Bilgisayar Mikrofonu Önerileri – 2023

İster Windows ister Mac işletim sistemine ya da masaüstü veya dizüstü bilgisayara sahip olun “en iyi bilgisayar mikrofonu nedir” sorusu göz önünde bulundurmanız gereken sorulardan biridir. Bütçenize ve kullanım amacınıza bağlı olan birden çok seçenek mevcuttur. Aşağıdaki en iyi bilgisayar mikrofonu önerilerimizin incelemelerine ve karşılaştırmalarına göz atarak, kullanım amacınıza en uygun olanını seçebilirsiniz.

Mikrofonlar, birçok kullanıcı için oldukça önem taşıyan bir bilgisayar donanımı parçasıdır. Çevrimiçi iletişim ve içerik oluşturma çağında ses kaydı çok önemli bir konuma sahiptir. İçeriğinizi yayınlamak, podcast yapmak veya arkadaşlarınızla çevrimiçi konuşmak istiyorsanız net ses elde etmeniz gerekiyor. İşte bu yüzden en iyi bilgisayar mikrofonlarına erişmeniz gerekiyor.

Çoğu dizüstü bilgisayarda yerleşik mikrofonlar bulunur. Ancak bir masaüstü bilgisayarınız varsa çoğu zaman bir mikrofonu bulunmaz ve sizin yeni bir tane almanız gerekir. Biz de sizler için masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınız ile kullanabileceğiniz en iyi mikrofon önerilerimizi listeledik.

Razer Seiren Mini

razer-seiren-mini

En iyi masaüstü bilgisayar mikrofon modelleri arasında yer alan Razer Seiren Mini, oldukça portatif bir tasarıma sahip. Özellikle kısıtlı alanı olanlar ve büyük bir mikrofon ile uğraşmak istemeyenler için Razer Seiren Mini son derece başarılı bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor.

Minimalist tasarımıyla öne çıkan kondenser mikrofon, USB bağlantısıyla kolay kullanım imkanı sağlıyor. 20 Hz ile 20 kHz arasında frekans desteği sağlayan Razer Seiren Mini, dört adet mikrofona sahip. Aynı zamanda içinde bulunan teknoloji sayesinde gürültü azaltma özelliğine sahip olduğunu da belirtmek gerek. Böylece istenmeyen sesler kayıt altına alınmıyor.

Cihazın son derece kaliteli bir kayıt sunduğunu söylemek mümkün. Özellikle fiyat/performans açısından oldukça başarılı bir yerde konumlandığını söyleyelim. Aynı zamanda titreşim engelleme özelliği sayesinde de olası kazaları bile hasarsız atlatma imkanı sunuyor.

Eğer çok sık seyahat eden biriyseniz ve mikrofon arıyorsanız Razer Seriren Mini kesinlikle göz atmanız gereken ürünler arasında. Hem şık ve sade tasarımı hem de küçük boyutu sayesinde aradığınız cihaz olmak için kuvvetli bir aday. Ayrıca uygun fiyatını da göz ardı etmemek gerek. Razer Seiren Mini, Türkiye’de 890 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Samson Go Mic

samson-go-mic-bilgisayar-mikrofonu

Samson Go Mic oldukça basit bir mikrofondur. Bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına takıp anında çalıştırabilirsiniz. Yani bu mikrofonu doğrudan bir bilgisayara bağlayabilirsiniz ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabii ki bilgisayarınızın bir USB bağlantı noktası olduğundan emin olmalısınız.

Vokalleri, müzikleri ve podcastleri, hatta Skype çağrılarını kaydetmek için kullanabilirsiniz. Bu da bu mikrofonu birçok kullanıcı için gerçekten çok yönlü ve kaliteli bir mikrofon yapmaktadır.

Samson Go Mic, seyahat ederken taşınabilirlik açısından en kullanışlı bilgisayar mikrofonlarından biridir. Hem Mac hem de PC’de rahatça kullanabilirsiniz çünkü sürücü gerektirmemektedir. Dizüstü bilgisayarınızın ekranına bir klipsle bu mikrofonu kolayca oturtabilirsiniz.

Mikrofon, 20 Hz ile 18 kHz arasında bir frekans tepkisine sahiptir. Kutusundan bir taşıma çantasıyla birlikte çıkar. Samson Go Mic, YouTube videolarını kaydederken veya Skype üzerinden sohbet ederken iyi performans gösterecek, her yönden harika bir mikrofondur.

