FaceApp Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ne kadar iyi kameralı telefonları satın alsak da mutlaka fotoğraf düzenleme programlarını da telefonumuza indiriyoruz. FaceApp de aslında bu uygulamalardan birisi diyebiliriz. Fakat biraz daha farklı uygulama demek yanlış olmayacaktır. Peki FaceApp nedir ve neden diğer uygulamalardan daha farklı?

Akıllı telefonlar hayatımızı ele geçirdiğinden beri sürekli fotoğraf çekmeye başladık. Hatta telefon alırken genelde önce “Kaç megapiksel kamerası varmış?” diye sorgular ve en iyi kameralı telefonlara yöneliriz. Ancak sonrasında fotoğrafları bazı düzenleme aşamalarından da geçiririz. Bunun için kullandığımız uygulamalardan birisi de FaceApp oluyor.

Bu içeriğimizde sizlere FaceApp nedir ve nasıl kullanılır, bunları açıklayacağız. Hatta bunlara ek olarak ne kadar güvenli olduğuna ve uygulamanın sizden hangi izinleri istediğine de değineceğiz. Eğer hazırsanız detaylı bir şekilde soruları cevaplandırmaya başlayalım.

FaceApp Nedir?

FaceApp az önce bahsettiğimiz gibi bir çeşit fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. İçerisinde bulunan bazı filtreler ile fotoğraflarımızda çeşitli değişiklikler yapabiliyoruz. Buradan bakınca diğer uygulamalar ile arasında hiçbir fark yokmuş gibi gözüküyor değil mi? Aslında diğer uygulamalar ile bariz farkları var. Birazdan bunlara değineceğiz.

Uygulama kendi adını taşıyan şirket tarafından çıkarıldı ve kısa sürede tüm dünyada ilgi gördü. Hatta birçok ödülün de sahibi oldular. Bunun sebebi diğerlerinden daha farklı ve eğlenceli bir yapıda olmasıydı. Çünkü FaceApp halk arasında “yaşlandırma uygulaması” olarak biliniyordur.

İlk çıktığı zamanlarda uygulamayı kullanan neredeyse herkes çeşitli efektleri kullanarak fotoğraflarında değişiklikler yaptı. Bunları diğer kişilerle paylaşmak için de WhatsApp, Facebook, Instagram, Twitter gibi uygulamaları tercih ettiler.

Bir ara o kadar çok kişiye ulaşıldı ki kişiler sosyal medya hesaplarında değiştik filtreler uyguladıkları bu fotoğrafları paylaşmaya başladı. Bugün FaceApp bu kadar duyulduysa ve kullanıldıysa bu tarz sosyal medya paylaşımlarından yararlandığı çok açık.

Ne Gibi Özellikler Sunuyor?

Yaşlandırma uygulaması olarak bilinen FaceApp aslında sadece bununla da sınırlı değil. Bu uygulama sayesinde fotoğraflarınıza saç ve sakal ekleyebilirsiniz. Gülmeyen bir fotoğrafınıza baktığınız zaman “Acaba gülseydim nasıl çıkardım?” diye düşünmenize de gerek kalmıyor, FaceApp sizin için fotoğrafınızda değişiklik yaparak sizi güldürebiliyor.

Yaşlandırmak gelecekte nasıl birisi olarak gözükeceğinizi belki size biraz gösterebilir. Fakat bir de gençlik dönemlerine geri dönmek isteyenler var. FaceApp bu kullanıcılarını da unutmamış ve uygulamaya gençleştirme efekti de eklemiş.

Fakat en çok rağbet görenlerden birisi ise cinsiyet değiştirme. Hemen hemen herkes hayatında bir kere de olsa karşı cinsten olsaydı nasıl bir görünüme sahip olacağını merak eder. FaceApp bu konudaki merakları da gidermeye çalışıyor. Kadınları erkek, erkekleri ise kadın olarak gösterebiliyor.

