IPTV Nedir ve Ne İşe Yarar? IPTV Yasal mı? – 2023

Artık hayatımızda birçok farklı televizyon platformu yer alıyor. DSmart, Bein Sports, S Sport, Teledünya, Tivibu gibi birçok platform günümüzde kullanılıyor. Bunların yanında bir de Netflix, Amazon Prime, Blu TV, Puhu TV, Exxen gibi ücretli abonelik dahilinde olan platformlar da hayatımıza giriş yaptı. Hatta bunların arasına ülkemize giriş yapan Disney Plus platformunu da eklemek mümkün. Birisini satın alan kullanıcılar diğerindeki yayınları kaçırmak istemiyor. Hal böyle olunca IPTV opsiyonu karşımıza çıkıyor. Peki IPTV nedir? IPTV ne işe yarar ve yasal mı? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

IPTV Nedir?

IPTV kullanıcılarına internet üzerinden birçok kanal seçeneği sunan, ücretli ve ücretsiz platformların hizmetinin verildiği bir platformdur. İngilizcede Internet Protocol TV olarak adlandırılan bu hizmet bir görüntü ve ses aktarma protokolüdür.

İlk çıktığı zamanlarda televizyonunuzun yanına bir kutu bağlanıyordu. Bu bağlantı kutusu sayesinde yayınlara ulaşabiliyordunuz. Fakat teknoloji geliştikçe IPTV de kendisini geliştirdi. Artık farklı firmalar herhangi bir cihaz kullanımına gerek kalmadan sizlere tüm bu yayınları sunabiliyorlar.

IPTV’nin çalışabilmesi için tek gereken şey bir internet bağlantısı. Peki neden bir internet bağlantısı gerekiyor diye soracak olursanız aslında burada hizmetin adını incelemeniz yeterli olacaktır. Adınında bulunan IP aslında internet protokolünden geliyor. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi IPTV’nin çalışabilmesi için herhangi bir cihaz kullanmanıza gerek yok. Bunlara çanak anten de dahil.

Sadece internet olması yeterli. Hatta minimum 8 Mbps bağlantı hızının olması servisi sağlayan firmalar tarafından tavsiye ediliyor. Çünkü düşük hızdaki internet altyapısı daha gecikmeli yayınlara sebep olacaktır. Bu nedenle daha yüksek bir internet hızına sahip olmak IPTV’den alınan görüntünün daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

IPTV nasıl çalışır

IPTV Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar?

IPTV ne işe yarar sorusunun en basit cevabı internet üzerinden içerik izlemeyi sağlar şeklinde verilebilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi IPTV bir görüntü aktarma protokolüdür. Bu sayede internet aracılığıyla izlemek istediğiniz içeriğin görüntüsünü cihazınıza aktarır.

Aslında eskiden kullandığımız anten ya da kablo yayınlarına göre daha basit bir mantık altında yatıyor. Çünkü anten sistemine baktığımız zaman yayınlar belli yerlere kadar sinyaller aracılığı ile alınıp televizyonun alıcısına aktarılıyorlar. Bunun sonucunda da ses ve görüntü elde ediliyor.

Fakat IPTV’de ise durum bundan daha basit bir sisteme dayanıyor. Ana alıcıdan gelen sinyaller herhangi bir aracı kullanmadan sadece server üzerinden kullanıcının cihazına aktarılıyor. Arada kablo ya da bir cihaz olmaması durumu daha da basit hale getiriyor. Ayrıca evde televizyonun bulunduğu yerde de kablo kirliliğine yol aşmıyor. Tabii eğer televizyonunuza interneti kablolu bağlamıyorsanız.

Analog Yayınlardan Nasıl Bir Farkı Var?

IPTV’nin adında geçen “TV” ibaresi sizi yanıltmasın. Çünkü günümüzde sadece televizyonda kullanılmıyor. Bunun yanı sıra telefon, tablet, bilgisayar gibi diğer cihazlarda da kullanabilirsiniz. Yani analog yayınları sadece televizyondan izleyebilirken IPTV yayınlarını her yerde izleyebilirsiniz. Bu da sizi daha rahat ve özgür kılacaktır.

