, kullanıcılarına ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan QR kodları kameraları üzerinden taratma imkanı sunuyor. Güncel yazılıma sahip bir iPhone veya iPad modeliniz varsa kamerayı açarak direkt QR kodları taratabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra bazı Apple kullanıcıları, kamera üzerinden QR kodları taratmak istemiyorlar. Her ne kadar Apple, kamera üzerinden bu işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebilme imkanı sağlasa da bazı teknoloji kullanıcıları, farklı yazılımlar kullanmak isteyebiliyorlar.

QR kod okutma uygulamaları

Bu noktada App Store, Google Play Store kadar çok seçeneğe sahip değil. Çünkü belirttiğimiz gibi Apple, zaten kamera üzerinden dahili olarak kullanıcılarına bu hizmeti veriyor. Bundan dolayı Apple kullanıcılarının çok fazla kullanabilecekleri QR kod okutma uygulaması mevcut değil. Yine de bazı uygulama geliştiricileri, Apple kullanıcıları için de QR kod okutma uygulaması geliştiriyorlar.

App Store’da yer alan en başarılı QR kod okutma uygulaması, “Komorebi Inc.” tarafından geliştirilen QR Kod Tarayıcı: Hızlı Tarama oluyor diyebiliriz. Sade bir arayüze sahip olan uygulama, kullanıcılarına hızlı bir şekilde QR kodları taratabilme imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra uygulamada QR kod taratma geçmişi de mevcut. Böylece uygulama üzerinden önceden taratmış olduğunuz QR kodları da takip edebiliyorsunuz.

App Store’da bu uygulamanın dışında başka QR kod okutma uygulamaları da mevcut. Fakat belirtmiş olduğumuz gibi Apple’ın bu özelliği kamera uygulamasında dahili olarak sunması QR kod uygulamalarına olan ilgiyi azaltıyor. Çünkü birçok kullanıcı için Apple tarafından geliştirilen QR kod okutma özelliği yeterli gelmektedir.

QR Kod Nasıl Oluşturulur?

QR kod nasıl okutulur sorusunun cevabı kadar QR kod nasıl oluşturulur sorusunun cevabı da merak edilmektedir. Çünkü QR kodlar, insanların günlük yaşamlarını önemli ölçüde kolaylaştırabilmektedir. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, hayatlarının çeşitli yerlerinde QR kod kullanmayı tercih edebilmektedirler.

QR kod okutabilmek için olduğu gibi oluşturabilmek için de bir yazılıma veya web sitesine ihtiyacınız vardır. Bu noktada günümüzde dijital ortamda birçok QR kod oluşturma hizmeti veren web sitesi ve mobil uygulama mevcut. Böylece sizler için uygun olduğunu düşündüğünüz platform üzerinden QR kodlarınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Unitag, en başarılı QR kod oluşturma hizmeti veren platformların başında gelmektedir. Unitag hem web sitesi hem de mobil uygulamalar üzerinden kullanıcılarına hizmet veriyor. Üyelik sistemiyle hizmet veren Unitag, belirli bir deneme süresi sunuyor. Bunun yanı sıra platformdaki tüm hizmetlerden faydalanabilmek için ücretli bir şekilde üye olmanız gerekiyor.

Bunun yanı sıra Canva da QR kod oluşturma hizmeti veren platformlardan birisidir. Eğer bir Canva üyeliğiniz mevcutsa Canva üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde QR kod oluşturabilirsiniz. Bu noktada Canva, kullanıcılarının QR kod tasarımlarını diledikleri gibi özelleştirmelerine de imkan tanıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz QR kod rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde QR kod nedir, nasıl okutulur ve nasıl oluşturulur sorularına cevap vermeye çalıştık. Böylece QR kodlarla ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere rehberimizden kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra QR kodlar hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.