Bjarne Stroustrup Kimdir? C++ Dilinin Geliştiricisi

Bjarne Stroustrup, 1950 yılında Danimarka’da dünyaya gelen ve C++ programlama dilinin yaratıcısı olarak bilinen ünlü bir bilgisayar bilimcisidir. Peki C++ dilini geliştiren Bjarne Stroustrup kimdir?

Danimarka’nın Aarhus şehrinde, 30 Aralık 1950 tarihinde doğmuştur. C++ dilinin geliştirilmesi ile tanınan Stroustrup, birçok başarıya imza atmıştır. “The C++ Programming Language” (C++ Programlama Dili) adındaki, C++ dilinin tanıtıldığı, 19’dan fazla dilde çevirisi yapılan kitabı ile de büyük bir başarı elde etmiştir.

Eğitim Hayatı

Yerel okullarda eğitim hayatına başlayan Bjarne Stroustrup, üniversite hayatına Aarhus Üniversitesi’nde başladı. 1969-1975 yılları arasında Aarhus Üniversitesi’nde kalan Stroustrup, matematik ve bilgisayar bilimleri bölümünden mezun oldu.

Aarhus’da iken ilgi alanı olan makine mimarisine ve mikro programlamaya odaklandı. Aynı zamanda burada, nesne yönelimli bir dil olan Simula dilinin geliştiricisi Kristen Nygaard ile tanıştı. Stroustrup, nesne yönelimli programlamanın temellerini Nygaard’dan öğrendi.

Doktorasını yapmak için Cambridge Üniversitesi’ne girip doktora tezi olarak dağıtılmış bilgisayar sistemlerinde iletişimle ilgili bir tez hazırlamıştır. 1979 yılında, yani Cambridge Üniversitesi’nden çıktığı yıl ABD New Jersey’de bulunan Bell Laboratuvarlarında kariyerine başladı. Bilgisayar Bilimleri Araştırma Merkezinde teknik personel olarak görev yapıyordu. Bell Laboratuvarlarında iken C++ ve programlama tekniklerinin üzerinde çalışmalar yapmaya başladı.

1993 yılında Bell Labs’ın üyesi oldu. 1996 yılında ise AT&T Üyesi oldu. AT&T Bell Labs’ın kuruluşundan itibaren 2002 yılının sonuna kadar Büyük Ölçekli Araştırma departmanında başkanlık yaptı. 2002 yılından 2014 yılına kadar ise Texas A&M Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Profesörü Mühendislik Fakültesi Başkanı oldu. 2011 yılından itibaren Üniversitenin Seçkin Profesörü unvanını taşımaktadır.

2014 yılının Ocak ayından itibaren New York’da bulunun Morgan Stanley’in teknoloji bölümünde Teknik Fellow ve Yönetici Direktör’dür. Aynı zamanda Columbia Üniversitesi’nin Bilgisayar Bilimleri alanının Misafir Profesörüdür. Yani Bjarne Stroustrup kimdir sorusunun cevaplarına bu sayede birçok yanıt verilebilir.

C++ Programlama Dili

C++ programlama dili Bjarne Stroustrup kimdir diye sorulduğunda akla ilk gelen cevaptır. C++ dili 1979 yılında Bell Laboratuvarlarında görev yapan Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilmeye başlanmış ve ilk olarak C With Classes (Sınıflarla C) olarak adlandırılmış olan bir programlama dilidir. Bjarne Stroustrup’un kullandığı programlama dillerini yeterince yüksek performanslı ve işlevsel bulmaması sonucu kendi programlama dilini oluşturmayı istemesi sonucu ortaya çıkmıştır.

1983 yılında ismi değiştirilerek C++ olmuştur. Genelde TIOBE Popülerlik sıralamasında ilk 5 programlama dili arasında yer alan oldukça popüler bir dildir. C++ programlama dilinin ilk kullanıma sunulma zamanı 1985 yılıdır.

