Oğuzhan Canım Kimdir?

Girişimcilik türlerinden biri olan sosyal girişimcilik, sosyal sorunlara karşı fayda sağlayan ve çözüm üreten bir girişimcilik türüdür. Ayrıca genel anlamı ile kar amacı gütmeyen bir iş modelidir. Türkiye’de sosyal girişimcilik örnekleri de artış göstermeye devam eden bir alandır. Hatta bunlardan biri daha önce hikayesine değindiğimiz İyilik Kazansın‘dır. Sosyal girişimcilik örneklerinde yer verdiğimiz bir diğer uygulama ise Askıda Ne Var. Askıda Ne Var, öğrencilerin askıdan dilediği ürün ya da hizmeti seçebildiği sosyal girişim platformudur. Bu sosyal girişimin kurucusu ise Oğuzhan Canım’dır. Peki Askıda Ne Var nedir? Girişimin kurucusu Oğuzhan Canım kimdir?

Oğuzhan Canım, sosyal girişim örnekleri Askıda Ne Var ve Kampüste Ne Var platformlarının kurucusudur. Askıda Ne Var, üniversite öğrencilerine eğitim dönemlerinde hayatlarına dokunan bir uygulamadır. Bu uygulama ile onların sosyalleşmesine, paylaşılmasına, ihtiyaçlarının karşılanmasına teşvik edilmektedir.

Askıda Ne Var projesinde binlerce gönüllü çalışan ve marka yer almaktadır. Bu gönüllüler arasında ünlü tiyatrocular, müzik sanatçılar, kişiler yer almaktadır. Ayrıca birçok marka, kurumsal firmada bulunmaktadır. Böylece bu gönüllü kişi ve markalar sayesinde Askıda Ne Var girişiminin faydasını ve inancına destek olmaktadır.

Oğuzhan Canım, bu girişimin önderliğinde yer alan bir sosyal girişimci olarak çok büyük bir fayda ve dayanışma sağlamaktadır. Yarattığı fark sayesinde hem yüzbinlerce öğrenciye hem de bu destekçilere alan sağlamıştır. Peki Askıda Ne Var ve Kampüste Ne Var nedir? Oğuzhan Canım kimdir? Askıda Ne Var’ın hikayesi nasıl başladı? Eğer bu sorular ve cevaplarını merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Oğuzhan Canım Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Oğuzhan Canım Kimdir?

Oğuzhan Canım, sosyal girişimcidir. Canım, Askıda Ne Var ve Kampüste Ne Var girişimlerinin kurucusudur. Bu sosyal girişim örnekleri ile Oğuzhan Canım, üniversite öğrencilerine destek sağlamaktadır. Üniversite öğrencilerine yemek, kıyafet, staj ya da pek çok etkinlikler gibi birçok ürün ve hizmet ücretsiz sunulmaktadır.

Ayrıca Canım’ın yeni nesil gençlik ajansı olan On The Move Agency’nin kurucusudur. Aynı zamanda Canım, iletişim ve pazarlama üzerine konferanslar vermektedir. Peki Oğuzhan Canım bunlar dışında kimdir? Kariyeri nasıl başladı? Askıda Ne Var girişim hikayesi nedir? Gelin bu soruların cevaplarına yakından bakalım.

Aslen Sinoplu olan Oğuzhan Canım, 36 yaşındadır. Oğuzhan Canım, soyadı ile dikkat çekmektedir. Baba tarafının Kafkas göçmeni olduğunu ifade eden Canım, babalarının lakabının Canımoğulları olduğunu ifade etmiştir. Daha sonra ise bu lakabın Canım soyadına dönüştüğünü söylemektedir.

Canım, karakteri ile ilgili en önemli özelliğinin annesinden geldiğini ifade etmektedir. Böylelikle iyi insan olmanın ve sevmenin annesinden geldiğini de ekliyor. Bu yüzden de içinde bir insan sevgisi olduğu söylemektedir. Canım’ın karakteri ile ilgili bilinen bir diğer özellik ise şiir okumayı çok sevdiğidir. Şiirlere ilgi duyan Canım, ayrıca şiir ezberlemeyi de çok sevdiğini ifade etmektedir.

