OLED Ekranlı iPad Pro 2021 Yılında Çıkabilir

2020 senesinin son günlerine yaklaşırken gelecek seneye ait teknolojik gelişmeler ve planlar hakkındaki dedikodular ortaya çıkıyor. Bunlardan birisi de Apple ve iPad Pro hakkında oldu. The Elec’in haberine göre, 2021 yılının ikinci yarısında OLED ekranlı bir iPad Pro modeli karşımıza çıkabilir.

2021 yılının ilk çeyreğinde iPad Pro arkası aydınlatılmış LCD ekranlar koyulması bekleniyordu. Mini LED olarak da bilinen bu LCD ekran türü, OLED’in sunduğu imkanları kısmen sunuyor. Fakat parlaklık ve güç tüketimi gibi konularda aynı verimliliği gösteremeyebiliyor.

Son iddialar ise Apple’ın, LG ve Samsung şirketlerinden iPad Pro için OLED ekran temin edeceği ve yeni iPad Pro serisinin ekranlarını OLED ekrana çevireceğini belirtiyor. LG ve Samsung hali hazırda iPhone modelleri için OLED ekran üretiyor. Apple aynı zamanda Apple Watch ekranlarında da OLED kullanıyor.

Haberde yer alan bilgilere göre, Samsung Display şirketi üretim hatlarından birisini yeniliyor ve OLED ekran üretmek için hazır hale getiriyor. Aynı şekilde LG Display’in de bir fabrikasında iPad Pro’da kullanılması planlanan OLED ekranları ürettiği iddia ediliyor.

oled-ekranli-ipad-pro-iddiasi
Resim: Apple

OLED Ekranlı iPad Pro Serisi Gecikebilir

Haberde 2021 yılının ilk çeyreğinde çıkması beklenen yeni iPad Pro serisi hakkında bilgiler de bulunuyor. 2021 yılının ilk yarısında satışa çıkacağı belirtilen mini LED ekranlı iPad Pro’nun, OLED ekranlı modellerin gelmesini geciktirebileceği ifade ediliyor. Eğer başarılı bir satış performansı sergilerse, OLED ekranlı iPad Pro serisinin daha geç satışa çıkabileceği düşünülüyor.

Konuyla ilgili iddiaların doğru olması halinde; Apple tarafından geliştirilen miniLED ekranlı iPad Pro’ların OLED ekrana geçerken basamak işlevi göreceği tahmin ediliyor.

Öte yandan, Apple’ın böyle bir hamle yapması gereksiz de görünebilir. 2021’in başında çıkması beklenen yeni mini LED ekranlı iPad Pro’nun varlığı bu iddiaları yalanlamaya yetebilir. Ancak belirtildiği gibi, Apple mini LED’li iPad Pro’nun satış performansından hoşnut kalmazsa, bir diğer kozu olan OLED ekranı piyasaya sürebilir.

Sunulan bir başka iddia ise mini LED ekranların 12.9 inçlik iPad Pro modelleri için kullanılacağı oluyor. 11 inçlik modellerin ise klasik LCD ile devam edip, yılın ikinci yarısında OLED ekranla güncelleneceği söyleniyor.

Resmi bir açıklama gelene kadar tüm bu bilgiler, birer iddia olmaktan öteye geçemiyor. Ancak OLED ekrandan pek hoşlanmayan bir Apple kitlesi olduğu da aşikar. Apple’ın bu konuyu da göz önünde tutacağı düşünülüyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.