En İyi Dil Öğrenme Uygulamaları – 2023

Son yıllarda yabancı dil öğrenmek bir ihtiyaç hâline gelmeye başladı. Önceleri yabancı dil bilen insanlara iş ve okul hayatlarında avantajlı gözüyle bakılıyordu. Fakat günümüzde en azından 1 tane yabancı dil bilmeyen insanlar, iş ve okul hayatlarında zorluk yaşamaya başlıyorlar. Bunun için de dil öğrenme uygulamaları, hiç olmadıkları kadar popülerleşmeye başladılar.

Dil öğrenmek bazı insanlar için çok sıkıcı ve zor gelebiliyor. Bu yüzden de bu insanlar, kurslara giderek dil öğrenmek yerine daha eğlenceli dil öğrenme yöntemleri bulmaya çalışıyorlar. Bu noktada devreye mobil uygulamalar giriyor.

Bazı dil şirketleri, geçtiğimiz yıllarda çocuklar için eğlendirerek dil öğretme politikası izlemeye başladılar. Bunun sonucunda da yabancı dil öğreten mobil uygulamalar piyasaya sürüldü. İlk olarak gereksiz gözüyle bakılan bu uygulamalar günümüzde oldukça popüler konumlara geldiler.

Peki bu uygulamaların birden popüler olmasını sağlayan şey ne? Yabancı dil öğrenmek birden neden bu kadar yaygınlaştı? Bu yazımızda sizler için yabancı dil öğrenmenin öneminden ve bu süreçte yararlanabileceğiniz uygulamalardan bahsedeceğiz.

Dil Öğrenmek Neden Önemli?

Yabancı dil öğrenmenin günümüzde artık neredeyse zorunluluk hâline geldiğinden bahsetmiştik. İlk olarak artık şirketler, globalleşen dünyada işlerini başka ülkelerde de yapmaya başladılar. Bunun için de şirketler, yurtdışında iş yapılacak ülkedeki ortaklarla iletişim kurabilecek elemanlar aramaya başladılar. Yabancı diller, ilk olarak iş hayatında bu şekilde önem kazanmaya başladılar.

Bilindiği üzere artık üniversite mezunu olmak çok kolay diyebiliriz. Özellikle Türkiye’de birçok üniversitenin bulunması iş piyasasında rekabete yol açıyor. Şirketler, sınırlı kapasitesi bulunan kontenjanlarını doldururken gerçekten kendisini yetiştirmiş elemanları almayı tercih ediyorlar. Bu noktada da yabancı dil işin içine giriyor.

Çünkü şirketler, iş başvurularında eleme yaparken bazı noktalara dikkat ediyorlar. Bilinen yabancı diller de bu noktaların başında geliyor. Ne kadar çok yabancı dil bilirseniz iş başvurularında öne çıkma ihtimaliniz de o kadar artıyor.

En İyi Dil Öğrenme Uygulamaları listesi

Bunun dışında yabancı dil, eğitim hayatında da vazgeçilmez bir konuma gelmeye başladı. Türkiye’de de olduğu gibi birçok üniversite artık İngilizce ile eğitim vermeye başladı. Bu yüzden de öğrencilerin artık en kötü ihtimalle İngilizce’ye hâkim olmaları bekleniyor.

Her ne kadar yabancı dil öğrenmenin bir zorunluluk hâline geldiğinden bahsetsek de dil öğrenmenin aslında bir yetenek olduğunu unutmamak gerekiyor. Dil öğrenme yeteneği, farklı zeka türlerinde çeşitli şekillerde gelişebiliyor. Bu yüzden de bazı insanlar yabancı dilleri çok kolay bir şekilde öğrenebilirken bazı insanlar için ise yabancı dil öğrenmek eziyet gibi geliyor.

Son zamanlarda iyice popülerleşmeye başlayan dil öğrenme uygulamaları da aslında yabancı dil öğrenme yeteneği nispeten daha az olan kişilere hitap ediyor. Çünkü bu uygulamalar temel olarak görsel ve işitsel materyaller kullanarak dil öğrenimini zevkli ve kolay hâle getirmeye çalışıyorlar.

