Apple M1 Çipli Mac Modellerini Duyurdu – Apple Etkinliği

Uzun süredir beklenen Apple etkinliği gerçekleşti. Etkinlikte yeni Apple çipi M1 ve M1 çipli yeni Mac modelleri tanıtıldı. Bu cihazların arasında yeni MacBook Air, Mac mini ve MacBook Pro yer alıyor. Bu yeni cihazların 17 Kasım’dan itibaren Türkiye’de olacağı ifade ediliyor.

M1 ve macOS Big Sur

Apple’ın yeni yonga seti M1, şimdiye kadar Apple tarafından yaratılmış en güçlü çip olarak tanıtılıyor. Ayrıca bu küçük boyutlu ve verimli çip tamamen Mac için özel üretiliyor. Etkinlikte yeni M1’in en iyi gücü ve en iyi pil ömrünü sağladığı belirtiliyor. Küçük boyutlu olmasına rağmen içerisinde 16 milyon transistör olduğu ifade ediliyor. Yongada sistem teknolojisine sahip olmasıyla, birden çok güçlü donanımı yonga üzerinde birleştiriyor.

Yeni M1, Apple’ın ifade ettiğine göre düşük güçlü silikonda dünyanın en hızlı CPU çekirdeğine ve watt başına en iyi işlemci performansına sahip bir çip oluyor. Bunlara ek olarak dünyadaki en iyi tümleşik grafiklerine sahip olan M1, Apple Neural Engine ile makine öğrenimine de yeni bir soluk katıyor. Tüm bunlar 3,5 kata kadar daha hızlı CPU performansı, 6 kata kadar daha hızlı GPU performansı ve 15 kata kadar daha hızlı makine öğrenimi performansı sağlıyor. Ayrıca önceki nesil Mac cihazlara göre 2 kata kadar daha iyi pil ömrü sağladığı da ekleniyor.

apple-m1-cipli-mac-m1-cipi

M1’in 8 çekirdekli işlemcisinde dört adet yüksek performanslı çekirdek ve dört adet yüksek verimli çekirdek yer alıyor. Yüksek performans çekirdeklerinin alanında lider bir verimlilik ve performans ile çalıştığı belirtiliyor. Yüksek verimli çekirdeklerin ise gücün onda biri oranında muazzam bir performans sağladığı ifade ediliyor.

Tüm bunlara ek olarak bir dizi yeni teknolojinin de M1 ile birlikte geldiği duyuruluyor. Bunların içinde daha iyi güvenlik için yeni Secure Enclave, daha hızlı SSD, USB 4 destekli yeni Thunderbolt bunlardan sadece bazıları oluyor.

Yeni macOS Big Sur’ün de M1 ile uyumlu olacak şekilde tasarlandığı, tüm özellikleri ve gücünden yararlanacağı belirtiliyor. Yeni özelliklerden birisi, iPhone ve iPad cihazlarında olduğu gibi, Mac cihazların da uykudan anında uyanması oluyor. Ayrıca yeni Universal sayesinde, üretilmiş tüm Mac yazılımları M1 sistemlerinde çalışabiliyor. Universal güncellemesi almamış Mac uygulamaları ise Rosetta 2 teknolojisi sayesinde sorunsuz kullanılabiliyor. Tüm bunlara ek olarak iPhone ve iPad uygulamaları da artık Mac’de çalışabiliyor. Bu sayede Mac, hiç olmadığı kadar geniş bir uygulama yelpazesine sahip oluyor.

Yeni MacBook Air

apple-m1-cipli-mac-macbook-air

M1 çipli yeni Apple MacBook Air, yeni işlemcisi sayesinde eski nesle göre 3,5 kata kadar daha hızlı performans gösteriyor. Buna ek olarak 5 kata kadar hızlı grafikler, şimdiye kadar MacBook Air için atılmış en büyük adım oluyor. Yeni GPU sayesinde daha iyi oyun performansı alınacağı belirtiliyor.

Cihazın makine öğreniminde de hızlandığı ifade ediliyor. Eskisine göre 9 kata kadar daha hızlı performans ile makine öğrenimi tabanlı uygulamaların daha hızlı çalıştığı açıklanıyor. Ayrıca M1 çipinin getirdiği yeni özelliklerden biri sayesinde SSD hızı da iki katına çıkıyor. Apple M1 çipine sahip MacBook Air’ların geçen sene satılan dizüstü bilgisayarların %98’inden daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

Yeni MacBook Air’ın dikkat çeken diğer özellikleri ise fansız tasarımı ve pil ömrü oluyor. İçinde bir fan yer almayan kasasıyla yeni MacBook Air’ın hiç gürültü yapmadığı ifade ediliyor. Ayrıca pil ömrünün 15-18 saat arasında iddialı bir süreye kadar dayandığı belirtiliyor.

