Web Geliştirme İçin En İyi 5 Python Framework’ü

Son yıllarda popülaritesi oldukça yüksek olan Python, insanlar tarafından en çok Web Geliştirme ve Makine Öğrenimi alanlarında kullanılıyor. Popülaritesinin bu kadar fazla olmasının en temel sebeplerinden biri, her şeyi kolaylaştıran kütüphane ve frameworklerinin bulunmasıdır. Java veya C++ gibi programlama dillerinde 50 kod satırı gerektiren bir işlem Python’da sadece 5 satırda yapılabiliyor. Bunun da ötesinde, Python’u Java, C++, C# veya JavaScript gibi diğer programlama dillerine kıyasla öğrenmek nispeten daha kolaydır. Bu yazımızda ise, web geliştirme için kullanılan en iyi 5 Python framework’ü listeledik.

Django

python-web-geliştirme-framework'ü-django

Django ücretsiz, açık kaynaklı ve full-stack (tam yığın) bir Python framework’üdür. Web uygulamanızı sıfırdan oluşturmak için oldukça kullanışlıdır. Django’nun temel özelliği, ayrı ayrı kütüphaneler sunmak yerine gerekli tüm özellikleri varsayılan olarak sağlamaya çalışmasıdır.

Django’nun birincil amacı, Modern Web uygulamalarının çoğunda olduğu gibi karmaşık, veritabanı odaklı web sitelerinin oluşturulmasını kolaylaştırmaktır.

Django aynı zamanda modern web uygulamaları için ideal hale getiren çok hızlı, güvenli ve ölçeklenebilir bir frameworktür. Eğer Django’yu hemen öğrenmek istiyorsanız, Udemy’de “Python ve Django Full Stack Web Developer Bootcamp” kursunu almanızı öneririz.

Flask

flask

Flask, BSD lisansı altında bulunan bir başka Python framework’üdür. Sinatra Ruby frameworkünden esinlenmiştir. Flask, Werkzeug WSGI araç setine ve Jinja2 şablonuna bağlıdır.

Flask Django’ya karşın, Django ihtiyacınız olan her şeyi tek bir pakette sunarken, Flask’ın arkasındaki ana fikir sağlam bir web uygulaması temeli oluşturmaya yardımcı olmaktır. İhtiyacınız olabilecek uzantıları kullanabilirsiniz.

Flask’ın hafif ve modüler tasarımı sayesinde geliştiricilerin ihtiyaçlarına kolayca uyarlanabilir. Hazır geliştirme sunucusu ve hızlı hata ayıklayıcı gibi bir dizi kullanışlı özellik ve birim testi için entegre destek içerir.

Gerçek bir web uygulaması geliştirmek için Flask öğrenmek istiyorsanız, Udemy üzerinde “Flask ve Python ile REST API” kursunu incelemenizi öneririz.

Web2Py

web2py

Web2py başka bir popüler, ölçeklenebilir ve açık kaynaklı full-stack bir Python framework’üdür. Web2py, diğer şeylerin yanı sıra, bir kod düzenleyici, hata ayıklayıcı ve tek tıklamayla dağıtım içeren kendi web tabanlı IDE’siyle birlikten gelen bir frameworktür.

Bu web framework’ünün en büyük dezavantajı, Python programlama dilinin en popüler sürümü olan Python 3’ü desteklememesidir.

Web2Py hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Udemy üzerindePython ve Web2py ile Eğlenceli ve Yaratıcı Web Mühendisliğikursunu takip edebilirsiniz. Bu kurs, Web2py öğrenmek için en iyi kurslardan birisidir ve tamamen ücretsizdir.

Pyramid

python-web-geliştirme-framework'ü-pyramid

Pyramid, açık kaynaklı bir Python web geliştirme framework’üdür. Asıl amacı, minimum karmaşıklıkla mümkün olduğunca fazla iş yapmaktır.

Megaframework’lere bakarsanız, sizin için kararlar alırlar. Eğer bu kararlar size uymaz ise, sonuçlarıyla mücadele etmek zorunda kalırsınız. Öte yandan, microframework’ler hiçbir kararı almak izin sizi zorlamazlar. Ancak uygulamanız büyüdükçe, kendi başınıza kalırsınız.

Pyramid’in en çarpıcı özelliği, hem küçük hem de büyük uygulamalarla iyi çalışabilmesidir.

Pyramid hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Udemy üzerinde “Python Pyramid Web Dev- Beginners” kursunu takip edebilirsiniz. Bu kursun sonunda, Pyramid’i kullanarak bir web uygulaması oluşturabileceksiniz.

Bottle

python-web-geliştirme-framework'ü-bottle

Bottle, web geliştirme için Python framework’ü listesindeki son mikro frameworktür. Başlangıçta API oluşturmak için, Bottle her şeyi tek bir kaynak dosyaya uygular.

Python Standart Kütüphanesi dışında hiçbir bağımlılığı yoktur. Varsayılan özellikleri arasında yönlendirme, şablonlama, yardımcı programlar ve WSGI standardı üzerinden temel bir soyutlama bulunur. Python’daki Bottle Web Geliştirme çerçevesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Python – Bottle Web Framework” kursunu kontrol edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.