Martı Scooter Fiyatları – 2024

Son dönemlerde popülerliği gittikçe artan elektrikli scooter furyasının en önemli temsilcilerinden birisi Martı olarak biliniyor. Ülkemizde binlerce kişinin günlük olarak kullandığı Martı Scooter kiralama fiyatları ve dakikalık farklarını sizler için derledik. Buna ek olarak elektrikli bisiklet olarak da bilinen Martı Mobilet fiyatları ve motosiklet olarak da bilinen Martı Moped fiyatlarını da içeriğimize ekledik. Ayrıca her bir Martı aracı nasıl kullanılır ve nasıl kiralanır konularını da detaylıca anlattık. Martı hangi şehirlerde var sorusunun yanıtı da içeriğimizde yer alıyor.

Martı Scooter Fiyatları – 2024

Öncelikle Martı Scooter fiyatları ile içeriğimize başlayalım. Martı kiralama ücreti tüm şehirlerde aynı fiyatla kullanıcılara sunulmaktadır. Bir Martı Scooter kiralamanın başlangıç fiyatı 5,09 TL’dir. Bu ücret yalnızca başlangıçta alınır. Her bir dakika için kiralama fiyatı ise 4,99 TL’dir. Bu hesaplamayla scooter’ı kullandığınız her dakika için 4,99 TL ödersiniz.

DakikaMartı Scooter Kiralama Ücreti
1 dakika Martı Scooter kiralama fiyatı5,09 TL + 4,99 TL = 10,08 TL
5 dakika Martı Scooter kiralama fiyatı5,09 TL + 8,95 TL = 30,04 TL
15 dakika Martı Scooter kiralama fiyatı5,09 TL + 76,35 TL = 81,44 TL
30 dakika Martı Scooter kiralama fiyatı5,09 TL + 152,7 TL = 157,79 TL
60 dakika Martı Scooter kiralama fiyatı5,09 TL + 305,4 TL = 310,49 TL

Martı Mobilet Fiyatları – 2024

İkinci olarak Martı bisiklet olarak da bilinen Mobilet fiyatlarına göz gezdirelim. Martı Mobilet şimdilik yalnızca belli bölgelerde kullanıcılara sunulmaktadır. Bir Martı Mobilet kiralamanın başlangıç fiyatı 7,99 TL’dir. Bu ücret aynı scooter gibi yalnızca başlangıçta alınır. Her bir dakika için kiralama fiyatı ise 7,99 TL’dir. Bu hesaplamayla mobileti kullandığınız her dakika için 7,99 TL ödersiniz.

DakikaMartı Mobilet Kiralama Ücreti
1 dakika Martı Mobilet kiralama fiyatı7,99 TL + 7,99 TL = 15,98 TL
5 dakika Martı Mobilet kiralama fiyatı7,99 TL + 39,95 TL = 47,94 TL
15 dakika Martı Mobilet kiralama fiyatı7,99 TL + 119,85 TL = 127,84 TL
30 dakika Martı Mobilet kiralama fiyatı7,99 TL + 239,7 TL = 247,69 TL
60 dakika Martı Mobilet kiralama fiyatı7,99 TL + 479,4 TL = 487,39 TL
martı moped
Görsel: Martı

Martı Motosiklet Fiyatları – 2024

Şirket tarafından sunulan üçüncü ürün ise Martı motosiklet olarak da bilinen Moped’dir. Martı Moped de şimdilik yalnızca belli bölgelerde kullanıcılara sunulmaktadır. Bir Martı motosiklet kiralamanın başlangıç fiyatı 7,69 TL’dir. Martı Moped kullanmak için herhangi bir başlangıç ödemesi yapmak gerekmemektedir. Her bir dakika için kiralama fiyatı ise 7,69 TL’dir. Bu hesaplamayla Martı motosiklet fiyatı olarak kullandığınız her dakika için 7,69 TL ödersiniz.

DakikaMartı Motosiklet Kiralama Ücreti
1 dakika Martı Motosiklet kiralama fiyatı7,69 TL + 7,69 TL = 15,38 TL
5 dakika Martı Motosiklet kiralama fiyatı7,69 TL + 38,45 TL = 46,14 TL
15 dakika Martı Motosiklet kiralama fiyatı7,69 TL + 115,35 TL = 123,04 TL
30 dakika Martı Motosiklet kiralama fiyatı7,69 TL + 230,7 TL = 238,39 TL
60 dakika Martı Motosiklet kiralama fiyatı7,69 TL + 461,4 TL = 469,09 TL

Martı Nasıl Kiralanır?

Kullanıcılar birden fazla Martı aracına erişim sağlamaktadır. Ancak her aracın kiralanma süreci birbiriyle benzerlik göstermektedir. Martı Scooter, Mobilet ve Moped araçlarının kiralama süreçlerine yakından bakalım.

