Project Athia Nedir? Adı Henüz Açıklanmayan Oyun

Bu yıl gerçekleşen PlayStation lansmanında merak uyandıran birçok oyun duyuruldu. Bunlardan biri olan Project Athia, Luminous şirketinin ve Square Enix’in son bombası olacak gibi gözüküyor. Project Athia açık dünya bir aksiyon-macera oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun şimdilik sadece bir tanıtım videosu bulunuyor.

Project Athia’nın Hikayesi ve Oynanışı

Tanıtımda göze çarpan önemli detaylardan biri önümüze çıkan yazılar oluyor.

ONUN AİT OLMADIĞI,
KARARLARIN TEST EDİLECEĞİ,
DOĞRULARIN SORGULANACAĞI,
VE BAĞLILIKLARDAN ŞÜPHE EDİLECEK BİR DÜNYADA,
O YÜKSELECEK
.

Bu yazıların ne anlama geldiği hakkında şu anlık sadece tahmin yürütebiliyoruz. Bizim tahminimiz üzere hikaye, karakterimizin yabancı olduğu ve bir şekilde yolunun oraya düştüğü bir mekanda geçiyor. Bu mekanda bazı problemler olduğunu da sonraki cümlelerden anlıyoruz. Son cümlemizde ise karakterimizin bu problemleri çözebilecek biri olduğunu, belki de kurtarıcı olacağını hissediyoruz.

Oyunun dağıtıcısı Square Enix’in yaptığı açıklamada ise, macera dolu ve hikaye odaklı bir oyunla karşılaşacağımız söyleniyor.

Bunun dışında dikkat çeken ayrıntılar oyunun grafikleri ve oynanışıyla ilgili. Kurt tarzı yaratıklar, tek gözlü bir canavar ve tahminimiz üzerine ejderhalarla savaşan karakterimiz, ilk sahnede duvara asılı kafeslerin olduğu terk edilmişe benzer harabe tarzı bir yerde yürüyor.

project-athia
Resim: Square Enix / Luminous Productions

Koşabilen ve uzun mesafeler arası sıçrayabilen, yüksek yerlerden atlayabilen karakterimize oldukça ilginç saldırılar da gerçekleşebiliyor. Tanıtımdan anlaşıldığı üzere büyü veya sihir tarzı bir teknik uygulayan karakterimiz, bir düşmanını yerden çıkardığı bitki dallarıyla etkisiz hale getirebiliyor.

Bunlar haricinde bir fırtınaya yakalanan karakterimiz hareket edemez hale geliyor. Başka bir sahnede ise bulutların üstünde bir manzarayı seyrediyoruz. Her iki görüntü de oyunun grafikler açısından ne kadar üst düzeyde olduğunu gözler önüne seriyor. Görüntülerin PlayStation 5 ile kaydedilmiş olması ise bu oyun ve konsol hakkındaki heyecanımızı daha da artırıyor.

Project Athia, Final Fantasy 16 mı?

Bazı oyunseverler ve Final Fantasy hayranları, Project Athia’nın yeni Final Fantasy oyunu olacağı hakkında iddialar öne sürüyor. Ancak oyunun yaratıcılarının yaptığı yorumlar bu iddiayla oldukça ters düşüyor. Bunlardan birisi oyunun baş yazarının attığı bir Tweet.

Gary Whitta bu Tweet ile, Square Enix için yeni bir evren yarattıklarını belirtiyor. Bu da bir anlamda Final Fantasy oyunu olmadığını gösteriyor.

Bunun haricinde oyunun Final Fantasy serisine ait olmadığını gösteren bir diğer kanıt ise konsept liderinden geliyor. Oyunun baş konsept sanatçısı Yukuu Matsuzawa, 2019 yılında verdiği bir demeçte yepyeni bir fikir hakkında çalıştıklarını belirtmiş.

Peki tüm bu göstergeler ışığında Project Athia’nın Final Fantasy 16 olmadığını söylemek mümkün mü? Bu oldukça yüksek bir ihtimal olarak gözükse bile, oyunun ismi açıklanana kadar veya resmi bir açıklama gelene kadar bunu kesinleştirmek mümkün görünmüyor.

project-athia
Resim: Square Enix / Luminous Productions

Project Athia Ne Zaman Çıkacak?

Henüz ismi bile belli olmayan Project Athia’nın, doğal olarak çıkış tarihi de resmi olarak duyurulmadı. Bu konu hakkında genel kanı oyunun 2021 yılında piyasaya çıkacağı yönünde seyrediyor. Ancak tanıtım videosunun altındaki yorumlarda görüldüğü üzere, bazı hayranlar oyunun çok geç çıkacağını hatta belki de iptal edileceğini düşünüyor. Oyunun uzun bir süre sonunda isim değiştirip Final Fantasy oyunu olacağını düşünen kişilerin sayısı da oldukça yüksek görünüyor.

Project Athia’nın Çıkacağı Platformlar ve Diğer Bilgiler

PlayStation lansmanında açıklanan Project Athia, Playstation 5 ve PC desteğiyle piyasaya sürülecek. Konsolda PlayStation’a özel olması ve “PlayStation 5 için tasarlandı” açıklaması konsolun takipçilerini oldukça sevindirecek gibi gözüküyor.

Oyunun tanıtımına ilk bakış bizde Tomb Raider ve Skyrim tarzı bir his uyandırdı. Hem açık dünya olması, hem dövüş sırasında kullanılan dinamikler ve benzer düşmanlara sahip olması çok güçlü bir Skyrim görüntüsü sağlıyor. Ancak kullanılan mekan tasarımları da Tomb Raider izlenimini güçlendirdi.

Önümüzdeki günlerde bu oyun hakkında daha fazla bilginin ortaya çıkacağı kaçınılmaz bir gerçek. Merak içinde beklenen oyun hakkında şu ana kadar edinilen bilgiler bu kadarla sınırlı kalıyor. Project Athia hakkında çıkan yeni bilgileri öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Sizce bu oyun Final Fantasy oyunu olarak mı çıkacak? Oyunun çıkış tarihi gerçekten de çok uzun bir zaman mı alacak? Siz de oyun ile ilgili düşüncülerinizi aşağıda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.