Samsung Akıllı Monitör Modelleri Tanıtıldı

Samsung, yeni akıllı monitör modellerini duyurdu. Bu yeni monitörler sahip olduğu özellikler sayesinde, bilgisayarınız için bir televizyon gibi çalışıyor. Üstelik akıllı monitörlere sadece bilgisayar değil, telefon bağlamak da mümkün.

Samsung, M5 ve M7 isimli iki adet akıllı monitör modeli tanıtıyor. Bu akıllı monitörlerin, dünyada tüm işlemleri yapabilen ilk monitör olduğunu da belirtiyor. Yapabildiği işlemler, Office dosyaları düzenlemekten Netflix’de dizi izlemeye kadar uzanıyor.

M7 akıllı monitör, 3840 x 2160 yani 4K UHD ekran çözünürlüğüne sahip. Ayrıca cihazda HDR10 kullanılıyor. Cihazın ekran boyutu 32 inç, yenileme hızı ise maksimum 60 fps olarak belirtiliyor. Ayrıca cihazda 65 W şarj desteği sunan bir Type-C girişi de yer alıyor.

M5 modelinde ise ekran çözünürlüğünün 1920 x 1080’e düştüğünü görüyoruz. FHD ekran çözünürlüğünün yanı sıra cihaz, aynı M7 gibi HDR10 kullanıyor. Yenileme hızı yine maksimum 60 fps olan cihazın ekran boyutu 32 inç ya da 27 inç olarak tercih edilebiliyor.

İki modelde ortak olarak bulunan özellikler de mevcut. Cihazların çerçeve oranı 16:9, parlaklıkları 250 nit, ekran panelleri ise düz bir yapıya sahip. Ayrıca cihazlarda HDMI 2.0, USB 2.0, Wi-Fi 5 ve Bluetooth 4.2 yer alıyor. 5W’luk iki adet hoparlör de monitörlerde bulunuyor.

samsung-akilli-monitor

Samsung Akıllı Monitör Özellikleri

Netflix, YouTube gibi video izleme portallarına erişim, sesli asistan Bixby, kablosuz olarak bilgisayarın bağlanmasını sağlayan Remote Access ve ekran paylaşımı yapmayı mümkün hale getiren Mirror Cast cihazı akıllı monitör haline getiren özelliklerden birkaçı oluyor. Cihazın işletim sisteminin ise Tizen 5.5 olduğu belirtiliyor.

Yeni akıllı monitör modellerinin bir başka özelliği ise, içerisine yüklü olarak gelen Office365 desteği oluyor. Bu sayede herhangi bir bilgisayar olmadan, Office365 hesabınızda bulunan dosyaları düzenleyebiliyor ve görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca Remote Access ile ofis veya okul gibi uzak bir konumdaki bilgisayara da monitör aracılığıyla ulaşmanın mümkün olduğu belirtiliyor.

Cihazın ekran parlaklığı bulunduğu ortama göre değişiklik gösteriyor. Bu sayede herhangi bir müdahalede bulunmadan en iyi görüntüyü almanıza yardımcı oluyor. Ayrıca monitörde, mavi ışığın azaldığı bir göz koruyucu modun yer aldığı da ekleniyor.

Yeni M7 ve M5 akıllı monitörlerin bir diğer özelliği ise 21:9’a kadar çıkabilen ultra geniş oyun çerçevesi oluyor. Bu sayede ekranda görülebilen alan ve oyun keyfi daha da artıyor. Kolaylık sağlayan bir diğer özellik ise otomatik geçiş oluyor. Bu özellik sayesinde, monitöre yeni bir cihaz bağlandığında otomatik olarak geçiş sağlanıyor. Herhangi bir tuşa basmadan görüntü ekrana ulaşıyor.

Samsung, yeni akıllı monitör modellerinin 16 Kasım tarihinde ABD, Kanada ve Çin için kullanıcılara sunulacağı, gelecek dönemde ise sunulacak ülke sayısının artacağı belirtiyor. Cihazların fiyatı ise 27 inç M5 için 230 dolar, 32 inç M5 için 280 dolar, M7 için ise 400 dolar olarak ifade ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.