MacBook Pro Çıkış Tarihi ile İlgili Yeni İddia!

Yeni MacBook Pro modelleri için gözler Apple’ın WWDC 2021 etkinliğindeydi. Fakat, beklentilerin aksine Cupertino’nun gözde ismi, etkinlikte herhangi bir donanım duyurusuna yer vermedi. Ancak, bugün ortaya çıkan gelişmeler yeni MacBook Pro çıkış tarihleriyle ilgili iddiaları içeriyor.

Apple’ın etkinliğinden sonra ise gözler tekrar MacBook Pro modelleriyle ilgili iddialara döndü. Yeni MacBook Pro modelleri tahminlere göre, yılın üçüncü ya da dördüncü çeyreğinde karşımıza çıkacak.

DigiTimes tarafından ortaya atılan iddia ise tedarikçi teslimatlarıyla ilgili. İddia doğru çıkarsa, Apple tedarikçileri, yeni MacBook Pro modelleri için teslimatlara yılın üçüncü çeyreğinde başlayacak. Burada hemen hatırlatmakta fayda var; yılın üçüncü çeyreği temmuz ayında başlıyor, eylül ayında sona eriyor. 

İddialar teslimatların yılın üçüncü çeyreğinde başlayacağını söylese de bilgisayarların tamamını mı yoksa yalnızca bileşenlerini mi kapsayacağı şimdilik belirsiz. 

Tekrar başa dönecek olursak, Apple’ın WWDC’de yeni MacBook Pro modellerini tanıtacağına dair umutların oluşmaması için aslında birçok rapor yayınlanmıştı.

Nikkei Asia ve DigiTimes gibi önemli kaynaklardan gelen bilgiler, yeni MacBook Pro modellerinin seri üretiminin, en azından yılın üçüncü çeyreğine kadar başlamayacağına işaret ediyordu. Bu da aslında Apple’ın yeni MacBook Pro modellerini duyurmak için yılın ilerleyen zamanlarını beklediğinin bir göstergesiydi. 

Şimdi gözler Apple’ın yeni dizüstü bilgisayar modelleri için birlikte çalıştığı tedarikçilerine döndü. İlerleyen günlerde buradaki iddialarının ne kadarının doğru çıktığını hep birlikte görmüş olacağız. 

Yeni MacBook Pro Özellikleri

Apple’ın yeni MacBook Pro ailesinin, bizleri yeni mini LED ekran ve güçlendirilmiş M1 çipi ile karşılayacağı tahmin ediliyor. Çipin ismi henüz belli olmasa da M1X ya da M2 olarak adlandırılacağı tahminler arasında.

Donanım tarafındaki bu önemli iyileştirmelerin yanında tasarım tarafında da bazı yenilikler olacak. 

Tarihler 2016 yılını gösterdiğinde Apple, radikal bir karar alarak dizüstü bilgisayarlarından birçok bağlantı noktasını çıkarmıştı. Yeni modellerle ilgili önemli bir beklenti de bu bağlantı noktalarının geri gelmesi yönünde.

Eğer iddialar doğru çıkarsa; hem 14 inçlik hem de 16 inçlik modelde SD kart yuvası ve HDMI girişi gibi bağlantı noktalarını geri gelecek. Diğer taraftan Touch Bar da tarih olacak gibi duruyor.

Yeni MacBook

Pro modellerinde Touch Bar’ı opsiyon olarak sunan Apple’ın yeni modellerle birlikte Touch Bar’a veda etmesi olası. Kaldırılan Touch Bar’ın yerine tüm yeni Pro modellerinde fiziksel “Fn” tuşlarını görme ihtimalimiz de yüksek. 

Yeni MacBook Pro çıkış tarihi ve teslimatları ile ilgili önemli bilgiler var. Ancak, bunlar şimdilik ne yazık ki sadece birer iddia. Apple cephesinden hangi adımların atılacağını ilerleyen günlerde görmüş olacağız. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2012 yılından beri editörlük yapan Hazal, teknoloji dünyasında olan bitenleri yakından takip etmeye devam ediyor.