Analog yayınlar için bir altyapı gerekiyor. IPTV için internet haricinde herhangi bir altyapıya ihtiyacınız olmuyor. Örneğin Kablo TV kullanmak istiyorsunuz ama mahallenizde bunun desteği yok. O zaman kablolu yayınlara veda etmek zorunda kalıyorsunuz.

IPTV yayınları genel olarak analog yayınlara göre daha hesaplı. Arada bir cihazın kullanılmıyor olması bile maliyeti düşüren faktörlerden. Fakat bu sadece bir ya da iki tane IPTV yayını için geçerli. Yoksa birkaç IPTV yayınına erişiminiz varsa o zaman ödediğiniz miktar daha fazla olacaktır. Yine de size analog yayından daha fazla seçenek sunacağı kesin.

Hazır daha fazla seçenekten bahsetmişken değinmemek olmaz. Analog yayınlarda daha sınırlı kanallara sahipken IPTV yayınlarında özellikle film ve dizi konusunda daha fazla seçeneğe sahip olursunuz.

Görüntü kalitesini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Analog yayınlarda alabileceğiniz maksimum görüntü kalitesi Full HD şeklindedir. Fakat IPTV ile yayınları 4K seçeneğinde de izleyebilirsiniz. Örneğin ulusal kanalların 4K çözünürlükteki yayınları analog yayınlarda bulunmuyor.

IPTV Yasal mıdır?

Buraya kadar sizlere IPTV nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır sorularını yanıtladık. Bunlara ek olarak analog yayınlar arasındaki farklara da değindik. Şimdi geldik işin en çok merak edilen kısımlarından birisine. IPTV yasal mı yoksa değil mi?

Bu noktada sanılanın aksine bir durum söz konusu diyebiliriz. Çünkü IPTV’ler hem yasal hem de değil! Nasıl böyle oluyor derseniz detaylı bir şekilde açıklamak gerekiyor.

Önce yasal olan kısmından başlayalım. Bazı IPTV’ler yasaldır. Çünkü günümüzde neredeyse her evde aktif olarak kullanılıyor. Tivibu, Turkcell TV+, Vodafone TV gibi platformlar aslında birer IPTV’dir. Hatta bunlara ek olarak Netflix, Amazon Prime, Disney Plus, Exxen, BluTV, Puhu TV gibi platformlar da IPTV’ye örnek gösterilebilir. Çünkü bu platformlar IPTV mantığında hizmet vermektedir.

Burada yasal olmasını sağlayan en önemli olan şey şifreli bir hizmetin bizzat yayıncısına ödeme yaparak hizmeti satın alıyoruz. Yani ortada yasal olmayan hiçbir durum söz konusu değil. Bu şirketlerden yaptığımız yayın alışverişi aslında aynı market mantığında.

Ortada yayıncının çıkarmış olduğu bir ürün var ve biz bu ürünü bizzat yayıncıdan satın alıyoruz. O da bize sözünü verdiği tüm yayınları veriyor. Bu basit alışveriş kanunlar çerçevesinde gerçekleştiği için yasal oluyor.

IPTV yasal mı

Yasal Olmayan IPTV’ler

Gelelim yasal olmayan haline. Zaten kafaların en çok karışmasını sağlayan kısım da bu. Yukarıda bahsettiğimizin haricinde farklı hizmetler sunan IPTV firmaları da mevcut. Tabii bunlar Amazon, Turkcell, Netflix gibi yasal ve kurumsal olan firmalar değil. Merdiven altı firmalar diye tabir edebileceğimiz firmalar.

