M2 Çipli MacBook Air için Ön Sipariş Tarihi Verildi

Apple’ın merakla beklenen yeni M2 çipli MacBook Air modeli için ön sipariş ve satış tarihi resmi olarak açıklandı. Şirket tarafından paylaşılan basın bülteninde cihazın ön sipariş ve teslimat tarihleri ortaya çıktı. Apple’ın belirttiğine göre MacBook Air için ön siparişler 8 Temmuz 2022 tarihinde başlayacak.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen WWDC22 etkinliğinde Apple yeni MacBook Air modelini tanıttı. Tamamen yenilenmiş bir cihaz olan M2 çipli MacBook Air için ön sipariş ve satış tarihi ise etkinlikte duyurulmayan detaylar arasındaydı. Fakat Apple ürünün temmuz ayında piyasaya çıkacağını ifade etmişti. Şirket aradan geçen bir ayın ardından resmi tarihi de duyurdu.

Yeni M2 çipli MacBook Air 8 Temmuz 2022 tarihinde TSİ 15:00’de dünya genelinde ön siparişe başlayacak. Ayrıca 15 Temmuz Cuma gününden itibaren de müşterilere ulaşmaya başlayacağı ifade ediliyor. Apple’ın yeni MacBook Air modelleri 25.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkacak. Eğitim indirimi ile ise 23.999 TL’den başlayacağı belirtiliyor.

macbook air m2 çipli

M2 Çipli MacBook Air Özellikleri

Yeni MacBook Air modelinin tamamen değişen bir tasarıma sahip olduğu belirtiliyor. Apple, alüminyumdan oluşan gövdesi ve fansız tasarımıyla son derece güçlü bir cihaz sunuyor. Cihazın ekranı ise 13.6 inç boyutunda Liquid Retina teknolojisine sahip bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkıyor.

500 nit parlaklık değerine ulaşan cihazın ekran çözünürlüğü ise 2560 x 1664 olarak ifade ediliyor. Ayrıca ekranda True Tone teknolojisi yer alıyor. IPS LED panelin P3 geniş renk gamına sahip olduğu belirtiliyor. 1 milyar renk desteğiyle de dikkat çektiğini söylemek mümkün.

Cihazın en merak edilen yanı ise yeni M2 çip oluyor. 8 çekirdekli bir CPU ve 10 çekirdeğe kadar GPU seçenekleriyle sunulan M2 çipi cihazın temel gücünü sağlıyor. Buna ek olarak 24 GB’a kadar RAM ve 2 TB’a kadar depolama seçeneği cihazda mevcut.

Ürünün kamera ve ses özelliklerinin de gelişmiş olduğu belirtiliyor. Yeni MacBook Air modeli 1080p çözünürlüğe sahip bir FaceTime kamerasıyla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Geliştirmeler arasında daha başarılı düşük ışık performansı ve iki katına çıkan çözünürlük desteği yer alıyor.

Ayrıca cihazda dört adet hoparlör ve üç mikrofon yer alıyor. Dolby Atmos desteğiyle de ürünün başarılı bir ses deneyimi sağladığını belirtelim. Özellikle uzamsal ses konusunda yeni MacBook Air modelinin oldukça başarılı olduğu dile getiriliyor.

Her ne kadar M2 çip performansı ile merak edilse de geçtiğimiz günlerde çıkan bir haber kullanıcıların aklında soru işareti uyandırdı. M2 çipli MacBook Pro’nun SSD’sinin bir önceki nesilden çok daha düşük performans göstermesinin ardından gözler MacBook Air’a çevrildi.

Kaynak: https://www.apple.com/newsroom/2022/07/all-new-macbook-air-with-m2-available-to-order-starting-friday-july-8/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.