Yeni 13 inç MacBook Air’in 256 GB SSD, 8 GB belleğe sahip 7 çekirdekli modeli 10.999 TL bir etikete sahip oluyor. 512 GB SSD’ye ve 8 çekirdekli işlemciye sahip model ise 13.699 TL’ye satılıyor. Cihazların belleği 16 GB’a, depolaması ise 2 TB’a kadar yükseltilebiliyor.

Yeni Mac mini

Apple M1 çipli bir başka cihaz yeni Mac mini oluyor. Yeni Mac mini’nin 3 kata kadar daha hızlı işlemci performansına, 6 kata kadar daha hızlı grafik performansına ve 15 kata kadar daha hızlı yapay öğrenme performansına sahip olduğu belirtiliyor.

50 santimetre karelik tasarıma sahip Mac mini’nin ister müzik, ister oyun, ister iş için kullanımlarda harika bir performans sunduğu ifade ediliyor. Cihazın üzerinde iki adet USB 4 destekli Thunderbolt girişi, Ethernet, HDMI ve iki adet USB-A girişi ve bir kulaklık jakı yer alıyor. 6K’ya kadar çözünürlüğe sahip bir ekrandan görüntü almak ve aynı anda 4K çözünürlüğe sahip ikinci bir ekrandan görüntü almak da mümkün hale geliyor. Üstelik cihazın içerisinde Wi-Fi 6 bulunuyor. Bu sayede 1.2 Gbps’ye kadar hız sağlayabiliyor.

Yeni 8 GB bellekli ve 8 çekirdekli Mac mini’nin 256 GB SSD depolamaya sahip modeli 7.899 TL’den, 512 GB SSD depolamaya sahip modeli ise 10.099 TL’den başlayan ücretlerle satılıyor. Bu cihazda da 16 GB’a kadar bellek ve 2 TB’a kadar depolama yükseltmesi yapılabiliyor.

Yeni MacBook Pro

Etkinlikte son tanıtılan ürün ise yeni MacBook Pro oluyor. Yeni MacBook Pro’nun, 2,8 kata kadar daha hızlı işlemci performansı, 5 kata kadar daha hızlı grafikler ve 11 kata kadar gelişmiş makine öğrenimi sunduğu belirtiliyor. Üstelik 20 saate kadar dayanan pil ömrüyle herhangi bir Mac’te görülmüş en iyi pil performansını sunduğu ifade ediliyor.

Cihazda yer alan Retina ekran ile MacBook Pro’nun üst düzey bir ayrıntı ve gerçekçilik sunduğu belirtiliyor. 500 nit parlaklık, eskisine göre %25 daha fazla renk gösteren P3 renk yelpazesi ve ortamdaki ışığa göre uyum sağlayan True Tone teknolojisi ile MacBook Pro’nun ekranı göz dolduruyor.

Yeni M1 çip ile daha gelişmiş bir kamera deneyimi ve MacBook Pro’nun yeni mikrofon dizilimi, cihazın bu yönde de olağanüstü performans göstermesini sağlıyor. Loş ışıkta bile daha iyi görüntü kalitesi, karanlık alanların daha net gözükmesi ve Neural Engine ile yüz tanıma özelliği sayesinde daha doğal cilt görünümü MacBook Pro’nun kamerasını oldukça iyi hale getiriyor. Mikrofonların üçlü dizilimi ve geliştirilmiş donanımının oldukça başarılı olduğu iddia ediliyor.

Yeni MacBook Pro’da klavye olarak Magic Keyboard kullanılıyor. Makas tipi tuşlara, Touch Bar ve Touch ID’ye sahip klavye, sessiz ve hızlı çalışabilmek için harika bir zemin oluşturuyor. Özellikle Touch Bar’ın uygulamadan uygulamaya değişen ekranı, kısayollar ve kestirmelere kolayca ulaşmayı sağlıyor.

Wi-Fi 6’ya sahip yeni Apple M1 çipli Mac modellerinin en gelişmişi 13 inçlik MacBook Pro’nun ücreti, 8 GB belleğe ve 256 GB SSD depolamaya sahip modeli 14.299 TL’den, 512 GB SSD depolamaya sahip modeli ise 16.499 TL’den başlıyor. Aynı diğer cihazlarda olduğu gibi, bellek 16 GB’a, depolama ise 2 TB’a kadar yükseltilebiliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.