macOS Monterey Tanıtıldı: Beklenen İşletim Sistemi Geldi

Uzun süredir beklenen WWDC 2021, 7 Haziran’da başladı. Etkinliğin başlamasıyla birlikte Apple, tanıtılması beklenen yazılımları tanıtmaya başladı. Tanıtılan yazılımların içinde en çok dikkat çekenlerin başında ise şüphesiz macOS Monterey geliyor.

Apple, macOS Monterey’de kullanıcılarının ilgisini çekecek birçok özellik geliştirdiğini açıkladı. Apple’ın yeni işletim sisteminde öne çıkan özellikler ise şunlar:

Apple Safari’yi Geliştirdi

Yeni geliştirilen işletim sisteminde, Safari için birçok yeni özellik mevcut. Bunlardan ilki artık Safari’de bulunan sekme çubukları, açılan web sayfasının rengini alacaklar. Bunun dışında geliştirilen sekme grupları kısmı, kullanıcıların sekmeleri kolayca kaydetmelerini sağlayacak.

Son olarak kullanıcılar, sekme gruplarını diğer Apple cihazlarına senkronize edebilecekler. Böylece Apple kullanıcıları, sekmelerini diğer cihazlarından da görüntülemeye devam edebilecekler.

Mac’e Kestirmeler Geldi

macOS Monterey Kısayolları

iPhone ve iPad’de bulunan Kestirmeler artık Mac için de mevcut. Apple, Mac için birçok özellik geliştirdi. Bu özellikler sayesinde kullanıcılar kolayca dosya paylaşabilecekler. Bunun dışında kullanıcılar, kısayollar sayesinde bir sürü eylem grubu oluşturabilecekler.

Apple, kısayolları özelleştirmek isteyen kullanıcıları için de kısayol düzenleyicisini geliştirdi. Mac kullanıcıları düzenleyici sayesinde kısayolları kendi kullanım şekillerine göre düzenleyebilecekler.

Quick Note Özelliği Kullanıcılarla Buluştu

Şirket, Mac kullanıcıları için çok kullanışlı olacak bir notlar özelliği geliştirdi. Kullanıcılar, Quick Note özelliği sayesinde herhangi bir uygulama veya web sitesinde not alabilecekler.

Hatta kullanıcılar, notları arkadaşlarıyla paylaşabilecekler. Birisi notlar üzerinde düzenleme yaptığında, notlara erişimi olan kişiler düzenlemeleri görebilecekler. Bunun dışında notların kullanımının kolaylaştırılması adına notlar kategorilere ayrılabilecek.

Focus ile İşlemlere Odaklanmak Kolaylaşacak

Focus

Bir iş yaparken alakasız yerlerden gelen bildirimler kullanıcıların dikkatini dağıtabiliyor. Apple da bunun önüne geçebilmek için Focus adında bir özellik geliştirdi. Çalışırken, oyun oynarken Focus özelliğini açarsanız yaptığınız işlemle ilgisi olmayan bildirimler filtrelenecek. Böylelikle bu bildirimler karşınıza çıkmayacak.

iOS ve watchOS için de geliştirilen bu özellik büyük ilgi topluyor.

FaceTime Özellikleriyle Dikkat Çekti

Apple, FaceTime aramaları için ses ve video özelliklerini geliştirdi. Geliştirilen özelliklerle birlikte FaceTime aramalarındaki ses kalitesi yükseldi. Şirket, böylece arka plan gürültülerinin seviyesini en aza indirmeye çalıştı.

Bunun dışında video modunda arka planı bulanıklaştıracak bir özellik geliştirildi. Apple, bu özellik için M1 çipinden yararlandıklarını belirtiyor. Ayrıca artık yeni ızgara görünümü sayesinde, aramadaki katılımcılar aynı boyutta gözükecek.

SharePlay, Aramalardaki Paylaşımları Kolaylaştıracak

macOS Monterey SharePlay

Mac kullanıcıları, SharePlay ile birlikte FaceTime görüşmeleri sırasında aramadaki kişilerle kolayca müzik, film ve dosya paylaşımı yapabilecekler. Bunun dışında kullanıcılar SharePlay sayesinde ekran paylaşımı da mümkün hale gelecek.

