Returnal: Roguelike Türünde Yeni Bir Deneyim

Returnal, PlayStation 4’ün çıkış oyunlarından Resogun’ı ortaya çıkaran Housemarque şirketi tarafından geliştirildi. Şirket daha büyük çaplı bir oyun yapmak ile kendini kanıtlamak istedi ve Returnal’ı duyurdu.

Her ne kadar God of War ve The Last Of Us’un sahip olduğu kadar büyük bir bütçesi olmasa da Returnal, yapımcı şirket için büyük bir adım oldu diyebiliriz.

Returnal, roguelike türünden bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Oyun, son dönemde popülerliği artan roguelike türü için farklı bir bakış açısı getiriyor. Bu sayede daha gelişmiş grafiklerle bir roguelike deneyimi yaşayabiliyoruz.

Peki, Returnal nasıl bir oyun? Önce roguelike türünden kısaca bahsedelim ve ardından Returnal’a bir bakalım.

Roguelike Nedir?

Rol yapma oyunlarının bir alt türü olan roguelike, genellikle sürekli öldüğünüz ancak farklı yeteneklerle yolunuza devam ettiğiniz bir oyun türü demek yanlış olmaz.

Öldüğünüzde her şey yeniden başlar ve tüm karakter ilerlemesi kaybolur. Ancak yolculuğunuz boyunca farklı yetenekler deneyebilirsiniz.

Yetenek çeşitliliğinin çok olduğu bu türde bir süre sonra hangi yetenekte daha iyi işler çıkardığını anlarsınız. Bu da oyunu bitirmenizde ve daha çok eğlenmenize yardımcı olur.

Hades
Görsel: Hades

Son günlerde büyük işlere imza atan Hades de bu türün bir örneği. Yatkın olduğumuz en baştan başlama kavramı Hades’te de oyuncular tarafından oldukça beğenilmişti.

Oyunun sahip olduğu oynanış mekanikleri de Hades’in ödüller almasında büyük rol oynamıştı. Roguelike konusundan bahsettiğimize göre artık Returnal’a geçebiliriz.

Returnal Nasıl Bir Oyun?

Returnal, yukarıda bahsettiğimiz roguelike türünü oldukça başarılı işleyen bir yapım. Oyun, her denediğinizde ölmenin ardından gelen “bu sefer yapacağım” hissini vermeyi başarıyor.

Öte yandan, sahip olduğu grafik zenginliği ve oynanış mekanikleriyle de Returnal oyunculara için ilgi çekici bir hale geliyor.

Oyundaki düşman çeşitliliği oldukça fazla. Bölümler arası geçişte neredeyse her seferinde birbirinden tamamen farklı yaratıklarla karşılaşıyorsunuz. Oyundaki bu çeşitlilik sayesinde, oyuncuları uzun bir yolculuk bekliyor.

Returnal

Bunlara ek olarak oyunun atmosferi de harikulade bir şekilde bizleri karşılıyor. Oyunda uzay temasının yoğunluğunu bol bol hissediyoruz.

Ancak uzay atmosferi dışında doğa olaylarıyla birlikte oyun gergin havayı korumayı da başarmış. Bu sebeple, uzay temalı bir roguelike oyunu olan Returnal, türünün başarılı bir örneği diyebiliriz.

Grafikler

Returnal PS5 için çıkış yapmış bir oyundan istenilen grafik detayını verememiş gibi duruyor. Oyunda birçok ince uğraş gerektiren grafik detayları görsek de maalesef PS5’in gücünü hissettirecek tarzdan değil diyebiliriz.

Öte yandan, oyun kendine has bir tema kullanarak grafiklerin oynayan kişiye işlemesini sağlıyor. Uzay teması da bu sayede daha güzel bir hal alıyor.

Returnal

Bir bölgeden başka bir bölgeye geçişte atmosferi tamamlayan grafik unsurları da oyunda güzel bir şekilde işlenmiş. Özellikle oyunun bazı kısımlarında grafik ve atmosfer oyuncuları farklı diyarlara götürüyor.

Kısacası oyun her ne kadar grafik konusunda müthiş işler çıkarmasa da gelişmiş atmosfer hissiyatıyla bu eksiğini kapatıyor.

Returnal’ın Hikâyesi

Karakterimiz Selene Vassos, kendini bilmediği bir gezegende kaza yapmış bir halde bulur. Tek başına kalan karakterimizin tek yapması gereken ise esir olduğu bu gezegeni keşfetmektir.

Basit bir tabancayla yolculuğuna çıkmaya başlayan Vassos düşmanları bir bir alt etmesiyle birlikte yeni güçler kazanmaya başlar.