Uygulamalar İle Dil Öğrenilebilir mi?

Bazı insanlar uygulamalar ile dil öğrenilemeyeceğini iddia ediyorlar. Bu insanlara göre yabancı dil öğrenmek isteyenlerin dil kurslarına gitmeleri gerekiyor. Bu ifade dil öğrenme uygulamalarının ilk yılları için pek de yanlış değildi. Uygulamalarda bulunan çeşitli eksiklikler, kullanıcılarına öğrenme süreçlerinde zorluk çıkartıyordu.

Bunun dışında geçtiğimiz yıllarda dil öğrenme uygulamalarının sayısı günümüzdeki kadar fazla değildi. Bu durum da normal olarak piyasada rekabetin oluşmamasına sebep oluyordu. Rekabet olmayan ortamda, uygulamaların kendilerini geliştirme süreçleri biraz daha yavaş işliyordu.

Fakat bu durum günümüzde neredeyse tamamen değişti diyebiliriz. Günümüzde uygulama marketlerinde birçok dil öğrenme uygulaması mevcut. Üstelik bu uygulamaların birçoğu kullanıcılarının dil öğrenme süreçlerini birçok yöntemle destekliyorlar. Bu sayede de kullanıcılar, verimli bir şekilde dil öğrenebiliyorlar.

Tabii ki uygulamalar üzerinden bir yabancı dili ileri seviyede öğrenmek çok zor olacaktır. Bu yüzden de bir dili ileri düzeyde öğrenmek için o dili bilen birinden yardım almanız gerekebilir. Ancak bir dile ilgi duyuyorsanız ve o dille alakalı temel bilgileri öğrenmek istiyorsanız dil öğrenme uygulamaları kesinlikle ihtiyacınızı karşılayacaktır.

En İyi Dil Öğrenme Uygulamaları

Günümüzde piyasada birçok dil öğrenme uygulaması mevcut. İnternet kullanıcıları, geçtiğimiz yıllarda çeviri siteleri üzerinden de dil öğrenmeye çalışıyorlardı. Bu siteler, kelime bilgisini ve cümle çevirme yeteneğini geliştirme açısından faydalı oluyorlar. Fakat çeviri siteleri, kullanıcılarının dil bilgisi öğrenme ihtiyaçlarına karşılık veremiyorlar.

Bu noktada devreye dil öğrenme uygulamaları giriyor diyebiliriz. Çünkü dil öğrenme uygulamaları, kelime bilgisinin yanı sıra dil bilgisi eğitimi de veriyorlar. Bu sayede bir dili öğrenmek isteyen kullanıcılar, uygulamalar üzerinden o dilin temel cümle yapılarına da hâkim olabiliyor. Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi dil öğrenme uygulamalarını listeledik.

Duolingo

En iyi dil öğrenme uygulamaları listemizin ilk sırasında Duolingo yer alıyor. İnternet kullanıcıları, Duolingo’yu kullanmasalar bile en az 1 kere reklamlarda karşılaşmışlardır. Duolingo, piyasadaki en başarılı dil öğrenme uygulamalarının başında yer alıyor.

Kullanıcılar, Duolingo üzerinden birçok dili ücretsiz ve eğlenceli bir şekilde öğrenebiliyorlar. Uygulama geliştiricileri uygulamayı, temel olarak önce konuyu öğretmek daha sonra örneklerle pekiştirmek üzerine kurguladılar.

dil öğrenme uygulamaları - Duolingo

Bu sayede kullanıcılar, öncelikle bir dil bilgisi konusunu veya kelimeleri öğreniyorlar. Daha sonra uygulama, kullanıcıların karşısına görsel, sesli ve yazılı örnekler çıkartıyor. Kullanıcılar da bu örnekler sayesinde öğrendikleri konuları pekiştiriyorlar.

