Mail İmzası Nasıl Eklenir? Gmail ve Outlook Yöntemleri

Bir mail imzası (e-posta imzası), gönderdiğiniz tüm postaların altında yer alan birkaç satırlık metinden oluşur. İmzanız; adınızı, web sitenizi, şirketinizi, telefon numaranızı veya en sevdiğiniz alıntıyı içerebilir. Bu alanı, önemli iletişim bilgilerini paylaşmak için ve hem kendinizin hem de işletmenizin reklamını yapmak için kullanabilirsiniz.

Gmail veya Outlook hesabınıza, sizi diğerlerinden ayıracak profesyonel bir imza eklemelisiniz. Unutmayın ki, mail imza tasarımınız özensiz ve amatörce görünürse, iletişime geçtiğiniz insanlarda olumsuz bir izlenim bırakmış olursunuz.

İster Gmail’de, ister Outlook’da bir mail hesabınız olsun, her iki uygulamada da kendi mail imzanızı oluşturmak çok kolay bir işlemdir.

Gmail’e Mail İmzası Nasıl Eklenir?

 • Öncelikle Gmail hesabınıza giriş yapın.
 • Ekranın sağ üst köşesindeki çark şeklindeki simgeye tıklayın.
gmail-imza-ekleme
 • Simgeye tıkladıktan sonra açılan menüden Ayarlar‘a tıklayın.
gmail-imzası-oluşturma
 • İmza kutusuna ulaşana kadar çeşitli ayarlar arasında aşağı doğru ilerleyin ve İmza (Signature) kısmını bulun.
gmail-imza-oluştur
 • Yeni Oluştur‘a tıkladığınızda bir metin bölümü göreceksiniz:
imzası-oluştur-gmail
 • Metin alanına istediğiniz imzayı yazabilirsiniz. İmzanızı yaklaşık beş satırlık bir metin uzunluğunda tutmak en iyisidir. Profesyonel bir mail imzasına sahip olmak istiyorsanız; tam adınızı, şirketinizin ismini, telefon numaranızı ve mail adresinizi mutlaka yazmalısınız.
 • İmzanızı yazdıktan ve biçimlendirmelerini bitirdikten sonra en aşağıdaki Değişikleri Kaydet‘e tıklayın. Gmail artık bir mail oluşturduğunuzda imzayı otomatik olarak ekleyecektir. Gönder’i seçmeden önce imzanızı düzenleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Outlook’a Mail İmzası Nasıl Eklenir?

 • Bilgisayarınızda Outlook uygulamasını girin ve hesabınıza giriş yapın.
 • Bir menü açmak için ekranınızın sol üst köşesindeki Dosya sekmesine tıklayın.
outlook-imzası-oluştur
 • Dosya’ya tıkladıktan sonra sıralanan seçeneklerden Yeni Aç‘ı tıklayın.
 • Ardından E-posta seçeneğine tıklayın.
mail-imza-ekleme-oluşturma
 • E-posta seçeceğine tıkladıktan sonra karşınıza boş bir ileti taslağı çıkacak. İletinin sağ üst köşesinde “İmza” kısmına geldiğinizde “İmzaları Düzenle” seçeceğini tıklayın.
mail-imza-oluştur
 • Bir imza oluşturmak için veya var olan imzanızı değiştirmek için sonraki ekranda Düzenle‘ye tıklayın. İmzanız için bir ad girmeniz istenecektir. Bunu yapın ve Tamam‘a tıklayın.
mail-outlook-imza-oluştur
Ayrıca, bu kısımdan "+" ve "-" butonlarını kullanarak, yeni bir imza ekleyebilir veya önceden oluşturduğunuz bir imzayı kaldırabilirsiniz.
 • Düzenle’ye tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan imza metnini düzenleme kısmında, dilediğiniz imzayı yazabilirsiniz. Ayrıca, imzanızın puntosu veya yazı tipi gibi biçimlendirmelerini de ayarlayabilirsiniz.
mail-imza-ekle-eposta-imzası
 • Son olarak, imzanızı oluşturmayı tamamladığınızda Kaydet‘i tıklayın.
outlook-mail-imzası

İmzanızı tüm göndereceğiniz e-postalarınıza eklemeyi seçmediyseniz, yeni e-postalarınızın her birine manuel olarak eklemeniz gerekecek.

Manuel oluşturduğunuz imzanızı nasıl eklersiniz?

Outlook’u başlatın ve yeni bir mail oluşturmak için Yeni E-posta‘ya tıklayın.

İleti sekmesinde olduğunuzdan emin olun. Sekmede Ekle başlıklı bölümü bulun ve İmza‘ya tıklayın.

outlook-imza-ekle-düzenle
 • Daha önce oluşturduğunuz imza listede görünmelidir. Üzerine tıkladığınızda anında mevcut e-postanıza eklenir.
 • Başka bir imza kullanmak istiyorsanız, bunu yapmak için İmzaları Düzenle seçeneğine tıklayabilirsiniz.

İş Hayatında Mail İmzasına Sahip Olmanız Neden Önemli?

Etkili bir iletişimde mail imzasının rolü çok büyük. Sosyal medyanın büyümesine rağmen, kurumsal bir kimlik oluşturmak ve markanızı çeşitli şirketlere pazarlamak için güçlü bir araçtır. Elektronik dünyada iletişim bilgileri sunacak kartvizitler olmadığından, e-posta imzanız çok önem taşıyor.

Ürün veya hizmetlerinizin etkili bir şekilde markalaşması için, işletmenizin e-posta kampanyalarına e-posta imzanızı eklemeniz gerekir. Yalnızca şirket hakkında gerekli bilgileri sağlamakla kalmazsınız, aynı zamanda markanızın mesajını profesyonelce sunma şansı yakalarsınız.

Ayrıca, e-posta imzaları, bir şirket içindeki belirli bir ekibin marka tanınırlığı oluşturmada da yararlıdır. Yani, e-postanızın sonundaki imzanız, e-postanızın profesyonel görünmesini sağlar ve müşterilerinize profesyonel bir şirketle iş yaptıkları algısını verir. Bu nedenle, mutlaka bir e-posta imzasına sahip olmalısınız.

Gmail veya Outlook e-postalarınıza bir imza eklemek ve aşağıdaki yorumlarda bununla ilgili ne düşündüğünüzü bizimle paylaşmak ister misiniz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...