Bunlara ek olarak, karşımıza çıkan rakiplerin de gücü artmaya başlar. Bu durum karakterimizin işlerini biraz daha zora sokar.

Bir süre sonra Selene Vassos bu döngü içinde kaybolur. Bu sebeple bizleri de zorlu bir yolculuk bekler.

Returnal

Hızlı Geçiş Süreleri

Playstation 5’in belki de en iddialı olduğu nokta oyunlardaki bekleme sürelerindeki azalmaydı. Henüz bu gelişmeyi test edebileceğimiz büyük bir oyun çıkmadı. Ancak Returnal gelecekte bizleri neler bekliyor hakkında bir ipucu vermeyi başardı.

Oyun bölüm geçişlerinde neredeyse hiç gecikme yaşamıyor. Bu sayede, oyuncuların roguelike deneyimi yarıda kalmıyor.

Returnal oyunundaki geçişler sırasında, SSD teknoloji sayesinde oldukça kısa sürelerle karşılaşıyoruz. Bu sayede, oyuncular herhangi bir bölüm geçişinde uzun bir süre beklemek zorunda kalmıyor.

Oyunun PS5 özel oyunu olmasıyla da Returnal, bizlere SSD teknolojisi hakkında bir fikir vermeyi başardı diyebiliriz.

Dualsense Detayı

PS5’in bir başka iddialı noktası da yenilikçi yaklaşımıyla Dualsense kontrolleriydi. Returnal oyunununda da Dualsense’in ne kadar gelişmiş bir oyun kolu olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

Tetik tuşunun hissiyatı ve geribildirim teknolojisi oyuna çok başarılı bir şekilde entegre edilmiş. Bunlara ek olarak silahların atış tarzlarına göre farklı titreşimlere sahip olması da oyun esnasında yakalanmak istenen gerçekliği vermeyi başarmış.

Dualsense

Silahlar dışında, kontrol cihazının çevre birimlerle de etkileşim halinde olması sayesinde çevreyle etkileşim artıyor.

Örneğin, yağmurlu bir havada yağmur damlaları bile ayrı bir titreşime sahip. Bu sayede, oyuncunun oyun sırasında yaşadığı bir aksiyon hissine ek olarak çevreyi de daha iyi tanımasını sağlıyor. Böylece, oyuncular için daha iyi bir deneyim sunulmuş oluyor.

Returnal Hakkında Düşüncelerimiz

Returnal başarılı bir roguelike oyunu olarak PS5 kütüphanesinde yerini almayı başarmış. Ancak Hades gibi bir başka roguelike türünden bir oyunla karşılaştırdığımızda Returnal’ın oyuncuları kendine bağlayabilen bir yapım olmadığını söylemek mümkün.

Bunun en büyük sebebi ise oyunun bir süre sonra yorucu hale gelmesi diyebiliriz. Oyunun geniş açılı bir kameraya sahip olması sebebiyle çevreyle etkileşim oldukça fazla. Bu sebeple, kısa bir süre sonra odak kaybolabiliyor ve oyun yorucu bir hale gelebiliyor.

Bir başka sorun ise, karakter gelişiminin roguelike türünde bir oyun için biraz geride kalıyor olması. Oyun her ölümün ardından karaktere bir şeylere katma konusunda biraz eksik kalmış. Öte yandan Hades, karakter gelişimini çok iyi bir şekilde hissettiriyordu ve bu oyuncuya oyunu tekrar açma isteği veriyordu.

Kötü yanları görmezden gelirsek, Returnal PS5 için oyun kıtlığının olduğu bir dönemde oyuncuları heyecanlandıracak tarzdan bir oyun. PS5 için roguelike tarzında bir oyuna da yer verilmesiyle birlikte oyuncuların da dilekleri yerine getirildi demek mümkün.

Returnal oynayan kişiyi pişman etmeyecek tarzdan bir oyun olmuş diye de ekleyelim. Roguelike tarzında farklı bir deneyim için oldukça iyi bir seçenek. Ancak, oyunda yer alan buglardan dolayı gelecek birkaç yamayı beklemenizi öneriyoruz.

30 Nisan tarihinde çıkış yapan Returnal oyununun PS mağazasındaki başlangıç fiyatı 619 TL. Returnal Digital Deluxe Edition ise 699 TL’ye satılıyor.

Returnal Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Returnal roguelike türünde yeni bir örnek olarak karşımıza çıktı. Peki, siz Returnal’I beğendiniz mi? Sizce Returnal roguelike türü için iyi bir örnek olmayı başarabilmiş mi?

Returnal PS5 konsolunun gücünü gösterebilecek tarzdan bir oyun olabildi mi? Oyunun atmosferi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, roguelike türündeki en iyi oyunlar için listemizi inceleyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.