Tamamen ücretsiz olan uygulamanın ücretli sürümü de mevcut. Kullanıcılar, ücretli sürümde reklamlarla karşılaşmıyorlar. Bunun dışında uygulama, ücretli sürüm kullanıcılarına daha hızlı ilerleme imkânı vadediyor.

Busuu

Busuu, dil öğrenirken en çok kullanılan uygulamaların başında geliyor. Birçok dil seçeneği bulunan uygulama, B2 düzeyine kadar dil kurslarına sahip. Normal ve premium üyelik seçenekleri sunan uygulama, iki kullanıcı türüne de yeterli hizmeti veriyor diyebiliriz.

Uygulamada temel olarak her ünite 150 birime ayrılmış durumda. Kullanıcılar, temel üniteleri bitirmeden ileriki ünitelere geçemiyorlar. Geliştiriciler ünitelerde, konu anlatımının yanı sıra konunun pekiştirilmesi için ödevlere de yer vermiş durumdalar.

Ücretsiz sürümü kullanan kullanıcılar, temel olarak dil bilgisi ve kelime bilgisi kısımlarına erişim sağlayabiliyorlar. Uygulama, bu kullanıcıların resimli ve sesli materyallere sınırlı da olsa erişmelerine izin veriyor. Bunun dışında uygulamada bulunan videolu eğitim, ders podcastleri gibi ekstra içeriklere sadece premium üyeler erişebiliyor.

English Central

En iyi dil öğrenme uygulamaları listemize English Central ile devam ediyoruz. Temel olarak İngilizce eğitimine odaklanan platform, kullanıcılarına video destekli eğitim vermeye çalışıyor. Binlerce video barındıran platform, bunun dışında eğitimcileri aracılığıyla dil bilgisi kurslarına da sahip.

Platform, ücretli ve ücretsiz kullanım seçeneklerine sahip. Kullanıcılar, ücretsiz sürümde günde belirli sayede video izleyebiliyorlar. Bu durum da kullanıcıların dil gelişimi için büyük sorun teşkil ediyor. Çünkü günde 2-3 video izlemek dil öğrenimi için pek etkili olmayacaktır.

English Central, temel olarak kullanıcılarını çeşitli konulardaki videolar aracılığıyla dil ve kelime bilgisi öğretmeyi hedefliyor. Bunun dışında bazı videolarda cümle veya kelime seslendirmeleri mevcut. Bu sayede kullanıcıların konuşma yetenekleri de gelişiyor.

Ben videolar üzerinden konuları pek anlamıyorum diyen kullanıcılar için de özel ders imkânı da mevcut. Kullanıcılar, anlamadıkları videolar hakkında eğitmenlerden birebir özel ders alabiliyorlar.

Cambly

Cambly, son zamanların en popüler dil öğrenme platformlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Sosyal medyadaki birçok ünlü insan aracılığıyla reklam yapan Cambly, neredeyse her internet kullanıcısının en az bir kere karşısına çıkmıştır. Cambly, İngilizce öğrenmek isteyenler için en iyi dil öğrenme platformlarının başında geliyor. Çünkü platform, temel olarak konuşarak öğrenmenin gücüne inanıyor ve öğretim sistemi de bunun üzerine kurulu.

Cambly

Kullanıcılar, platformda bulunan onaylı İngilizce öğretmenlerinden çevrimiçi dersler alıyorlar. Bu derslerde dileyen kullanıcılar dil bilgisi, kelime bilgisi gibi teorik bilgilerini geliştiriyor. Dileyen kullanıcılar da konuşma pratiği yaparak konuşma yeteneklerini geliştirebiliyorlar. Cambly, kullanıcılarına ilk olarak belirli bir süre deneme süresi sunuyor. Daha sonra kullanıcılar platformu kullanabilmek için kendilerine uygun olan paketi seçerek aylık veya yıllık bir ödeme yapıyorlar.

Rosetta Stone

Rosetta Stone, en iyi dil öğrenme uygulamaları listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Şirket, yaklaşık 30 yıldır dil eğitimi konusunda hizmet veriyor. Piyasaya ilk olarak bilgisayar uygulamasıyla giriş yapan Rosetta, günümüzde mobil uygulamalarıyla da kullanıcılarını memnun ediyor.