Üniversite döneminde Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Lisans eğitimini Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisat bölümünde tamamlamıştır. Ayrıca üniversite döneminde en çok ilgi duyduğu alanlarından biri olan pazarlama ve marka konuları üzerinde birçok eğitim almıştır. Hatta bu pazarlama ve marka eğitimlerinden sertifika almaya da hak kazanmıştır.

Oğuzhan Canım

Hayatına kazandığı eğitimler ve tecrübeler eklemeye devam eden Oğuzhan Canım’ın pek çok başarısı ve ödülü de mevcut. Hayata geçirmiş olduğu Askıda Ne Var girişimi ile birçok ödüle layık görülmüş. 2013 yılında Haliç Üniversitesi tarafından düzenlenen ödül töreninde Canım, ‘Yılın En İyi Sosyal Girişimi’ ödülünü almıştır. Ayrıca aynı yıl Bilgi Üniversitesi tarafından da ‘Genç Sosyal Girişimciler’ ödülünü almaya hak kazanmıştır. 2014 yılında Canım, ‘Tübitak Girişim Projesi’ ödülüne sahip olmuştur.

Canım’ın Kariyeri

Aldığı birçok eğitimin ardından iş hayatına atılmak için zaman kaybetmeyen Oğuzhan Canım’ın ilk kariyer adımı danışmanlık sektöründe olmuştur. United Towers’da pazarlama iletişimi alanında faaliyet göstermiştir. Bu şirket içerisinde 2010-2011 yılları arasında marka ve pazarlama asistan yöneticisi olarak çalışmıştır. Canım, hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de İngiltere’de bir süre bulunmuştur. ABD ve İngiltere’de United Towers için marka çalışmalarını yürüten isim olmuştur.

Ayrıca Oğuzhan Canım, edindiği tüm bu tecrübeleri fırsata çeviren bir iş insanı olarak karşımıza çıkıyor. Kazanmış olduğu hem yurt dışı organizasyon hem de pazarlama tecrübeleri ile bir danışmalık şirketi kurmuştur. Kurulan bu şirket, Adore Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak ön plana çıkmaktadır. Bu danışmanlık şirketi sayesinde Canım, birçok üniversite öğrencisinin yurtdışında eğitim almasına öncülük etmiştir.

Tüm bu tecrübelerine ek olarak Oğuzhan Canım, kurumsal markalarda da yer alma isteği ile hareket etmiştir. Dolayısıyla birkaç marka içinde faaliyet göstermiştir. Bu markalar arasında Saat ve Saat A.Ş, Diesel ve DKNY gibi moda markaları yer almaktadır. Büyük moda markalarında hem marka müdürü olarak yer almış hem de yönetim kadrosunda bulunmuştur.

Ancak kurumsal hayatın kendisi için uygun olmadığını fark eden Canım, burada yaratıcılığın yer etmediğini düşünmüştür. Bu sebeple Canım, kendi yarattığı girişimlere yönelmiştir. Oğuzhan Canım, Ahtapot Sosyal Medya kurucu ortaklarından biridir. Ahtapot Sosyal Medya ajansı aracılığı ile marka ve reklam konusundaki tecrübelerini daha verimli kullanmayı hedeflemiştir. Ancak 2012 yılında kurduğu Askıda Ne Var’ın yakaladığı ivme sebebi ile dijital ajansını devretmiştir.

Oğuzhan Canım’ın asıl kariyeri ve girişim hikayesi ise sosyal girişimcilik alanına olan ilgisi ile başlıyor. İş yaşamına da bu alanda bir sosyal girişimci olarak devam etme kararı almştır. Canım, üniversite öğrencilerine yönelik olarak kurmuş olduğu Askıda Ne Var projesi ile öne çıkmaktadır. Askıda Ne Var projesi, üniversite öğrencilerini ücretsiz olarak sunulan pek çok etkinliği içermektedir. Peki Askıda Ne Var nasıl kuruldu? Girişimin hikayesi nasıl başladı?

Askıda Ne Var’ın Hikayesi

Askıda Ne Var’ın hikayesi Oğuzhan Canım’ın kendi öğrencilik yıllarında hem kendi hem de çevresinin yaşadığı sorunlar karşısında ortaya çıkmış bir girişim projesidir. Oğuzhan Canım, üniversiteden mezun olduktan sonra öğrencilere yardımcı olmanın hayalini kurmuştur.