Tüm bu araçları kiralamak için öncelikle bir Martı hesabınızın olması ve Martı uygulamasını telefona indirmiş olmanız gerekmektedir. App Store, Play Store ve Huawei AppGallery üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ardından telefon numaranız ile kayıt olup Martı araçlarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Martı araçlarını kiralamak için geçerli bir ödeme yöntemi de eklemeniz gerekmektedir. Uygulamaya bir kredi ya da banka kartı tanımlamanızın ardından Martı araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca Martı Cüzdan ile de ödeme yapmanız mümkündür.

marti-nasil-kiralanir

Martı Scooter Nasıl Kiralanır?

Bir Martı Scooter kiralamak için şu adımları gerçekleştirin:

 • Öncelikle uygulamaya giriş yaptığınızdan ve geçerli bir ödeme yöntemi eklediğinizden emin olun.
 • Daha sonra haritada yer alan Martı Scooter araçlarından istediğinizi seçin. Dilerseniz aracı rezerve edebilirsiniz.
 • Ardından aracın üzerindeki QR kodu okutmanız gerekmektedir. Bu işlemin ardından sürüşe başlayabilirsiniz.

Martı Mobilet Nasıl Kiralanır?

Bir Martı Mobilet kiralamak için şu adımları gerçekleştirin:

 • Öncelikle uygulamaya giriş yaptığınızdan ve geçerli bir ödeme yöntemi eklediğinizden emin olun.
 • Daha sonra haritada yer alan Martı Mobilet araçlarından istediğinizi seçin. Dilerseniz Scooter gibi bu aracı da rezerve edebilirsiniz.
 • Ardından aracın üzerindeki QR kodu okutmanız gerekmektedir. Bu işlemin ardından sürüşe başlayabilirsiniz.

Martı Motosiklet Nasıl Kiralanır?

Bir Martı Moped kiralamak için şu adımları gerçekleştirin:

 • Bir Martı Moped kiralamak için öncelikle ehliyet doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Bunun için Martı uygulamasının Ayarlar kısmında Sürücü Belgesi Doğrulama seçeneğine dokunun.
 • Ardından ehliyetinizin fotoğrafını ve yüzünüzün bir fotoğrafını çekip uygulamayı gönderin.
 • Ehliyetiniz doğrulandıktan sonra haritadan bir Martı Moped bulun. Dilerseniz aracı rezerve edebilirsiniz.
 • Ardından aracın üzerinde yer alan QR kodu okutun. Bu işlemin ardından sürüşe başlayabilirsiniz.
 • Ancak ehliyetiniz doğrulanmadıysa Martı Moped hizmetini kullanamayacağınızı hatırlatalım.

Martı Nasıl Kullanılır?

Bir Martı aracı nasıl kiralanır sorusunun ardından nasıl kullanılır konusuna da detaylıca bakalım. Martı araçlarını kullanmak için bazı zorunluluklar ve kurallar vardır. Kullanıcı sözleşmesinde yer alan bu kurallara tüm Martı kullanıcıları uymak zorundadır.

Öncelikle üç araç için de zorunlu olan kurallara göz atalım. Bir Martı hizmetini kullanmak için kartınızda ya da cüzdanınızda yeterli bakiye olduğuna emin olmalısınız. Ayrıca ödeme yönteminizin geçerli olmaması da sürüşü başlatmaya engel olacaktır.

Buna ek olarak Martı araçlarını sürmeden önce telefonunuzun şarjının yüksek olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Eğer şarjınız %10’un altındaysa bir Martı aracı kullanamazsınız. Ayrıca sürüş sırasında şarjınızın bitmesi durumunda Martı aracının kiralamasını sonlandıramazsınız. Bu nedenle ürün ücret almaya devam edecektir.

Martı sürüşünü sonlandırmak için geçerli bir bölgeye park etmeniz gerektiğini de unutmayın. “Park Edilemez” ya da “Alan Dışı” olarak belirlenen bölgelere aracı bırakamazsınız. Uygun bir yer bulduktan sonra aracınızı kilitlemeniz ve uygulamadan fotoğraf çekerek bitirmeniz gerekmektedir. Sürüşü sonlandırmadığınız sürece para ödemeye devam edeceğinizi hatırlatalım.

Martı Scooter Nasıl Kullanılır?

Başarıyla kiraladığınıza emin olduktan sonra Martı Scooter kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için bir ayağınızla Martı Scooter’ın üstüne çıkın. Diğer ayağınızla da aracı birkaç defa itmeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından gaz butonunu kullanabilirsiniz.