Platformun mobil uygulamalarında toplam 24 dil seçeneği mevcut. Kullanıcılar, bu geniş dil seçeneklerinde diledikleri dili seçerek öğrenmeye başlayabiliyorlar. Rosetta, yeni bir dil öğrenen kişilerin sadece dil bilgisi ve kelimeleri öğrenmemeleri gerektiğini söylüyor. Şirket geliştiricileri, dil ve kelime bilgisi dışında dil öğrenmek isteyenlerin konuşma, okuma ve yazma becerilerinin de gelişmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Bu kapsamda Rosetta Stone, kullanıcılarına gündelik yaşamlarında çok zorlanmayacakları 5-10 dakikalık mini derslerle dil öğrenme imkânı sunuyor. Platformda birçok dil öğrenme teknolojisi mevcut. Bu teknolojiler sayesinde kullanıcıların özellikle konuşma yeteneği büyük ölçüde gelişiyor.

Rosetta Stone, kullanıcılarına 3 aylık ve 12 aylık paketler sunuyor. Bunun dışında “ben birden fazla dil öğrenmek istiyorum” diyen kullanıcılar için süresiz üyelik seçeneği de mevcut. Kullanıcılar, ücretsiz deneme sürümlerinin sonunda platformdan faydalanabilmek için üyelik seçeneklerinden birisine abone olmak zorundalar.

Mondly

Son zamanların yükselen dil uygulamalarından Mondly, birçok yenilikçi özelliği ile kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Geliştiriciler, platformun güçlü dil uygulamalarıyla rekabet edebilmesi için dil seçeneklerini geniş tutuyor. Bu yüzden de Mondly, kullanıcılarına öğrenebilecekleri 33 tane dil seçeneği sunuyor.

Yapay zekayı son yıllarda hayatlarımızın her alanında duymaya başladık. Gelişen teknolojiyle birlikte yapay zeka, önümüzdeki yıllarda daha çok karşımıza çıkacak diyebiliriz. Mondly, gelişmiş yapay zeka teknoloji sayesinde özellikle konuşma pratiği konusunda oldukça iddialı.

Uygulamada, diğer dil öğrenme uygulamalarında olduğu gibi dil bilgisi, okuma, kelime bilgisi gibi temel dil dersleri de mevcut. Bunun dışında Mondly, gelişmiş bir tekrar algoritmasına sahip. Bu sayede kullanıcılar, öğrendikleri konuları çok sık tekrar edebiliyor. Bu da kullanıcıların yeni öğrenilen konuların unutulma ihtimalini düşürüyor.

Mondly, kullanıcılarına ücretli ve ücretsiz üyelik paketleri sunuyor. Kullanıcılar, ücretsiz paketi kullanarak da belirli özellikler yardımıyla dil öğrenebiliyorlar. Fakat platformdan tamamen yararlanmak isteyen kullanıcıların, ücretli üyelik paketlerinden birisini almaları gerekiyor.

Memrise

Memrise, etkileşimli bir dil öğrenme platformudur. Platform özellikle İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Rusça ve Japonca gibi dilleri öğrenmek isteyenler için tasarlanmıştır. Memrise, dil öğrenme sürecini eğlenceli hale getirmek için oyunlaştırılmış bir yaklaşım sağlıyor.

En İyi Dil Öğrenme Uygulamaları-Memrise

Platform, 16 milyonu aşkın kullanıcısı ile dünya çapında oldukça popülerdir. Memrise, kullanıcıların kelime bilgilerini artırmalarına yardımcı oluyor. Böylece kelime öğrenme sürecinde görsel hafızayı kullanarak kolay öğrenmeyi hedefliyor. Ayrıca kullanıcılara kelime öğrenme sürecinde belirli dönüm noktalarında testler sağlıyor ve bu sayede kullanıcının gelişimini takip ediyor.