Samson, hareket halindeyken kayıt yapmanız gereken durumlarda kolayca kullanabileceğiniz bir cihaz. Mac OS ve Windows ile de uyumludur. Samson, mikrofon markalarına göz attığımızda, en iyi seçimlerimizden biri oldu. Bunun sebebi ise Samson Go Mic’i kullanılabilirlik, taşınabilirlik ve pratiklik açısından oldukça kaliteli bulmamız.

Ekranınızın köşesine rahatça tutturmak için ve seyahatlerde yanınızda rahatlıkla taşımak için kaliteli bir mikrofon istiyorsanız bu cihazı almayı kesinlikle düşünmelisiniz. Ayrıca birçok yüksek kalite mikrofonda daha ucuzdur. Bu nedenle, özelleştirme seçeneklerinden ve ses kalitesinden ödün vermek sizin için problem değilse, bu mikrofonu mutlaka gözden geçirmelisiniz. Samson Go Mic, 2.100 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Blue Yeti

blue-yeti-bilgisayar-mikrofonu

Bu mikrofon, üç kapsül teknolojisi ve mevcut dört kalıp ayarına sahiptir. Bu özellikleri sayesinde stüdyoda kaydedilen ses kalitesine yakın bir kayıt kalitesi oluşturmaktadır. Ayrıca bu ayarlarla bazı özelleştirmeler de yapma imkanınız bulunmaktadır. Müzik, vokal, podcast ve röportajları oldukça kolay bir şekilde kaydedebilirsiniz.

Mikrofonda bazı kolay erişim özellikleri bulunmaktadır. Kolay erişim için ünitenin ön tarafında desen seçimi, kulaklık sesi, mikrofon kazancı ve anında sessize alma düğmeleri bulunur. Tek başına konuşma, konferans görüşmeleri, yüz yüze görüşmeler, müzik kaydı ve daha fazlasını kaydetmek için dört mod arasında geçiş yapabilirsiniz.

  • Kardioid modu: Sesleri doğrudan mikrofonun önünde emer. Demolarınız için akış, vlog, podcast, çevrimiçi aramalar ve ses parçaları kaydetmek için ideal bir moddur.
  • Çok yönlü mod: Sesi her yönden eşit olarak emer. Bir mikrofonu paylaşan birkaç kişi varsa bu özelliği kullanmak mükemmel olacaktır. Örneğin; panel tartışmalarını içeren bir podcast.
  • Çift yönlü mod: Yanlardan gelen gürültüyü reddederken önden ve arkadan ses sinyalini alır. Bir podcast için biriyle röportaj yapıyorsanız bu modu kullanabilirsiniz.
  • Stereo modu: Bu mod, birden fazla ses kaynağınız varsa gerçekçi olan sesi yakalamak için mükemmel bir moddur.

Bu mikrofonu kullanırken bir çift kulaklık takıp, ses seviyesini ayarlayabilirsiniz. Mikrofonun ne kadar hassas çalışması gerektiğini manuel olarak değiştirebilirsiniz. Bu da size mikrofonun özellikleri üzerinde kontrol kazanma imkanı tanır. Aynı zamanda Blue Yeti, masaüstünüzde doğru konuma ayarlanması için size ipucu veren bir taban ile tasarlanmıştır. Mükemmel derecede kullanışlı bir üründür.

Son olarak, Blue Yeti son derece kullanıcı dostu bir USB mikrofondur. Mikrofonu katlayabilir veya döndürebilirsiniz. Blue Yeti çok yönlü bir mikrofon olduğu için en iyi mikrofonlar listemizde yer almaktadır. 64 MB RAM gerektirmektedir (bu nedenle bugünlerde hemen hemen her bilgisayar için uygundur) ve Windows (XP ve üstü) ve Mac OS X (10.4.11 veya üstü) ile uyumludur. Blue Yeti, 6.400 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

HyperX Quadcast S

HyperX-Quadcast-S

En iyi masaüstü mikrofon önerileri listemizde yer alan bir diğer ürün ise HyperX tarafından geliştirilen Quadcast S modeli oluyor. Son derece şık bir görünüme sahip olan bu kondenser mikrofon aynı zamanda RGB ışıklandırma desteğine de sahip. Özellikle oyuncuları ve yayıncıları hedeflediğini söylemek mümkün.