Bir de özellikle kadınların hayatında büyük bir ilgi kaynağı olan makyaj konusu var. İşte bu noktada da kadın kullanıcılarının imdadına koşuyor, onlara gece ve gündüz makyajlı hallerini gösterebiliyor.

faceapp nedir

Uygulama Nasıl Kullanılır?

Fotoğraf düzenleme uygulaması olan FaceApp’in kullanımı gayet basit. Öncelikle ilk yapmanız gereken şey Android cihazlar için Google Play’den, iOS cihazlar için App Store’dan uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirmeniz gerekiyor.

İndirmiş olduğunuz uygulamayı açtığınız zaman uygulama size kendi içerisinde neler yapabileceğinizden bahsediyor. Kusursuz güzelleştirme filtresi, yaşlandırma, gençleştirme, arka plan değiştirme, renkleri değiştirme gibi özelliklerinden kısaca bahsediyor.

Sonrasında “Hemen Başlayalım” kısmına tıklamanız gerekiyor. Bu aşamadan sonra belirli izleri sizden istiyor. Bunlardan birisi fotoğraflarınıza ve kameranıza erişmek için, diğeri ise bildirim gönderebilmek için. Eğer bunları uygun bulup onay verirseniz uygulama çekmiş olduğunuz fotoğrafları tarayarak önünüze çıkarıyor.

Bu aşamada en altta bulunan “Kamera” kısmını seçerseniz o anda bir çekim yapabilirsiniz. “Galeri” kısmını seçerseniz galerinizdeki bulunan fotoğraflardan birisini düzenleyebilirsiniz. “Demo” kısmını seçerseniz karşınıza 4 adet demo fotoğraf çıkarıyor.

Bu fotoğraflar üzerinde tüm premium özellikteki filtreleri ve diğer efektleri deneyebilirsiniz. Sadece bu kısmı kullanarak uygulamaya para vermek isteyip istemediğinizi de belirleyebilirsiniz. Bu özellik uygulamayı denemek isteyenler için harika bir fırsat sunuyor.

Son olarak “Ünlüler” kısmını seçerseniz de karşınıza birçok ünlünün ismi çıkacak. İsimlerden birisine tıkladığınız zaman bu kişiye ait birkaç farklı fotoğrafı bulabilir ve üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Fakat ünlüler üzerinde değişiklik yaparken premium özelliklerden yararlanamıyorsunuz.

Eğer ki kendi fotoğrafınızı çekip değişiklik yapmak isterseniz karşınıza bir uyarı çıkıyor. Uyarıda değişiklik yapmak istediğiniz fotoğrafların şifrelenip geçici olarak bulut servislerinde önbelleğe alınacağını içeren bir mesaj yer alıyor. Bunu kabul ederseniz yine ücretsiz olan özelliklerinden yararlanabiliyorsunuz.

faceapp cinsiyet değiştirme efekti

FaceApp Ücretli mi?

FaceApp uygulaması hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabiliyor. Her iki mağazadan da ücretsiz olarak indirmeniz mümkün. Fakat hemen hemen her uygulamada olduğu gibi bazı özellikler için ekstra para ödemeniz gerekiyor. Yani uygulama içi satın alma opsiyonu mevcut.

Uygulama içi satın alımlarda fiyatlar yaklaşık 10 TL’den başlıyor ve 1.000 TL’ye kadar uzanıyor. Tabii ki çoğu insan 1.000 TL ödemek istemez. Sonuçta her gün çok aktif olarak kullanacağınız bir uygulama değil. Hatta yaklaşık 10 TL gibi bir ücreti de ödemek istemiyorsanız üzülmeyin. Uygulamanın ilk hali de ücretsiz olarak gayet kullanışlı.