Memrise, ücretsiz bir uygulamadır. Ancak platform kullanıcıları aynı zamanda “Memrise Pro” ile platformu ücretli olarak da kullanabiliyorlar. Memrise Pro, kullanıcılara herhangi bir reklam gösterimi olmadan daha kapsamlı bir öğrenme deneyimi sağlıyor. Ayrıca kullanıcılar premium sürümdeki özel dersleri alarak konuşma becerilerini geliştirebiliyorlar.

Lingualeo

En iyi dil öğrenme uygulamaları öneri listemizin son sırasında Lingualeo yer alıyor. Yaklaşık 12 yıllık bir platform olan Lingualeo, piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra 10 milyon kullanıcıya ulaştı. Günümüzde ise uygulamanın geliştiricileri, bu sayının 25 milyondan fazla olduğunu açıkladılar.

Lingualeo, mobil uygulama marketlerinde “Leo ile İngilizce” adındaki uygulama ile hizmet veriyor. Her ne kadar uygulamanın adı İngilizce olsa da kullanıcılar, uygulamada birçok dili öğrenebiliyorlar. Uygulamada kelime ve dil bilgisi alıştırmaları yer alıyor. Bunun dışında kullanıcıların öğrenimin deneyimini geliştirmek adına TED konuşmaları, öğretici YouTube videoları da yer alıyor.

Platform, temel olarak kullanıcılarının yazma, dinleme ve konuşma yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyor. Bu şekilde de uygulamanın kullanıcıları uygulamada bulunan derslerle bu yeteneklerini kolayca geliştirebiliyorlar. Lingualeo, kullanıcılarına ücretsiz sürümde birçok özellik sunuyor. Bunun dışında uygulamadan tam anlamıyla faydalanmak isteyen kullanıcıların premium üyelik sahibi olmaları gerekiyor.

Genel Değerlendirme

Günümüzde yabancı dil öğrenmek artık zorunluluk haline geldi diyebiliriz. İnsanlar, iş hayatlarından eğitim hayatlarına kadar birçok alanda yabancı dil öğrenme gereksinimi hissediyorlar. Bundan dolayı günümüzde insanlar, yabancı dil öğrenebilecekleri çeşitli yöntemleri araştırıyorlar.

Gelişen teknolojiyle birlikte dil öğrenmek de daha kolay bir hale geldi. Çünkü geliştiriciler, dil öğrenme sürecini kolaylaştıracak çeşitli uygulamalar geliştirdiler. Bu uygulamalar, genellikle insanlara eğlenceli bir şekilde dil öğrenme süreci vadediyorlar.

Çoğu kişi, dil öğrenme sürecinde dil bilgisi ve kelime bilgisi kısımlarına odaklanıyor. Ancak bu süreçte yazma, konuşma ve dinleme gibi yetenekleri geliştirmek de oldukça önemlidir. Dil öğrenme uygulamaları, genellikle bu yetenekleri de geliştirmek üzerine kurgulanıyorlar. Bu sayede bu uygulamaları kullanan kişiler, öğrenmek istedikleri dili sadece dil bilgisi ve kelime bilgisi ile sınırlamamış oluyorlar.

Piyasada çok sayıda dil öğrenme uygulaması mevcut. Bunlardan bazıları, kullanıcılarına ücretsiz hizmet verirken bazıları ise belirli bir ücret karşılığında eğitim paketlerini kullanıcılarına sunmaktadır. Bu noktada oluşan rekabet, kullanıcılar için bir belirsizlik oluşturuyor diyebiliriz. Dil öğrenmek isteyen kişiler, hangi uygulamaların kendileri için faydalı olacağına karar veremeyebiliyorlar.

Bundan dolayı bizler de sizler için en iyi dil öğrenme uygulamalarına yer verdiğimiz bu rehberi hazırladık. Sizler için hazırladığımız en iyi dil öğrenme uygulamaları listesi burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak dil öğrenme sürecinizi kolaylaştırabilecek en iyi dil öğrenme uygulamaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.