20 Hz ve 20 kHz arasında frekans desteği sağlayan cihaz stereo, tek yönlü, çift yönlü ve çok yönlü ses alma desteği ile de dikkat çekiyor. Aynı zamanda titreşim engelleyici teknolojisi ve pop filtresi ile birlikte geldiğini söylemek mümkün. Cihaz üzerinde Type-C ve AUX çıkışı da yer alıyor. HyperX Quadcast S modelinin bir USB mikrofon olduğunu da söyleyelim.

Mikrofonun üzerinde kullanım kolaylığı sağlayan düğmeler de mevcut. Örneğin mikrofon tepesinde bir sessize alma butonu yer alıyor. Bu butonu kullandığınızda ise LED gösterge kapanıyor. Bir başka deyişle eğer LED gösterge açıksa mikrofon çalışıyor. Eğer mikrofondan ışık gelmiyorsa cihaz sessiz anlamına geliyor. Üstelik bu RGB geçişlerini bir yazılım aracılığıyla ayarlamak da mümkün.

Bunun haricinde dahili bir hassasiyet kontrol ayarı da bulunuyor. Böylece mikrofondan en iyi sesi almak için yapmanız gereken ayarlar daha da kolaylaşıyor. Discord, TeamSpeak ve OBS gibi platformlarla uyumlu olan Quadcast S, yayıncılar için son derece iyi bir mikrofon. Ayrıca evden çalışanlar ve eğitim görenler için de harika ses kalitesi sunacağına şüphe yok. HyperX Quadcast S, 4.900 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Rode NT-USB

rode-nt-usb

Mikrofon önerileri listemizdeki bir diğer cihaz, türünün en iyi örneklerine arasında yer alan bir USB mikrofondur. Müzik ve ses alanında çalışan kişiler Rode markasının kalitesini zaten bilir. Ancak bilmeyenler için kısaca özetleyelim.

Belki de piyasadaki en kolay kullanıma sahip mikrofon Rode NT-USB’dir. Hem Windows hem de MacOS işletim sistemleriyle uyumludur. Hatta bunun dışında, iOS cihazlarla da uyumluluk gösterebilir. Bu özelliği sayesinde GarageBand üzerinden kayıt yapma imkanı da sağlıyor.

Rode, kutu içerisinden çıkan 6 metrelik USB kablo, tripod, pop filtre ve taşıma çantası ile kullanıcıların gönlünü bir kez daha kazanıyor. Ev ortamında bile stüdyo kalitesinde kayıt yapmanızı sağlayan Rode NT-USB, podcast, vokal ve enstrüman kaydı için mükemmel bir seçenektir. Eğer bir mikrofon arıyorsanız Rode’un bu modelini kesinlikle değerlendirmeye almanızı tavsiye ediyoruz. Rode NT-USB, 7.155 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Shure MV5

shure-mv5-bilgisayar-mikrofonu

Shure MV5, Apple MFi Sertifikalı bir USB mikrofondur. Herhangi bir adaptör olmadan doğrudan bir iOS cihazına bağlayabileceğiniz çok kullanışlı mikrofonlardan biridir. Hem bir USB kablosu hem de bir Lightning kablosu içerdiğinden, ayrı bir kablo satın almanıza gerek kalmaz.

Mikrofon yanınızda taşıyabileceğiniz kadar küçük bir boyuta sahiptir. Monitör için bir kulaklık girişi ve önceden ayarlanmış 3 DSP modu içerir:

  • maksimum vokal,
  • düz,
  • enstrüman.

Böylece anlık ihtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı kayıt modları arasında geçiş yapabilirsiniz. Otomatik olarak kaydı; sınırlama ve sıkıştırma gibi özellikleri uygulamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu seçenekleri, mikrofonun üzerinde yer alan yerleşik düğmelere basarak ayarlayabilirsiniz.

Ses, enstrümanlar, podcasting, görüntülü sohbet ve daha fazlasını kaydetmek için oldukça yüksek kaliteli bir USB yoğunlaştırıcı mikrofon arıyorsanız, bu mikrofon mükemmel bir seçim olacaktır. Shure MV5 çok yönlü bir mikrofondur. Bu nedenle bilgisayarlar için tercih edilebilecek en iyi mikrofonlardan biri olarak listemize ekledik.