Universal Control ile Erişilebilirlik Gelişecek

Yeni geliştirilen Universal Control özelliği sayesinde bir klavye ve fare dışında bir şeye ihtiyaç duyulmadan Mac ile iPad arasında geçiş yapılabilecekler. Kullanıcılar bu sayede iPad üzerinde yaptıkları çizimleri kolayca bilgisayarlarına aktarabilecekler.

Ayrıca, Universal Control sadece iPad değil Mac modelleri için de geçerli olacak. Kullanıcılar Mac ekranının en köşesine geldiğinde diğer cihazlara geçmek için bir seçeneğe sahip olacak. Touchpad ve klavyeyi diğer cihazda da kullanmak mümkün hale gelecek.

AirPlay to Mac Ses Kalitesini Artıracak

Apple, geliştirdiği özellik sayesinde iPhone ve iPad kullanıcılarının, ekranlarını Mac’lerine yansıtmasını sağlayacak. Kullanıcılar, telefonlarından bilgisayarlarına; film ve fotoğraflardan sunumlara kadar dilediklerini yansıtabilecekler.

Ayrıca bu özellik sayesinde Mac’lerde müzik ve podcast oynatımı da mümkün olacak. Apple kullanıcıları böylece bilgisayarlarının yüksek ses kalitesinden yararlanabilecekler.

Haritalar Geliştirildi

macOS Haritalar

Apple, kullanıcılarının harita deneyimini geliştirebilmek için macOS Monterey ile Haritalar’ı güncellediğini açıkladı. Böylece güncellenen sürümle birlikte, Apple kullanıcılarının dünyayı keşif deneyimleri gelişecek.

Mac’lere de Canlı Metin Özelliği Geldi

Apple, WWDC 2021’de iOS 15 ile birlikte canlı metin özelliğini kullanıcıları ile buluşturacağını duyurdu. Ayrıca Mac kullanıcıları da bu özelliğe erişebilecekler.

Bu özellik, fotoğraflarda yazan metinleri algılayarak yazıya dönüştürecek. Böylece kullanıcılar, web üzerindeki aramaları başta olmak üzere birçok işlemi daha kolay şekilde yapabilecekler.

Özellik, macOS genelinde tüm uygulamalarda kullanılabilecek.

Apple Yeni Gizlilik Özelliklerini Açıkladı

Birçok insan, macOS’i en güvenilir işletim sistemi olarak tanımlıyor. Ancak yine de bazı insanların aklında sistemin gizliliği hakkında bazı şüpheler mevcut.

Apple, bu şüpheleri en aza indirmek için yeni özellikler geliştiriyor. Örneğin artık Mac kullanıcıları, mikrofonlarına hangi uygulamaların eriştiğini görebilecekler.

Bunun dışında yeni gizlilik özelliğiyle birlikte, kullanıcılar e-posta etkinlikleri hakkında bilgi toplanıp toplanmayacağını belirleyebilecekler.

iCloud

Son olarak Apple, yaptığı duyuruda iCloud gizliliğiyle alakalı bir güncelleme yapıldığını da açıkladı. Mac kullanıcıları e-postamı gizle, güvenli video desteği ve internet gizliliğini ele alan iCloud Private Relay özelliklerine kavuştular.

macOS Monterey’in geliştirici sürümü, 7 Haziran’dan itibaren Apple Geliştirici Programı üyeleri tarafından indirilebilecek. Apple, yaptığı açıklamada işletim sisteminin herkese açık beta sürümünü ise temmuz ayında yayınlamayı planladığını belirtiyor.

macOS Monterey, aşağıdaki cihaz kullanıcıları tarafından kullanılabilecek.

  • 2015 ve sonraki yıllarda çıkan iMac modelleri
  • 2017 ve sonraki yıllarda çıkan iMac Pro modelleri
  • 2015 ve sonraki yıllarda çıkan Macbook Air modelleri
  • 2015 ve sonraki yıllarda çıkan MacBook Pro modelleri
  • 2013 ve sonraki yıllarda çıkan Mac Pro modelleri
  • 2014 ve sonraki yıllarda çıkan Mac Mini modelleri
  • 2016 ve sonraki yıllarda çıkan MacBook modelleri

Sizler macOS Monterey hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple’ın yeni işletim sistemi sizlerin beklentilerinizi karşıladı mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.