M2 Çipli MacBook Pro SSD’si ile Hayal Kırıklığına Uğrattı

Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan M2 çipli MacBook Pro modeli hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Donanım testlerine giren cihazın ortaya çıkardığı sonuçlar ise bekleyenleri hayal kırıklığına uğratıyor. Baz model MacBook Pro, M2 çipi ile dikkat çekse de SSD’si bekleneni sağlayamayacak gibi gözüküyor.

Apple’ın geçtiğimiz senelerde tanıttığı işlemcisinin yeni sürümü olan M2, WWDC22 etkinliğinde kullanıcılara sunuldu. Çipin tanıtımı ile beraber işlemciden güç alacak cihazlar da ortaya çıktı. Bunların arasında en popüler MacBook modelleri arasında bulunan MacBook Pro da yer alıyor.

Ancak ortaya çıkan son testler MacBook Pro modelinde birtakım şok edici sonuçlara sahne oluyor. MacRumors tarafından paylaşılan habere göre yeni M2 çipli MacBook Pro, bir önceki nesil MacBook Pro’ya kıyasla daha düşük SSD hızına sahip.

256 GB depolama seçeneğine sahip üründe dikkat çeken SSD performansı Max Tech ve Created Tech isimli YouTube kanalları tarafından gündeme getirildi. Bir disk testi uygulaması üzerinden gerçekleştirilen testlerde M2 çipli MacBook Pro cihazının okuma ve yazma hızı yaklaşık 1.450 MB/s şeklinde ortaya çıktı.

Yaklaşık iki sene önce piyasaya çıkan M1 MacBook Pro modelinde ise SSD yazma hızı 2.215 MB/s olarak ifade ediliyor. Dahası M1 MacBook Pro baz modelinde okuma hızı 2.900 MB/s olarak belirtiliyor. Bir başka deyişle yeni M2 MacBook Pro’da %50 daha yavaş bir SSD okuma hızı performansı mevcut.

m2-macbook-pro

Yalnızca 256 GB MacBook Pro’da Yavaş SSD Yer Alıyor

Bir bilgisayarda hız için en önemli unsurlar arasında yer alan SSD’nin MacBook Pro’da yavaş olması kullanıcıları hayal kırıklığına uğratacak gibi gözüküyor. Ancak bu durumun tüm MacBook Pro modellerinde olmadığı ifade ediliyor.

Max Tech isimli YouTube kanalının MacBook Pro’yu demonte ettiği belirtiliyor. 256 GB depolama alanına sahip modelde yalnızca bir adet NAND Flash depolama çipi kullandığı vurgulanıyor. Öte yandan M1 çipli MacBook Pro modelinde iki adet çip olduğu bildiriliyor. Ayrıca diğer M2 MacBook Pro modellerinde SSD hızlarının önceki nesille aynı olduğu ifade ediliyor.

Ürünler arasındaki fiyat farkı da oldukça yüksek. 256 GB SSD’ye sahip M2 MacBook Pro’nun fiyatı yaklaşık 28.000 TL olarak belirtiliyor. Ancak 512 GB SSD depolamalı modelde bu fiyat 32.000 TL’ye kadar yükseliyor.

Apple’ın neden böyle bir hamle yaptığına dair birkaç tahmin mevcut. En muhtemel olasılık ise çip teminatı ve maliyet konusunda yaşanan sıkıntılar oluyor. Henüz yeni M2 çipli MacBook Pro SSD’si hakkında Apple cephesinden bir açıklama mevcut değil.

Kaynak: https://www.macrumors.com/2022/06/26/base-m2-13-inch-macbook-pro-slower-ssd-speeds/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.