Spider-Man Miles Morales: Yeni Nesil Süper Kahraman

Yeni nesil konsolların gelmesiyle birlikte, yeni nesil oyunlar da oyuncuların son günlerdeki ilgi odağı oldu diyebiliriz. 2001 yılında ilk çıkışını yapan Spider-Man oyununa bir yenisi daha eklenerek Spider-Man: Miles Morales PlayStation 5’in çıkışıyla birlikte raflardaki yerini aldı. PS5’in çıkışıyla, Insomniac Games bir önceki PS4’e özel olan oyundan sonra, PS5 için de aynı adımı atıp yeni konsola özel bir oyun çıkardı. Birçok insanın uzun yıllardır izlediği ve oynadığı bu seriyi tekrardan görmek oldukça sevindirdi diyebiliriz. Ek olarak, PS5’in gücünü gösterecek bir oyunu görmek de oyunseverlerin heyecanını artırdı. Oyunun tanıtım videosu ise şöyle:

Spider-Man: Miles Morales Nasıl Bir Oyun?

Uzun yıllardır karşımızda olan Spider-Man serisini neredeyse bilmeyen yoktur. Diğer oyunlardan farklı olarak bu sefer Miles Morales karakterini canlandıracağız. Bu oyunda da, halkın yaşadığı aksilikleri çözmeye çalışan bir süper kahramanı canlandıracağız. Oyun, bir önceki Marvel’s Spider-Man oyununun devamı olarak karşımıza çıkıyor. Yani Spider-Man: Miles Morales’e ek paket bir oyun diyebiliriz. Bu yüzden, oyunun hikâyesi diğer oyunlara göre oldukça kısa. Oyun yaklaşık olarak 5-6 saat arasında bir oynanış sunuyor, ancak oynanış saatinin kişiye bağlı olarak değiştiğini de belirtmekte fayda var.

Spider-Man: Miles Morales
Spider-Man: Miles Morales

Hikâyesi dışında, birçok yan görev de barındıran oyun, oyunculara zevkli bir açık dünya da sunuyor. Oyunu bitirmenizin ardından geniş açık dünyada gezmek ve keşfetmek isteyeceğiniz birçok nokta olabilir. Batman oyunlarındaki gibi bir dövüş mekaniğine sahip olan oyun, bir önceki oyuna göre mekaniklerde pek bir değişikliğe gitmiş görünmüyor.

Spider-Man: Miles Morales’in Hikâyesi

Bir önceki oyun olan Marvel’s Spider-Man’in hikâyesi oldukça beğenilmişti. Öte yandan, oyunun ağır başlaması gibi eksileri de vardı. Ancak bu oyun, oldukça iyi bir açılış ile oyuncuları kendine bağladı. Oyunun başında çok sevilen Peter Parker’ı da görüyoruz. Oyunun açılışında, Peter Parker’ın bize verdiği ufak bir eğitimle karşılaşıyoruz ve Peter bizi New York City ile baş başa bırakıyor.

Spider-Man: Miles Morales

Ana hikâyeye gelince, oyunda canlandırdığımız karakter olan Miles Morales bir düşman grubu ile oyun boyunca çatışmalarda bulunuyor ve bu sırada bazı ara sahnelerde göreceğimiz Miles Morales’in en yakın arkadaşı oyunda çatıştığımız çetenin başındaki isim olarak karşımıza çıkıyor. Bir süre sonra iki tarafında birbirinin gerçek kimliğini öğrenmesi ile işler oldukça karışıyor. Hikâye boyunca 3 farklı Boss Fight ile de karşılıyoruz.

Spider-Man: Miles Morales Hayal Kırıklığına Uğrattı

Oyunun yapımcısı olan Insomniac Games, ilk başta oyunun Türkçe destekli olacağını belirtmişti ancak son yaptıkları düzeltme ile ne yazık ki oyunda Türkçe desteğinin olmayacağını belirttiler. Birçok oyuncu ilk açıklama ile heyecanlanmışken böyle bir sonuç görmek Türk oyunseverleri pek de mutlu etmedi diyebiliriz. PS5’in gerçek performansını gösterememiş olması da oyuncuların gözünde eksi olarak görüldü. Ek olarak, oyunun kısa bir hikâye sunması ve fiyatının 60 dolar gibi bir etiketle çıkış yapması da oldukça büyük tepki topladı. Oyunun Türkiye fiyatı ise 460 TL olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncular genel olarak oyunun fiyatına değmediğini düşünüyor. Yeni çıkan oyunların uzun süreli bir deneyim sunmasının ardından, Spider-Man: Miles Morales beklentileri pek de karşılamış durmuyor.

Spider-Man: Miles Morales Beğenildi mi?

Oyun, oynanışta pek bir değişiklik yapmamasına rağmen, yeni gelen dövüş mekaniklerinden olan görünmezlik ve elektrikli vuruşlar oldukça beğenildi. Ancak oyunun kısa olması ve fiyatından dolayı tepki topladığı yanları da var. Türkçe desteğinin olmaması da ülkemizdeki oyuncuların bir kısmını etkileyebilir. Peki, siz Spider-Man: Miles Morales’i beğendiniz mi? Marvel’s Spider-Man’in ardından beklentilerinizi karşıladı mı?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.