Pierre Morad Omidyar Kimdir? eBay’in Kurucusu

Pierre Morad Omidyar kimdir? 1967 yılında Paris’te doğan Amerikalı milyarder girişimci, yazılım mühendisi ve hayırseverdir. 1998 yılından 2015 yılına kadar başkan olarak görev yaptığı eBay’in kurucusudur. 1998 yılında, Omidyar 31 yaşındayken, eBay’in Initial Public Offering (IPO), yani halk seçimiyle milyarder oldu. Omidyar ve eşi Pamela, kar amacı gütmeyen kuruluşların ve kamu politikalarının adına pek çok çalışma yaptı. Ünlü çift, bu kuruluşları genişletmek amacıyla 2004 yılında Omidyar Network’ü kurmuşlardır.Omidyar, 2010 yılından bu yana araştırmacılığın, raporculuğun öncüsü olan ünlü online gazete “Honolulu Civil Beat” isimli yayıncılığa katılmıştır. 2013 yılında Glenn Greenwald, Laura Poitras ve Jeremy Scahill’i içeren bir gazetecilik girişimi olan First Look Media’yı yaratıp finanse edeceğini duyurmuştu.

Pierre Morad Omidyar’ın Erken Yaşamı

Pierre Morad Omidyar, 21 Haziran 1967’de Paris’te doğdu. Annesi ünlü bir dilbilimcidir ve babası Johns Hopkins Üniversitesi’nde ünlenmiş bir cerrahtır.

Aile daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşti. Burada Pierre Morad Omidyar, Virginia’daki Potomac Okulu’nda eğitim almaya başladı. Orta öğrenimini 1984’te St. Andrew Piskoposluk Okulu’nda tamamladı.

Pierre Morad Omidyar, lisans eğitimini bilgisayar bilimlerinden almak istediğine karar verdi. 1988 yılında bu alanda uzmanlaşarak Massachusetts Tufts Üniversitesi’nden diplomasını aldı. Mezun olduktan sonra, birkaç yıl boyunca “Apple Inc.” tarafından kullanılan bazı yazılımları geliştiren “Claris” adlı bir şirkette çalıştı.

1994 yılında yazılım üreticisi, General Magic için yazılım mühendisi olarak işe başladı ve serbest bir Web sayfası tasarımcısı olarak biraz para kazanmaktaydı. Eşi Pamela Wesley ile bu sayede tanışmıştı. Pez şeker dağıtıcılarının hevesli bir koleksiyoncusu olan Wesley, internette benzer düşünen ruhları bulmakta zorluk çektiğinden yakındı. Yardım etmeye istekli olan Omidyar, Wesley’in ABD’nin her yerinden diğer koleksiyoncularla iletişim kurabilmesi, satın alabilmesi ve satabilmesi için kişisel web sayfası kurdu. Bu web sayfası küçük bir açık artırma hizmeti içeriyordu.

eBay Yolunda Yapılan Çalışmalar

1995 yılında, Omidyar 28 yaşındayken çevrim içi ögeler için bilgisayar kodu yazmaya başladı. Tahsil edilebilir ürünler için kişiden kişiye doğrudan gönderilecek ögelerin listelenmesini sağladı. Kişisel web sayfasında basit bir prototip oluşturdu. Bu prototip açık artırma sistemiyle çalışıyordu. 4 Eylül 1995 Pazartesi İşçi Bayramı’nda, Auction Web adlı bir çevrim içi hizmet başlattı. Auction Web, günümüzde e-Bay olarak bilinen ünlü sitenin taslağı niteliğindedir.

Pierre Morad Omidyar kimdir ve ebay nedir

Sitede satılan ilk ürün kırık bir lazer pointer’dı. Omidyar, herkes gibi alıcının kırık bir lazer pointer için para ödemesine şaşırdı. Ancak alıcının, kasıtlı olarak kırık lazer koleksiyonuna sahip olduğu öğrenildi. Buna benzer sürprizler ve şaşkınlıklar sitenin kuruluşundan bu yana devam etti. Omidyar çok çeşitlilikte ticari mallar kaydetmeye başladığında bu iş patladı ve iş adamı tanınmaya başladı.

Omidyar şirketi bünyesine kattı; her satışta topladığı küçük ücret sitenin genişlemesini sağladı. Gelir kısa süre sonra General Magic’teki maaşını geride bıraktı ve dokuz ay sonra Omidyar, tüm dikkatini yeni girişimine adamaya karar verdi. 1997 yılında Omidyar, şirketin adını Auction Web’den e-Bay’e değiştirdi. eBay adı onun ikinci tercihiydi. İlk tercihi zaten Kanadalı bir maden şirketi olan “Echo Bay” isimli firmaya kayıtlıydı. Omidyar, Echo Bay’ı çok istiyordu çünkü tabiriyle kulağa hoş geliyordu. Echobay.com’un alındığını öğrendiğinde, cho’yu bıraktı ve ebay.com doğdu. Böylece Omidyar’ın, kız arkadaşının şeker satması için kurmuş olduğu küçük açık artırma sitesi, günümüzde eBay olarak iş yapmaktadır.Pierre Morad Omidyar Serveti ile Ne Yapıyor?

Pierre Morad Omidyar kimdir ve kurduğu yatırım şirketi
Omidyar Network

Pierre Morad Omidyar kimdir sorusunu cevaplamak, ünlü milyarderin servetiyle ne yaptığını merak ettiriyor. Omidyar ve eşi Pamela, Omidyar Network isimli bir şirket kurmuştur. Omidyar Network, insanların hayatlarını iyileştirme fırsatı yaratmak için piyasa gücünden yararlanmaya adanmış hayırsever bir yatırım şirketidir. 2004 yılında hizmete başlamıştır. Organizasyon, yenilikçi fikirlerin ekonomik, sosyal durumlarına ve kalitesine göre yatırım yapar ve ölçeklendirilmesine yardımcı olur. Omidyar Network, bugüne kadar, mülkiyet hakları, yönetişim ve vatandaş katılımı, eğitim ve teknoloji de dahil olmak üzere birden fazla alanda yatırım yapmıştır. Dinamik fikirlere ve teknolojik yeniliklere bugüne kadar 992 milyon dolardan fazla yatırım yapmıştır.

2018 yılında Omidyar başka bir küresel hayırsever organizasyonu olan Luminate‘i kurdu. Ünlü girişimciye ait olan bu yatırım şirketinin, 2019 yılında 500 milyon dolarlık bir yatırım yaptığı biliniyor.

Pierre Morad Omidyar’ın Ödülleri

Bir gün bir şirket kuracağımı ve gerçekten başarılı olacağımı hiç aklıma getirmedim. Sadece teknoloji üzerinde çalışarak motive oldum.” Ünlü yazılımcı verdiği bir röportajda eBay macerası hakkında böyle demektedir. Ancak Pierre Morad Omidyar’ın ödüllerine baktığımızda ünlü girişimcinin hayallerinin bile ötesinde olan bu macerayı güzel bir şekilde gerçekleştiğini görmekteyiz.

  • 1999 yılında EY Girişimcisi Ulusal Birincisi ödülü almıştır.
  • 2000 yılında Amerikan Başarı Akademisi Altın Tabak Ödülü ile başarısı taçlandırılmıştır.
  • 2011 yılında Tufts Üniversitesi’nden Fahri Doktora almıştır
  • 2018’in Richtopia’dan En Etkili Üçüncü Fransız Girişimci ödülü alarak eBay ile başladığı bu başarı dolu yolu aldığı ödüllerle kanıtlamıştır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Çevreci ve yenilikçi bir mühendis öğrencisi