Örneğin, Türkiye’de Süper Lig maçlarını izlemek için yayıncı kuruluşun paketini satın almanız gerekiyor. Fakat bunun yanında Formula 1 yayınlarını da izlemek istiyorsunuz ama F1 yayınları farklı bir yayıncı kuruluşta olabiliyor. Onun için de o yayıncı kuruluşun paketini almanız gerekiyor. “Ben Şampiyonlar Ligi maçlarını da izlemek istiyorum!” derseniz o zaman farklı bir paket daha satın almanız gerekiyor.

Hal böyle olunca birden çok pakete çok fazla para ödemek zorunda kalıyorsunuz. İşte bu yasal olmayan firmalar hepsini tek bir çatı altında topluyor ve kullanıcılarına sunuyor. Başlangıçta çekici gibi gözükse de aslında yasal değil!

Yasal olmamasın altında çok basit bir mantık var. Siz yayınları sağlayan firmaya değil, yayıncı kuruluşun yayınlarını size usulsüz yollardan kiralayan firmalara para ödüyorsunuz. Bunu daha basit bir örnekle anlatalım.

Örneğin bir eve taşındınız ve ilk yapmanız gereken doğal olarak elektrik aboneliğini açtırmak. Fakat üst kat komşunuz size “Elektriği açtırma, benden kablo çekelim sen de kullan. Benim faturamın yarısını sen ödersin.” dedi.

Devlet kanadında kaçak elektrik kullanmak suçtur. Bunun yanı sıra devlet üst kat komşunuzun elektriğini keserse sizin de elektriğiniz kesilir. Bu durumda hiçbir hak iddia edemezsiniz. İşte yasal olmayan IPTV’lerde de durum aynen bu şekilde.

Yani IPTV yasal mı diye soruyorsanız burada dikkat etmeniz gereken nokta IPTV’yi hangi şartlar altında elde ettiğinizdir. Yasal olmayan IPTV’ler ile birçok kişinin emeğine saygı duymazsınız. Ayrıca haklarına da karşı gelmiş olursunuz. Bu nedenle yasal olmayan IPTV’lerden uzak durmanızda fayda var.

Yayınlarda Gecikme Yaşanır mı?

IPTV yayınlarını internetten aldığınız için gecikme süreleri yok denecek kadar azdır. Tabii bu bahsettiğimiz yasal olan platformalar için geçerli. Çünkü arada hiçbir aracı bulunmuyor. Hatta eğer ki televizyondan WiFi ile bağlanıyorsanız ve televizyonunuz da destekliyorsa bağlantınızı kabloluya çevirebilirsiniz. Bu sayede daha hızlı erişim sağlayabilirsiniz. Tıpkı oyuncuların online oyunlara kablolu internet üzerinden bağlanmaları ile aynı mantık.

Fakat yasal olmayan firmaların sunmuş olduğu IPTV hizmetinden yararlanıyorsanız işte o zaman durum çok farklı. Çünkü bu sefer yayıncı ile aranızda bir de aracı olan sunucu bulunuyor. Bir aracının olması da bağlantı hızınızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu yayınlarda en iyi ihtimalle 10 saniye, ortalama 50-60 saniye kadar gecikme yaşarsınız.

Evde illegal yollardan bir maç izlediğinizi düşünün. Komşunuz sizin aksine yasal platformlardan hizmet alıyor. Aynı takımı destekliyorsunuz. Birden gol oluyor ve komşunuz yeri göğü inletiyor. Fakat sizin ekranınızda kendi ceza sahasında top çeviren futbolcular var. Meraklı bir şekilde uzun uzun bekledikten sonra pozisyon size de geliyor. Bu sefer siz gole sevinirken komşunuz size anlam veremiyor. Çünkü o bu golü yaklaşık bir dakika önce gördü.

İşte yayın gecikmesi konusunda illegal IPTV’ler böyle tadınızı kaçırabilir. Bu nedenle bir kez daha yasal olan IPTV platformlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

IPTV ne kadar

Kanunlar Ne Diyor?