Ayrıca Canım, üniversite yıllarından beri iyilik yapma, fayda sağlama gibi iç güdülerinin olduğunu ifade etmektedir. Ancak bu düşünüldüğü kadar kolay olmayacaktır. En önemlisi elde ettiği kazancın doğrudan para yardımı şeklinde gelişemeyecektir. Bu yüzden de şirketlerde çalışmaya başlamıştır.

Oğuzhan Canım, üniversite öğrencilerine doğrudan para yardımı olmadan yardım etmenin yollarını aramıştır. Üniversite öğrencilerinin hayatlarını bir şekilde kolaylaştırmak bir çözüme ihtiyacı vardı. Bu yolu ararken Canım, Osmanlı tarihinde yapılan bir uygulama fikri aklına gelmiştir. Osmanlı döneminde yapılan ‘askıda ekmek’ uygulamasından ilham almıştır. Aynı zamanda bir diğer ilham kaynağı da İtalya’da yer alan ‘askıda kahve’ uygulaması olmuştur.

Askıda ekmek, maddi durumu yerinde olan insanların fırından ihtiyaçlarından fazla ekmek alması ile süren bir uygulamadır. İhtiyaç fazlası ekmekler ise fırına gelen yoksul insanlara ücretsiz şekilde paylaşılmaktadır. Dolayısıyla bu süreçten ilham alan Canım, askıda ekmek uygulamasını yemeğe uyarlamak istemiştir.

Oğuzhan Canım

Bu ilham ile yola çıkan Canım, ilk olarak öğrencilerin yoğun olduğu bölgede yani İstanbul Beyoğlu’nda başlamıştır. Öğrencilerin sık sık gittiği restoranlara giden Canım, işletme sahiplerine projesini anlatmıştır. Canım’ın geliştirdiği projeye olumlu bakan işletmeciler sayesinde de projenin ilk aşamaları atılmıştır. Böylece kısa sürede birçok restoranın desteği ile artarak devam etmiştir. Bu artış ile birlikte projenin ilk sürecinde ayda yaklaşık 2 bin öğrenciye ulaşılmıştır. Dolayısıyla geliştirdikleri web sitesi ile yola çıkmışlardır.

Askıda Ne Var Nedir?

Askıda Ne Var, bir sosyal girişim örneğidir. Kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bu sosyal girişimin kurucusu ise Oğuzhan Canım’dır. 2012 yılında kurulan Askıda Ne Var, üniversite öğrencilerine ürün ve hizmetlerin ücretsiz sunulduğu girişim projesidir. Sosyal girişim örneği olan Askıda Ne Var; öğrencilere yemek, kıyafet, tiyatro ve konser biletleri, kitap, yurtdışı staj gibi ürün ve hizmetleri sunmaktadır.

Peki Askıda Ne Var uygulaması nasıl çalışır? Askıda Ne Var girişimi, gönüllü kişiler tarafından yürütülmektedir. Gönüllü kişiler, üniversite öğrencilerine askıya yemek bırakmaktadır. Ayrıca markalar da kendi ürün ve hizmetlerini askıya bırakmaktadır. Bu sayede gönüllü kişiler ve markalar öğrencilere destek olmaktadır.

Askıya yemek bırakmak için Askıdanevar.com’a ilk olarak üye olunmaktadır. Askıya Bırak bölümüne tıklanarak, karşınıza çıkan formda ise yemek bırakmak istediğin şehir, restoran ve bölüm gibi seçenekleri seçebiliyorsunuz. Böylece karşına menü içeriği, fiyatlar karşınıza çıkacaktır. Ayrıca kaç adet menü bırakmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Hatta yemeği alacak öğrenci için küçük bir not bile bırakabilirsiniz. Askıya bıraktığın yemek, öğrenci tarafından teslim alındığında da geri bildirim SMS ya da E-mail ile bilgi verilmektedir.

Oğuzhan Canım

Peki askıdan ücretsiz yemek, bilet ya da diğer ürün ve hizmetler nasıl alınmaktadır? Aynı şekilde Askıdan almak için Askıdanevar.com’a üye olmak gereklidir. Hesap bölümünden öğrenci üyeliği seçeneğine tıklanmaktadır. Ancak burada önemli olan nokta üniversite öğrencisi olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. Bu sebeple e-devlet üzerinden elde edilen öğrenci belgenizi sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Daha sonra diğer gerekli bilgiler doldurulduktan sonra üyelik onaylandığında bildirim alınmaktadır.