Genel olarak uygulama üzerinden çektiğiniz fotoğraflardan filigranı kaldırmak için ya da yeni filtreleri kullanmak için sizden para istiyorlar. Fakat az önce de dediğimiz gibi bunlara çok gerek yok. Ücretsiz olarak da uygulamanın tadını çıkarabilirsiniz.

Hangi Filtreler ve Efektler Ücretli?

Uygulama içerisinde yer alan birçok efekt ve filtre aslında ücretli. Örneğin “Etkileyici” kısmında yer alan bütün özellikler ücretli. Saç stilleri kısmında sadece iki seçenek ücretsiz, kalan 10 özellik ise ücretli. Boyutlar kısmı da aslında çok ilgi çeken kısımlardan birisi. Fakat ne var ki kendinizi daha güzel hale getirmek istediğiniz bütün özellikler ücretliyken büyük burun ve büyük yüz seçenekleri ücretsiz.

“Makyaj” bölümünde yer alan filtrelerin de sadece bir tanesi ücretsiz, kalanları ise ücrete tabi. Eğer ki cildinizi daha pürüzsüz, esmer, parlak ya da mat gibi farklı özelliklere sokmak istiyorsanız o zaman ücret ödemeniz gerekiyor. Sadece çil eklemek ücretsiz.

Bunların haricinde ücretsiz olan kısımlara bakacak olursak karşımıza çok fazla seçenek çıkmıyor. Siyah saç rengi, bir gülümseme efekti, tüm yaşlandırma ve gençleştirme efektleri, bir adet gözlük ekleme, birkaç yüz değiştirme efekti, bir adet sakal efekti de ücretsiz. Bir de son olarak arka plan değiştirmek isterseniz hepsi ücretsiz. Bunların haricinde kalan tüm özellikler için ücret ödemeniz gerekiyor.

Bu kadar çok ücretten bahsetmişken FaceApp’in Pro versiyonunun ücretlerini de paylaşalım. Şu anda güncel olarak aylık olarak satın almak isterseniz 29,90 TL ödemeniz gerekiyor. Fakat yıllık olarak satın almak biraz daha avantajlı. %55 indirim ile senelik bir defaya mahsus 169 TL ödemeniz yeterli.

Pro versiyona geçtiğinizde ise sizi filigransız, reklamsız bir uygulama bekliyor. Ayrıca tüm premium filtrelere de sahip olabiliyorsunuz. Son olarak aboneliğinizi de istediğiniz zaman iptal etme hakkınız bulunuyor.

faceapp-filtre

FaceApp Uygulaması Güvenilir mi?

Buraya kadar olan kısımda FaceApp nedir ve nasıl kullanılır kısımlarına detaylı olarak değindik. Şimdi sıra geldi başka bir konuya. FaceApp uygulaması güvenli mi yoksa değil mi? Uygulamanın ilk çıktığı tarih olan 2017 yılından beri aslında merak edilen konulardan birisi de bu.

Aslında bu tarz uygulamalarda genellikle güvenlik şartları sıklıkla sorgulanır. Sonuçta FaceApp de diğer fotoğraf düzenleme uygulamalarında olduğu gibi sizden telefonunuzun galerisine ve kamerasına erişim izni istiyor. Peki bu erişimlere izin vermek mantıklı mı?

Aslına bakarsanız günlük hayatta aktif olarak kullanmış olduğumuz birçok uygulama, FaceApp ve benzeri uygulamadan daha fazla kullanım iznini bizden yükleme esnasında istiyor. Kullanıcılar genellikle hepsine izin vermeyi tercih ediyor.

Örneğin günlük hayatta en çok kullandığımız WhatsApp uygulaması yükleme esnasında bizden telefon numarası, rehber, cihaz kimliği, yaklaşık konum, kesin konum, satın alma geçmişi, performans verileri gibi birçok bilginin erişim iznini istiyor. Bu bağlamda baktığımız zaman da WhatsApp ve benzeri uygulamaların FaceApp’e göre daha tehlikeli olabileceğini görüyoruz.