Bu noktada illegal IPTV yayınları için Türk Ceza Kanunu’nun 163/2 maddesi bizleri yeterince aydınlatıyor. Söz konusu kanunda bu durum “Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.” şeklinde geçiyor.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ve hiçbir okurumuzun bu durumdan olumsuz şekilde etkilenmesini istemeyiz. Bunun yerine sizlere yasal IPTV platformlarını tercih etmenizi öneriyoruz. Var olan kanunlara karşı gelmek bizi daha iyi bir insan yapmayacağı gibi bu sektörde emek verenlerin emeklerini de çalmak olacaktır.

IPTV Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

IPTV nedir nasıl izlenir?

Günümüzde oldukça popüler olan IPTV, internet protokolü üzerinden televizyon yayınlarını izlemenizi sağlayan bir teknolojidir. IPTV yayınlarını izlemek için genellikle bir IPTV sağlayıcısına abone olmanız ve bir IPTV uydu alıcısı, akıllı televizyon, bilgisayar, mobil cihaz veya IPTV kutusu gibi bir cihaza bağlanmanız gerekir. Böylece internet bağlantısı ve IPTV oynatıcısı ile IPTV yayınlarını izleyebilirsiniz.

Hangi IPTV’ler yasal?

Türkiye’de Digiturk, Tivibu, Turkcell TV+ gibi resmi lisanslı IPTV sağlayıcıları yasal olarak hizmet sunmaktadır. Yasal içerikleri bu platformlar üzerinden izleyebilirsiniz.

IPTV ne kadar internet harcar?

IPTV yayınlarını izlemek için genellikle saatte ortalama 2 ila 4 GB internet harcanır. Ancak yayının kalitesi, çözünürlüğü ve izleme süresine bağlı olarak IPTV yayınlarını izlerken saatlik harcamış olduğunuz internet miktarı değişiklik gösterebilmektedir.

IPTV Nedir: Genel Değerlendirme

Ülkemizde ve dünyada bir çok IPTV hizmeti yasal olarak kullanıcılara sunuluyor. Disney Plus, Netflix, Amazon Prime, Exxen, S Sport, Turkcell TV+, Vodafone TV, Tivibu, BluTV gibi farklı platformlarda farklı amaçlar için bir çok seçenek mevcut.

Örneğin çok fazla dizi ve film izliyorsanız Netflix, Amazon Prime, Blu TV , Disney Plus gibi platformları tercih edebilirsiniz. Ya da daha çok spor konusunda hizmet almak istiyorsanız o zaman S Sport gibi spor bazlı yayınları tercih edebilirsiniz.

Maalesef ki hepsini yasal olarak tek bir çatı altında alma imkanımız yok. Zaten bunun olma ihtimali de oldukça düşük. Bu nedenle kendi isteklerimizi önce belirleyip sonra bütçemize uygun olan IPTV platformunu ya da platformlarını satın alabiliriz. Yeter ki bizi eğlendirecek olan, keyifli vakit geçirmemizi sağlayacak olan platformlara yasal yollardan erişelim.

Unutmayalım ki IPTV platformlarında da binlerce kişi çalışıyor, emek sarf ediyor. Verilen bu emeklerin karşılığını bizler ödediğimiz aylık ücretler ile vermeye çalışıyoruz. Biz bu firmalara verdikleri hizmetler karşılığında ödeme yaptıkça bu firmalar büyüyecekler. Ve ileride daha da iyi hizmetlerle karşımıza çıkacaklar. Bu nedenle illegal yollara sapmadan IPTV hizmetinden yararlanmak daha iyi olacaktır.

“IPTV nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır?” gibi sorulara bu içeriğimizde cevap vermeye çalıştık. IPTV nedir sorusundan kanunlara kadar olan kısmını da gayet basit bir dille sizlere aktardık. Hatta bu noktada en çok kafaları karıştıran soru olan “IPTV platformları yasal mı yoksa değil mi?” sorusunu da uzun uzun cevaplandırdık. Umarız bu içeriğimiz sizler için faydalı olmuştur. Bu tarz içerikleri kaçırmamak için bizleri takip etmeyi unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.