Üyeliğin onaylandığında Askıdan Al bölümüne tıklanarak, karşınıza bir liste çıkmaktadır. Listede en uygun olanı seçilir ve devam edilmektedir. SMS ile aldığın kod bildirimi ile bir saat içerisinde yemek yenebilmektedir. Ayrıca Askıdan ürün ve hizmet almak ise yine Askıdan Al bölümüne tıklanmaktadır. Askıda yer alan ürün ya da etkinlik içeriklerinde yer alan kampanya koşulları karşılandıktan sonra sosyal medya hesabında paylaşarak harekete geçilmektedir. Böylece bu ürün ve hizmetleri kazanma şansı yakalanmaktadır.

Kampüste Ne Var Nedir?

Askıda Ne Var projesi gibi bir sosyal girişim örneği olan Kampüste Ne Var, 2018 yılında Oğuzhan Canım tarafından kurulmuştur. Kampüste Ne Var; gençlere kariyer fırsatları, staj programları, deneyim ve iş ilanları sunmaktadır.

Kampüste Ne Var platformu, kariyer fırsatlarından kültür, sanata kadar pek çok konu ve alanı barındırmaktadır. Bu alanlar; kişisel gelişim, psikoloji, spor, bilim ve teknolojinin bulunduğu birçok kategoridir. Yer verdiği kategoriler ile Kampüste Ne Var, geniş kapsamlı bir içerik sitesi olmayı hedeflemektedir. Ayrıca platform öğrencilerin ilham alabileceği pek çok hikayeyi barındırmaktadır. Aynı zamanda yer alan kategorilerde güncel haberleri ile de kullanıcılara hitap etmektedir.

Oğuzhan Canım

Peki Kampüste Ne Var nasıl çalışıyor? Kampüste Ne Var, üniversite öğrencilerinin içerik üreterek maddi kazanç elde etmelerini sağlamaktadır. Haftalık olarak yer alan bölümde dilenilen kategoride blog içerikleri üretilmektedir. Haftada en çok okunan on içerik yazarı olan öğrenci belli bir harçlık kazanmaktadır. Hatta sponsorlar tarafından hediye ile ödüllendirilmektedir.

Oğuzhan Canım Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sosyal girişimcilik ile öne çıkan Askıda Ne Var ve Kampüste Ne Var projelerinin kurucusu Oğuzhan Canım kimdir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Türkiye’de önde gelen sosyal girişim örnekleri olan Askıda Ne Var’ın hikayesini anlattık. Ayrıca Askıda Ne Var ve Kampüste Ne Var nedir buna değindik.

Sosyal girişimcilik, girişimcilik ekosisteminde en dikkat çeken ve en tartışmalı alanlardan birisi diyebiliriz. Sosyal girişimcilik sayesinde toplumsal sorunlara sosyal faydanın üretildiği, böylece kalıcı ya da dönüşümsel fayda sağlayabilmek mümkün olmaktadır.

‘Goodvertising’ kavramı da son zamanlarda tartışmalı bir kavram olsa da iyilik pazarlaması olarak adlandırabiliyoruz. Bu kavram sosyal girişimciliği ve sivil toplum kuruluşlarını kapsamaktadır. İletişim sağlanarak destek olunmaktadır. Bu şu demektir, sosyal fayda iletişimi. Bu iletişim iyilik için yürütülen bir çalışma olmaktadır. Yapılan ve yürütülen çalışmalar, sosyal medya çalışmaları ile goodvertising yapılmaktadır. Oğuzhan Canım’ın yürüttüğü projeler ile bunu gerçekleştirmektedir.

İyilik için yapılan, iyilik peşinde koşmanın, dayanışmanın öne çıktığı bir alanda yarattığı fark ile öne çıkan girişimci Oğuzhan Canım’ın hikayesine değindik. Sizler sosyal girişimci Oğuzhan Canım hakkında neler düşünüyorsunuz? Üniversite öğrencilerinin hayatına dokunan ve fayda sağlayan Askıda Ne Var ve Kampüste Ne Var girişimleri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Oğuzhan Canım hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.