Fakat şöyle bir durum söz konusu, eğer ki siz bu tarz erişimlere gerekli izinleri vermezseniz uygulamayı kullanamazsınız. Dolayısıyla çok sorgulamadan “Kabul Et” seçeneğine basıyoruz ve uygulamayı kullanıyoruz.

Peki FaceApp neden bu kadar adından söz ettiriyor? Çünkü artık yüz tanıma sistemleri mevcut. Yüz tanıma sistemleri hayatımıza girdiğinden beri akıllı telefonlarımızı açabiliyor, banka uygulamalarımıza, sosyal medya hesaplarımıza erişim sağlayabiliyoruz. İşte sırf bu yüzden bir kez daha düşünmemize neden oluyor.

Bir de FaceApp’in özellikle yaşlandırma yapılan görselleri sakladığı ve bu verileri başka firmalar ve kişilerle paylaştığı yönünde iddialar var. Fakat bunlar şu anda sadece bir iddiadan ibaret.

Son olarak FaceApp’in istemiş olduğu izinlerden birisinde çekilen fotoğrafların “geçici olarak” önbelleğe alındığını belirtmiştik. Bunu zaten uygulama direkt olarak size söylüyor. Kısaca özetleyecek olursak bu uygulamaya güvenip güvenmemek tamamen sizin tercihiniz. Yine de açık bir şekilde kamera ve galerinize erişim sağladığını bilmelisiniz.

FaceApp Nedir – Sonuç

FaceApp aslında günlük hayatta canınız sıkıldığı zaman kendinizi eğlendirmek için kullanabileceğiniz bir mobil uygulama. Bu uygulama sayesinde fotoğraflarınız üzerinde çeşitli değişiklikler yaparak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Hatta arkadaşlarınıza şakalar da yapabilirsiniz.

Ücretsiz kısımları ile hareket özgürlüğünüz tabii ki çok da sınırsız değil. Zaten yukarıda hangi özelliklerin ücretsiz olduğunu da sizlere anlattık. Hatta Premium versiyonunda ne gibi efektlerin olduğunu, neler yapabileceğinizi daha net bir şekilde görmek istiyorsanız uygulama içerisinde yer alan “Demo” kısmını tıklayabilir ve biraz daha net bir fikre sahip olabilirsiniz.

Uygulama her zaman aktif olarak kullanılabilecek bir uygulama değil. Sonuçta her gün telefonumuzda bulunan fotoğraflara yaşlandırma ya da gençleştirme efektleri uygulamıyoruz. Bu nedenle yıllık olarak FaceApp Pro’ya geçmek çok mantıklı olmayabilir. Fakat bir aylık sürümünü alarak biraz daha eğlenebilirsiniz.

Uygulamaya dair akla en çok takılan konu güvenlik konusu. Gerçekten yaşlandırma efekti uygulanmış fotoğraflar bir yerde tutulup başka kişilere ya da firmalara servis ediliyor mu bilemiyoruz. Fakat aklınızda gerçekten böyle bir soru işareti varsa dilerseniz firmayla iletişime geçebilir ya da uygulamayı hiç kullanmayabilirsiniz. Sonuçta bu sizin kendi güvenliğiniz ve kendi kararınız.

Bu içeriğimizde sizlere FaceApp nedir, nasıl kullanılır, güvenli midir sorularına yanıt vermeye çalıştık. Aynı zamanda uygulamada var olan efektlerden hangilerinin ücretli hangilerinin ise ücretsiz olduğuna değindik. Ayrıca üyelik fiyatları hakkında da detaylı bilgiler verdik.

Peki siz FaceApp ve FaceApp’e benzer uygulamalar hakkında neler düşünüyorsunuz? Daha önce hiç kullandınız mı? Yoksa güvenlik sorunları düşünerek kullanmaktan vazgeçtiniz mi? Yorumlar kısmında bizimle düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!