En iyi PyCharm Alternatifleri – Python IDE

IDE veya entegre geliştirme ortamı, bir kod düzenleyicisinden daha fazlasını sağlar. Normal bir kod düzenleyicisinin kod yazma ve düzenleme olanaklarının yanı sıra, IDE’ler derleme otomasyonu, kod düzenleme, test ve hata ayıklama gibi diğer özellikleri de bünyesinde barındırır. Daha az efor ile kodlamayı hızlandırarak geliştiricinin verimliliğini arttırmaya oldukça yardımcı olur. Piyasada bir çok IDE bulunmaktadır. Bunların bazıları birden fazla programlama diline hizmet ederken, bazıları sadece bir programlama diline odaklanmayı tercih ederler. Bu yazımızda, PyCharm alternatifleri olarak tercih edilebilecek 8 kod editörü ve IDE’leri listeledik.

PyCharm Alternatifleri

Python programlama dili popülerliğinden dolayı, bir çok entegre geliştirme ortamına sahiptir. PyCharm da bu IDE’lerden sadece bir tanesi. Piyasada daha çok profesyonel kullanıcıları hedefleyen PyCharm’ın başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için uygun olmaması, yıllık 89 dolarlık fiyatı ve muadil yazılımlara göre çok daha fazla RAM’e ihtiyaç duyması, bizleri PyCharm’ın alternatiflerini bulmaya yönlendiriyor.

Not: İçeriğimiz alfabetik sıralıdır.

1- Eclipse + Pydev

Python ide

PyCharm alternatifleri listemizin belki de en çok tercih edilen IDE’si Eclipse. Eclipse, varsayılan paketlerin yanı sıra birden fazla dili ve diğer özellikleri kolayca ekleyebileceğiniz, Java geliştiricileri için popüler bir IDE’dir. PyDev eklentisini kullanarak bu IDE, Python geliştiricileri için de kullanılabilir hale geliyor. Eclipse IDE’sini ücretsiz olarak indirmek için sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

2- IDLE

Python ide

Python IDLE, kod girişi, çıkışı ve hata mesajlarının renklendirilmesi ile çapraz platform, Python kabuk penceresi gibi bir dizi etkileşimli özellik içeren Python Entegre Geliştirme ve Öğrenme Ortamıdır. Ayrıca, herhangi bir pencerede arama yapabilir, çoklu geri alma özelliğine sahip metin düzenleyicisi, Python renklendirme, akıllı girinti, çağrı ipuçları, otomatik tamamlama ve diğer özellikler arasında da arama yapabilirsiniz. IDLE’ı github reposundan edinebilirsiniz.

3- Jupyter

Python ide

JupyterLab, Jupyter notebookları için esnek, genişletilebilir ve web tabanlı bir geliştirme ortamıdır. Bu ortam, veri temizliği, sayısal simülasyon, istatistiksel modelleme, veri görselleştirme ve çok daha fazlasını yapmak için veri biliminde, bilimsel hesaplamada ve makine öğrenimi hesaplamalarında çok çeşitli iş akışlarını destekleyerek şekilde kullanıcı ara yüzünü yapılandırma ve düzenleme yeteneğine sahiptir. JupyterLab’ı sayfalarını ziyaret ederek sisteminize kurabilir veya web üzerinden kullanmaya başlayabilirsiniz.

4- Rodeo

Python ide

Rodeo, Python için bir veri bilimi Entegre Geliştirme Ortamıdır. Bu IDE, tarayıcıda çalışan ve kesintisiz etkileşim için klavye kısayollarına sahip IPython veri defterine basit bir alternatif olacak şekilde tasarlanmıştır. Rodeo, kullanıcı arayüzü ve Python ortamınız arasındaki iletişimi sağlamak için IPython çekirdeğini kullanılır. Rodeo IDE’sini ücretsiz olarak github reposundan edinebilirsiniz.

5- Spyder

Python ide

Bilimsel Python Geliştirme Ortamı veya Spyder, en popüler Python IDE’lerinden biridir. IDE, kapsamlı bir geliştirme aracının profilleme işlevselliği dahil veri düzenleme, etkileşimli yürüme, derin denetim ve bilimsel bir paketin görselleştirme özellikleri gibi gelişmiş düzenleme, analiz, hata ayıklama kombinasyonunu sunar. Spyder IDE’sini ücretsiz olarak indirmek için sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

6- Thonny

Python ide

Thonny, temel olarak yeni başlayanlar için bir Python IDE’sidir. Bu IDE’nin söz dizimi hatalarını vurgulama, kapsamları açıklama, kod tamamlama, adım adım ifade değerlendirmesi, fonksiyonel çağrıların gösterimi ve bunun gibi bir çok özellik vardır. Thonny IDE’sini web sayfasını ziyaret ederek indirebilirsiniz.

7- Vim

Vim, verimli metin düzenlemeyi sağlamak için oluşturulmuş yüksek oranda yapılandırılabilir bir metin düzenleyicisidir ve genellikle programcının editörü olarak adlandırılır. Vim’e söz dizimi vurgulama, kod tamamlama, hata ayıklama, yeniden düzenleme için eklentiler ekleyebilir ve Python IDE olarak kullanabilirsiniz. Vim’i web sayfasından indirebilirsiniz.

8- Wing


Wing, Python’da Python gelişimi için yazılan akıllı bir geliştirme ortamıdır. Wing’deki editör, otomatik tamamlama ve dokümantasyon, satır içi hata tespiti ve kod kalitesi analizi, çağırma yardımı, otomatik düzenleme, yeniden düzenleme, kod katlama, çoklu seçim, özelleştirilebilir kod parçacıkları, ve daha fazlasını barındırır. Wing, editör emülasyonunu, ekran temalarını, söz dizimi rengini etkileyen yüzlerce yapılandırma seçeneği sunar. Wing IDE’sini web sayfasından indirebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.