Linus Torvalds Kimdir?

Linus Torvalds kendi adından gelen GNU/Linux işletim sisteminin çekirdeğinin, bir dağınık versiyon kontrol sistemi olan Git’in ve aynı zamanda tüplü dalışları kaydetmek için kullanılan Subsurface’in geliştiricisidir.

Linus Torvalds 28 Aralık 1969 yılında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de dünyaya geldi. Ailesi Finlandiya’da azınlık olan isveçce konuşan kesimdendi. Linus doğduğunda ona nobel ödüllü ünlü kimyager Linus Pauling’in adını verdiler.

Bilgisayarlara İlgisi ve Eğitim Hayatı

Linus’un bilgisayara olan ilgisi erken yaşta başladı. Henüz daha 11 yaşındayken Commodore VIC-20 ile bilgisayarla tanıştı ve o yaşta BASIC kodlamaya başladı. Bundan 6 sene sonra ise evine Sinclair QL alındı. Fakat Finlandiya’da yazılım almak oldukça zor olduğundan kendi Assembler ve editörünü geliştirdi.

linus-torvalds-3

1988 yılında Helsinki Bilgisayar Bilimleri Bölümüne başladı fakat henüz ilk senesinde zorunlu olarak Finlandiya Askeri Birliğine teğmen olarak girdi ve eğitimine bu süreçte ara vermek zorunda kaldı. Eğitimine tekrardan başladığı dönemde Andrew Tanenbaum’un İşletim Sistemleri kitabını aldı. Bu kitapta Tanenbaum, UNIX’in eğitim için oluşturduğu versiyonu MINIX’i tanıtıyordu ve bu Linus’un oldukça ilgisini çekmişti.

Linus ve Linux

linus-and-linux

1991 yılında Linus biriktirdiği para ile kendine yeni bir Intel-80386 işlemcili bir IBM PC satın aldı ve kullanmak istediği UNIX’e parası yetmeyince bilgisayarında MINIX kullanmaya karar verdi. Bir süre sonra MINIX’ten rahatsız olan Linus yavaş yavaş MINIX üzerinde değişikler yaptı. Fakat işletim sisteminin yetersiz olduğunu düşünen Linus kendini bir yaz tatili boyunca odasına kapatıp Linux üzerine çalışmaya karar verdi. Uzun uğraşlar sonucu bir prototip oluşturdu fakat oluşturduğu sistem hala hatalar içermekteydi ve pek kullanışlı değildi. Prototipin gelişmesi için onu herkesle paylaştı ve birkaç ay içinde bir çok fazla düzeltme önerisi aldı ve bunları uyguladı.

En başlarda bu işletim sistemine Linux(Linus’un MINIX’i) adını vermeyi düşündü fakat ardından bundan vazgeçip işletim sisteminin adını Freax yapmaya karar verdi. Linus’un FTP server’da admin yetkili bir arkadaşı sistemde Linux adını kullandığından dolayı işletim sistemi Linux olarak kaldı.

Linux’tan GNU/Linux’a

linus-and-richard-stallman
Linus Torvalds ve Richard Stallman

1991 yılının sonlarında Linus Torvalds bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bir özgür yazılım gurusu olan Richard Stallman‘ın söyleşisine katıldı. Richard Stallman 1983 te açık kaynak olan GNU (GNU not Unix) projesine başlamıştı. İşletim sistemin çekirdeği dışında her şeyi tamamdı. Richard Stallman işletim sistemine uyumlu bir çekirdek arayışı içerisindeydi. Bu söyleşi sonrası Richard ve Linus tanıştı ve ortaya GNU/Linux çıktı.

1994 yılında Linux 1.0 versiyonunu yayınladı. En başta beklenen patlamayı gösteremese de 1990’ların sonunda çok fazla kişinin gelişimine katkıda bulunması ile Linux çok popüler bir hale geldi. Netscape, Corel Corp., Oracle Corp. ve Intel Corp. gibi büyük şirketler Linux’a destek çıkmaya başladılar. Çünkü Linux ücretsizdi ve üzerinde rahatça değişiklik yapılabilirdi. Bu da kullanıcıları oldukça özgür kılıyordu.

Linus Sadece %2’sini Yazdı

2006 yılına gelindiğinde artık Linux kernelinin sadece %2’si Linus Torvalds tarafından yazılmıştı. Açık kaynak olduğundan katılan kişi sayısı o kadar fazlaydı ki Linus’un %2’si bile katkılarda en büyük paydı.

Linus Torvalds şuan ailesi ile ABD’ de yaşıyor. 1997’de Transmeta’daki görevinden ayrıldığından beri OSDL’de (Açık Kaynak Geliştirme Laboratuvarları) tam zamanlı olarak Linux çekirdeği üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca Linus Torvalds 2012 yılında Milenyum teknoloji ödülüne layık görülmüştür.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.