Maksimum 24 bitlik 48 kHz örnekleme hızına sahiptir. Bu da kaydınızın rakiplerinkinden daha yüksek kalitede olacağı anlamına gelmektedir. Fiyatı, Blue Yeti’den biraz daha ucuzdur. Bu nedenle Blue Yeti’ye benzer bir yapı ve kalite arıyorsanız, bu mikrofonu mutlaka incelemelisiniz. Shure MV5, 4.400 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Blue Snowball iCE

blue-ice-bilgisayar-mikrofonu

Blue Snowball, Kardioid ve çok yönlü modlarına sahip çok kaliteli bir bilgisayar mikrofonudur. Metal bir ayağı bulunmaktadır ve bu metal ayak farklı yüksekliklere ayarlanabilmektedir. Blue Snowball, masaüstünüzde çok pratik bir şekilde konumlandırabileceğiniz harika bir mikrofon. Altı farklı renk seçeceği ile mikrofonunuzu özelleştirebilirsiniz.

Listemizde yer alan Samson Go Mic’in yanı sıra, bu mikrofon bugün piyasadaki en iyi bütçe dostu bilgisayar mikrofonları içerisinde yer almaktadır. Bir kardioid yoğunlaştırıcı kapsülden güç alır ve farklı ayarlarda uygun ses kalitesi sağlar. Daha küçük seslendirme kullanımları, podcast’ler, sohbetler ve hatta oyunlar için çok ideal bir mikrofondur. 20 Hz – 20 kHz frekans yanıtı ve 44,1 kHz / 16 bit örnekleme hızına sahiptir. Bir mikrofon için ihtiyaç duyduğunuz aralığı sağlar.

Bu modelde öne çıkan şey, boyutu, masaya koyabileceğiniz metal ayakları ve benzersiz görünümüdür. Blue iCE, Blue’nun en iyi masaüstü mikrofon modellerinden biridir. Güvenilir, daha küçük boyutlu bir USB yoğunlaştırıcı bilgisayar mikrofonu arıyorsanız Blue Snowball harika bir seçenektir. Blue Snowball iCE, 3.700 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Fifine Condenser USB Mic

fitine-condenser-mic-

Fifine USB Condenser, düşük bir fiyata sahip, USB bağlantısına hemen takıp çalıştırabileceğiniz bir mikrofondur. Kutusundan bir tripod ile çıkar. Bu da kullanıcıların hoşuna giden özelliklerinden biri. Bu mikrofon uygun bir bütçeyle en iyi kalitede sesi sunabildiği için listemizde yer alıyor.

Mikrofonun daha ucuz bir sürümü de bulunmakta, ancak yerleşik ses kontrolü yok ve çoğu durumda her yönden kötü ses alıyor. Kardioid versiyonuna sahip bir mikrofondur. Yani, bir kardioid toplama modeli kullanmaktadır (Sesi sadece önden almaktadır).

USB bağlanabilirliği özelliği sayesinde bir USB arabirimine olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Mikrofon için gereken gücün tamamını USB bağlantısı üzerinden aldığınız için fantom güç gerekmemektedir.

Mikrofonu doğrudan USB bağlantı noktanıza takarak, Audacity veya Garageband’i çalıştırırsınız, bu mikrofonu seçtiğiniz cihaz olarak ayarlarsınız, kayıt düğmesine basarsınız ve kayda başlarsınız. Kullanması bu kadar pratik olan bir mikrofon. Mikrofonun ana özellikleri ise şu şekilde:

  • Sağlam bir metal yapıya sahiptir.
  • 5,9 fit USB kablosuyla birlikte gönderilir.
  • Mini masaüstü tripod içermektedir.

Amazon’un en çok satan bilgisayar mikrofonu olan modelin yükseltilmiş bir sürümüdür ve ucuz bir bilgisayar mikrofonu isteyenler için ideal bir seçim olacaktır. Fifine Condenser USB Mic, 1.170 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

En İyi Bilgisayar Mikrofonu: Genel Değerlendirme

Bilgisayarlar mikrofonları, günümüzde en çok kullanılan bilgisayar ekipmanlarının başında gelmektedir. Oyunculardan yayıncılara kadar neredeyse tüm bilgisayar kullanıcıları, bilgisayar mikrofonu kullanmaktalar. Bu doğrultuda bilgisayar mikrofonu üreten teknoloji üretici sayısı da her geçen gün artış göstermektedir. Yeni bir bilgisayar mikrofonu almaya karar verdiğiniz zaman model seçiminde tereddüt yaşayabilirsiniz. Çünkü çok sayıdaki bilgisayar mikrofonu modeli arasından en iyi bilgisayar mikrofonu hangisi diye merak edebilirsiniz.

Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde en iyi bilgisayar mikrofonu önerilerinde bulunduk. Listemizde her bütçeye uygun bilgisayar mikrofonu modeline yer verdik. Böylece hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizler için en uygun bilgisayar mikrofonu modelini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.