Martı şirketi ilk defa sürüş yapacak kullanıcıları birkaç konu hakkında uyarmaktadır. Eğer ilk sürüşünüz ise gaz butonuna sonuna kadar basmanız tehlike oluşturabilir. Ayrıca sürüş sırasında iki ayağınızın aracın üstünde olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Buna ek olarak ani frenler de kaza yapmanıza ya da zarar görmenize neden olacağından önerilmez.

Sürüş sırasında Martı’nın üstünde yalnızca bir kişi olmalıdır. Bisiklet yolunun sağ tarafında, eğer bisiklet yolu yoksa da yolun en sağ bölgesinde araç sürülmelidir. Trafik kurallarına uygun davranmanız gerektiğini de unutmayın.

Scooter’ların yalnızca belli bölgelerde kullanıldığını da unutmayın. Ayrıca Martı Scooter araçlarında kask takmak zorunlu olmasa da şirket tarafından ek güvenlik için önerilmektedir. Sürüş öncesinde aracın frenleri ve kırık parçası olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

martı bisiklet
Görsel: Martı

Martı Mobilet Nasıl Kullanılır?

Martı Mobilet aracını kiraladıktan sonra ayaklığı kaldırmanız gerekmektedir. Çünkü ayaklığı kaldırmadığınız sürece Martı Mobilet kullanmanız mümkün olmayacaktır. Bu sayede gaz kolu aktif hale gelecektir. Aracın sağ tarafında bulunan gaz kolunu çevirerek hareket edebilirsiniz.

Aynı Martı Scooter aracında olduğu gibi Martı Mobilet için de birkaç uyarı bulunmaktadır. Mobilet araçlarında kask zorunlu olmasa da güvenlik için önerilmektedir. Ayrıca ilk defa Martı Mobilet kullanacak kişilerin gaz kolunu sonuna kadar çevirmemesi önerilir.

Martı Mobilet araçları tüm Martı araçları gibi tek kişiliktir. Bu nedenle iki kişinin bir mobilet üstünde bulunması yasaktır. Ayrıca Martı Mobilet araçları şehir içindeki belli bölgelerde sürüş imkanı tanır. Bu bölgelerin dışına çıkıldığında uygulama sizi uyarır ve sürüş sonlanabilir.

Martı Mobilet aracını kullanırken trafik kurallarına uygun hareket etmeniz gerekmektedir. Sürüş öncesinde aracı kontrol etmeli ve bir sorun olmadığından emin olmalısınız. Frenler ve darbe almış bir araç sorun oluşturabilir. Ayrıca sürüş sırasında ani frenlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Martı Motosiklet Nasıl Kullanılır?

Bir Martı Moped aracı kiraladıktan sonra aracın kullanmaya başlamak için gerçekleştirmeniz gereken bazı adımlar vardır. Martı Moped araçlarının kullanımı için kask zorunludur. Ancak her moped aracının arkasında yer alan çantanın içinde bir kask bulunmaktadır. Kaskın bağlı olduğu kabloyu çıkarıp kaskı takmanız gerekmektedir.

Kaskınızı taktıktan sonra aracın yanındaki orta sehpa ya da yan ayağı indirmeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından kornaya basarak motoru çalıştırabilirsiniz. Sağ tarafta bulunan kolu çevirerek gaz verebilir ve hareket edebilirsiniz.

Tüm Martı araçlarında olduğu gibi Martı Moped de tek kişiliktir. Moped kullanımı sırasında trafik kurallarına uymak zorunludur. Sürüşü sonlandırmak için aracı güvenli bir şekilde park etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kaskı çantaya yerleştirip kablosunu taktıktan sonra sürüşü sonlandırabilirsiniz.

Martı Kullanmak Güvenli mi?

Son zamanlarda Martı kullanıcılarının yaptıkları kaza sayısı önemli ölçüde arttı. Bundan dolayı Martı kullanmak istediğiniz zaman güvenli bir ulaşım tercihi mi diye merak edebilirsiniz. Öncelikle neredeyse her ulaşım aracında olduğu gibi Martı cihazlarını kullanırken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut. Örneğin güvenliğiniz için Martı araçlarını kasksız bir şekilde kullanmamanız tavsiye edilmektedir.

Bunun yanı sıra bazı şehirlerin yol yapıları, Martı kullanmaya çok elverişli olmayabilmektedir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde Martı kullanan kişiler, yoğun trafik sonucunda arabalarla kaza yapabilmektedirler. Bundan dolayı Martı araçlarını, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde dikkatli kullanmanız gerekmektedir. Gerekli önlemleri aldıktan sonra Martı araçlarını dikkatli bir şekilde kullanmanız durumunda, Martı’nın araçları kullanımı güvenli ulaşım araçları olmaktadırlar.

