Apple WWDC 2021 Etkinliğinde Neler Tanıtacak?

Apple WWDC 2021 ile birlikte kullanıcılar, birçok yenilik ile buluşacak. Apple’ın WWDC olarak isimlendirdiği bu etkinlikler her yıl oldukça ses getiriyor.

WWDC 2021, bu yıl 7-11 Haziran arasında gerçekleştirilecek. Ancak, yaşadığımız pandemi dönemi dolayısı ile bu WWDC etkinliği de sanal olarak düzenlenecek.

Şirketin genel olarak yeni yazılım sürümlerini tanıtması bekleniyor. Bu yazılımlar; iOS ve WatchOS gibi kullanıcıların oldukça yakından takip ettiği yenilikleri kapsıyor. Apple cihazları oldukça uzun süreli güncelleme alması ile kullanıcıları da memnun ediyor.

Geçen yıl tanıtılan iOS 14 ile birlikte Apple birçok yenilik yayınlamıştı. Bunların başında widgetlar, yeni Siri arayüzü ve ana ekranın sonuna eklenen uygulama kütüphanesi geliyor. Apple, geçen yıl yayınlanan sürüm ile oldukça olumlu geri dönüşler almıştı.

Bu yıl, iOS 15 ile birlikte yeni widget seçenekleri ve yeni bildirim ayarları gibi geliştirmeler de kullanıcılarla buluşacak.

Öte yandan tanıtılması beklenen iOS 15 ve WatchOS 8 yeni yazılım sürümlerinin sonbaharda yayınlanması muhtemel. Tarihin bu şekilde olmasının nedeni ise iOS 15’in iPhone 13 ile birlikte yayınlanma ihtimalinin yüksek olması.

Ayrıca, iPad modellerinin işletim sistemi olan iPadOS 15 de birçok kullanıcı için önemli. Geçtiğimiz nisan ayında Apple tarafından tanıtılan M1 işlemcili iPad Pro birçok profesyonelin ilgi odağı olmuş durumda.

Öyle ki çeşitli alanlardan profesyoneller, tasarım ve çizimlerini bilgisayara ihtiyaç duymadan bu iPad modeliyle gerçekleştirebiliyor. Hal böyle olunca, yeni güncelleme ile Apple’ın kullanıcılarına daha kullanışlı çözümler sunacağını tahmin etmek zor değil.

Apple WWDC 2021 tanıtım görseli
WWDC 2021 Tanıtım Görseli

WWDC 2021 Tanıtım Görselleri Dikkat Çekti!

Apple WWDC 2021 tanıtım görselleri ile de oldukça dikkat çekiyor. Apple’ın iOS 12 ile birlikte kullanıma sunduğu Memoji özelliği, etkinlik tanıtım görselinde yer alıyor. Üstelik bu görselin, markanın oldukça ses getiren M1 işlemcisine vurgu yaptığını da söyleyebiliriz.

Apple, M1 işlemcilerini geçen yıl WWDC 2020 etkinliğinde tanıtmıştı. Görselde görülen MacBook kapağının uyku halindeyken, kapağı açıldığı anda aydınlanması M1 işlemcinin ne kadar hızlı çalıştığına dikkat çekiyor.

WWDC 2021 için bir diğer konu da etkinliğin sloganı; “Glow and Behold” yani “Parla ve Gör”. Slogan aslında oldukça basit. Ancak, önceki etkinlikleri düşünürsek Apple’ın yine bir sürprizle karşımıza çıkma ihtimali yüksek.

Siz Apple’ın yeni tanıtacağı yazılım sürümleri ve desteği hakkında neler düşünüyorsunuz? Aşağıda yer alan yorumlar kısmında görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.