Nesneye yönelik, çok paradigmalı, yüksek seviyeli ve işlevsel bir programlama dilidir. C dilini kapsar. C dili ile yazılan her program aynı zamanda bir C++ programıdır. Her C++ dili ile yazılan program için ise C programıdır denemez. Performansın ön planda olduğu durumlarda C++ genelde ilk tercih olarak görülmektedir.

C++ dili birçok dilden etkilenmiş ve birçok dili de etkilemiştir.

Etkilendiği diller:

 • C
 • ALGOL 68
 • Simula
 • ML
 • Ada 83

Etkilediği Diller:

Hello World

“Hello World!” örneği bir programlama dilini öğrenmeye başlayan herkesin ilk olarak karşısına çıkan örnektir. “Hello World” veya “Merhaba Dünya”, ilk olarak Dennis Ritchie ve Brian Kernighan tarafından bir C programlama dili kitabında kullanılmıştır. Daha sonra örnek o kadar kabul görmüş ve sevilmiştir ki, günümüzde neredeyse tüm programlama dillerinin öğrenimi bu şekilde başlıyor.

“Hello World” örneğinin C++ dili ile yazımı:

int main()
{
count<<"Hello World";

   return 0;
}

Bjarne Stroustrup’un Kitapları

Stroustrup, birçok kitap yazmıştır.

Bjarne Stroustrup’un kitaplarının yanı sıra 100’den fazla akademik makalesi de bulunmaktadır.

 • The C++ Programming Language : Bu kitap C++ diline giriş niteliğindedir. C++ ile ilgili ilk kitaptır. 1985 yılında çıkmıştır ve bu dili açıklar. C++ ile ilgili en fazla tercih edilen kitaptır, 19’dan fazla dile çevirisi yapılmıştır.
 • Programming: Principles and Practice Using C++
 • The Design and Evolution of C++
 • A Tour of C++
 • The Annotated C++ Reference Manual: Kitap, Bjarne Stroustrup ve Margaret A. Ellis tarafından yazılmıştır.
 • C++ In : Kitap birçok ismin katılımıyla ortaya çıkmıştır. Bjarne Stroustrup, Andrew Koenig, Andrei Alexandrescu, Stanley B. Lippman ve Herb Sutter tarafından yazılmıştır.

Bjarne Stroustrup’un Ödülleri

Stroustrup’a (ortadaki), IET tarafından “Faraday Madalyası” verilirken.

Stroustrup, C++ dilinin geliştiricisi olarak birçok ödül ve onur aldı. Bunlardan bazıları:

 • 1990 yılında Fortune Dergisi Stroustrup’u “Amerika’nın En İyi 12 Genç Adamı” listesinde gösterdi.
 • 1993 yılında C++ dilinin temellerini atan çalışmaları için Stroustrup’a “ACM Grace Murray Hopper Ödülü” verildi.
 • 1995 yılında, yazmış olduğu The Design and Evolution of C++ kitabı programcılara yardımcı olduğu için Dr. Dobb’un “Verimlilik Ödülü” Stroustrup’a verildi.
 • 1995 yılında BYTE Dergisi Stroustrup’u “Bilgisayar Endüstrisinde Son 20 Yıldaki En Etkili 20 Kişi” listesine ekledi.   
 • 2004 yılında IEEE Bilgisayar Topluluğu tarafından Stroustrup’a “Bilgisayar Girişimcisi Ödülü” verildi.
 • 2005 yılında ilk bilgisayar bilimcisi olan Sigma Xi tarafından Stroustrup’a “Wiiliam Protecter Bilimsel Başarı Ödülü” verildi.
 • 2008 yılında Stroustrup’a Dr. Dobb’un “Programlamada Mükemmeliyet Ödülü” verildi.
 • 2013 yılında Upsilon Pi Epsilon tarafından Stroustrup’a “Altın Abaküs Ödülü” verildi.
 • 2017 yılında Mühendislik Teknolojileri Enstitüsü (IET) tarafından Stroustrup’a “Faraday Madalyası” verildi.
 • 2018 yılında IEEE Bilgisayar Topluluğu tarafından Stroustrup’a “Bilgisayar Öncüsü Ödülü” verildi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.