M2 Çipli iPad Pro’nun Çıkış Tarihi Sızdırıldı

Apple üretimi M serisi çipler geçtiğimiz dönemde iPad Pro ve iPad Air modellerinde kendine yer bulmuştu. Ortaya çıkan yeni bilgiler ise M1’in ardından M2 çipli iPad Pro modellerinin yakında olduğunu gösteriyor. Mark Gurman tarafından paylaşılan bilgiler, M2 çipli iPad Pro modellerinin çıkış tarihini gösteriyor.

Power On isimli bülteniyle Apple hakkında bilgiler paylaşan Gurman, son paylaşımında iPad Pro’ya yer veriyor. M2 çipli bir iPad Pro’nun kullanıcıların karşısına çıkacağını ifade eden Gurman tahmini bir aralık belirtiyor. Gurman’a göre Eylül 2022 ve Kasım 2022 tarihleri arasında yeni M2 çipli iPad Pro tanıtılacak.

Apple her senenin son çeyreğinde iPhone, iPad ve Mac gibi önemli cihazlarını tanıttığı bir etkinlik düzenliyor. Gurman’ın verdiği tarih aralığı ise bu etkinlik ile oldukça uyumlu gözüküyor. Bu nedenle yeni iPhone modelleri ile M2 çipli iPad Pro’yu da göreceğimizi söylemek pek yanlış olmayacaktır.

M1 çipli iPad Pro modeli 2021 yılının Mayıs ayında piyasaya çıkmıştı. Eğer Gurman’ın bilgileri doğruysa Apple’ın üretmiş olduğu en yeni iPad Pro modelinin üstünden yaklaşık bir buçuk sene sonra M2 çipli iPad Pro piyasaya çıkacaktır. Ancak Apple’ın diğer iPad modelleri için benzeri bir hamle yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.

Apple, geçtiğimiz dönemde düzenlediği etkinlikte M1 çipli iPad Air modelini kullanıcılara sundu. Bu nedenle sonbaharda gerçekleşecek etkinlikte bir iPad Air modeli beklemek pek gerçekçi olmayacaktır. Aynı şekilde iPad mini ve standart iPad modeli için de yeni bir geliştirme geleceği tahmin edilmiyor.

ipad air 5 en iyi tablet
M1 çipli iPad Air

M2 Çipli iPad Pro MagSafe Desteğine Kavuşuyor!

Gurman’ın Power On bülteninde değindiği önemli bir diğer konu ise MagSafe desteği oluyor. İddiaya göre iPad Pro, M2 çip ile birlikte MagSafe desteğine de kavuşacak. Bunun önemi ise iPad Pro’nun MagSafe ile şarj edilmesi oluyor.

Bilindiği üzere iPad Pro modelleri şu anda kablosuz şarj desteğine sahip değil. Konuyla ilgili şimdiye kadar pek çok iddia gündeme geldi. Cam bir arka kapak tasarımından bahseden bu iddialar son bilgiler ile değişmiş gibi gözüküyor. Yeni iddialar ise Apple’ın alüminyumdan oluşan bir kapak üreteceğini gösteriyor. Bu kapak ile birlikte camdan yapılacak bir Apple logosu kullanacağı da belirtiliyor.

Apple, 2018 yılından beri iPad Pro tasarımında önemli bir değişiklik yapmıyor. 2018 yılında ise daha sert köşe hatlarına sahip bir tasarım ve USB-C bağlantısı gibi özellikler getirmişti. Ancak MagSafe desteğinin ve kablosuz şarjın iPad Pro’ya gelmesi oldukça önemli bir geliştirme olarak ifade ediliyor.

Ancak henüz Apple tarafından M2 çipi hakkında resmi bir bilgi yok. Her ne kadar daha hızlı bir çip olacağı yönünde iddialar olsa da henüz kesin bir kanıya varmak mümkün değil. Yine de çıkması dahilinde yalnızca iPad Pro’nun bu çipten faydalanacağı düşünülmüyor. Gurman’a göre; MacBook Pro, Mac mini ve 24 inç Mac modelleri de M2’ye sahip olacak ürünler arasında.

Kaynak: https://www.macrumors.com/2022/03/27/gurman-ipad-pro-with-m2-to-launch-in-fall-2022/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.