Martı Hangi Şehirlerde Var?

Kullanıcıların aklına takılan bir başka soru ise “Martı hangi şehirlerde var” oluyor. Martı, şu anda hangi şehirlerde hizmet verdiğine dair resmi bir açıklama yapmamıştır. Ancak bilindiği üzere en az 10 şehirde aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Hangi şehirlerde Martı var sorusunun yanıtı ise şu şekildedir:

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Bursa
 • Antalya
 • Eskişehir
 • Gaziantep
 • Yalova
 • Sakarya
 • Kayseri
 • Ordu
 • Kocaeli

Eğer şehrinizde Martı varsa bu listede yer almıyorsa aşağıda sitemizin menüleri arasında yer alan iletişim kısmından bizimle paylaşabilirsiniz!

Martı Scooter Fiyatları: Sıkça Sorulan Sorular

İçeriğimizin son kısmında Martı Scooter ile ilgili sıkça sorulan soruları bir araya getirmek istedik. Eğer sorunuzun cevabı burada yer almıyorsa aşağıda yer alan yorumlar kısmından bize ulaştırabilirsiniz!

Martı Scooter dakikası kaç TL’dir? (2024)

Martı Scooter için istenen ücret dakikada 4,99 TL’dir. Ancak Martı Scooter kullanmak için alınan bir başlangıç ücreti de vardır. 5,09 TL başlangıç ücreti Martı Scooter’ı alırken tek seferlik ödenmektedir. Bu nedenle bir dakikalık Martı Scooter sürüş ücreti 10,08 TL’dir.

Martı Scooter saati kaç TL’dir? (2024)

Martı Scooter kiralama fiyatı bir saat için 310,49 TL’dir. 5,09 TL başlangıç ücreti ve 305,4 TL 60 dakikalık kiralama ücreti şeklinde hesaplanmaktadır.

Martı Scooter hangi markadır?

Martı tarafından kullanılan scooter modelleri Martı Anadolu 1’dir. Bu scooter Martı mühendisleri tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca bilindiği üzere satışı bulunmamaktadır.

Martı kaç km hızla gider?

Martı Anadolu 1 modelinin saatte maksimum hızı 25 km/sa olarak ifade edilmektedir. Ayrıca tam şarj ile 30 kilometrelik bir mesafesi olduğu da bilinmektedir. Maksimum ağırlığı ise 100 kg olarak belirtilmektedir. Ancak güncel olarak Martı, İstanbul başta olmak üzere neredeyse tüm şehirlerde maksimum 20 km/s hız ile kullanılabilmektedir.

Martı kurucusu kimdir?

Martı’nın kurucuları Oğuz Alper Öktem ve Sena Öktem’dir. 2019 yılında kurulan Martı şirketi Türkiye’nin en büyük mikro mobilite start-up’ları arasında yer almaktadır. Oğuz Alper Öktem ile ilgili hazırladığımız detaylı içeriği de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Martı yaş sınır kaçtır?

Çeşitli Martı ürünleri için birden fazla yaş sınır bulunmaktadır. Martı Scooter ve Martı Mobilet için belirtilen yaş sınırı 15‘tir. Motosiklet olarak da bilinen Martı Moped için ise bir ehliyet sahibi olmak gereklidir.

Martı kilo sınırı kaç kilogramdır?

Martı Scooter ve Martı Mobilet araçları için maksimum kilo sınırı 100 kg olarak ifade edilmektedir. Buna ek olarak Martı Moped için kilo sınır 150 kg olarak belirtilmektedir. Bu sınırlar sırt çantası ve ağırlık yapabilecek tüm ürünler dahildir.

Martı Scooter Fiyatları: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Martı Scooter fiyatlarını detaylı bir şekilde inceledik. Aynı zamanda Martı araçları nasıl kiralanır, kullanılır ve hangi şehirlerde var konuları hakkında da bilgi verdik. İçeriğimizin sonunda Martı Scooter fiyatları hakkında aklınıza takılan bir soru işareti kalmadığını umuyoruz.

Bunun yanı sıra bu içeriğimizde Martı kiralama ücreti ve işlemleri hakkında da sizler için detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Martı kiralarken ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenlere de özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü aksi takdirde istemediğiniz sonuçlarla karşılaşmanız muhtemel.

Örneğin Martı kilo sınırını aşmanız halinde olası bir kazaya uğrayabileceğinizi unutmayın. Buna ek olarak Martı kullanırken trafik kurallarına uymayı ve dikkatli olmayı da unutmamanız gerektiğini hatırlatalım. 25 km/sa hıza ulaşan bu araçların kaza ihtimalinde kalıcı hasar bırakabileceğini hatırlatarak özenli bir şekilde sürüş yapmanızı temenni ediyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.