Konōsuke Matsushita Kimdir?

20. yüzyılın ilk çeyreğinde doğan bir elektronik markasının zorluklar ile geçen ancak azmini kaybetmeyen bir girişimcinin hikayesine değineceğiz. Bu hikâye, günümüze kadar çeşitli başarılar ile gelen bir elektronik markası Panasonic’e ait. Bu elektronik devinin kurucusu ise Konōsuke Matsushita. Panasonic’in kurucusu Konōsuke Matsushita’nın 95 yıllık ömrü birçok başarı ile doludur. Matsushita, Japonya’yı dünya teknoloji pazarında zirveye taşıyan önemli isimler arasında yer almaktadır. Peki Konōsuke Matsushita kimdir?

Konōsuke Matsushita, Panasonic’in yanında diğer birçok dünya markasının yaratılmasında başrol oynamaktadır. Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri olan Panasonic, kurulduğu günden bu yana çeşitli elektronik ürün piyasasında var olmuştur. Son yapılan açıklamalara göre Panasonic, 2020 itibari ile Panasonic Holdings Corporation adlı yeni bir yapılandırmaya dönüştürüleceğini ifade etmiştir. Bu yapılandırmanın ise 2022 itibari ile de tamamlanacağı öngörülmektedir.

Konōsuke Matsushita, o dönemde geleceğin elektrikli araçlar ile şekilleneceğini önceden fark etmiştir. II. Dünya Savaşı’nın ardından Japonya’nın durumu oldukça kötüleşmiştir. Bu sebeple Matsushita, teknoloji başta olmak üzere her alanın yenilenmesi için büyük bir çaba içerisinde olmuştur. Bu doğrultuda Panasonic, kısa sürede dünya pazarında hızlı bir ivme yakalamıştır.

Peki Panasonic markasının kuruluş hikayesi nasıl başladı? Konōsuke Matsushita kimdir? Panasonic Corporation tam olarak nedir? Eğer bu soruların yanıtlarını ve Matsushita’nın hikayesini merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Konōsuke Matsushita Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Konōsuke Matsushita Kimdir?

Konōsuke Matsushita, 20. yüzyılın en önemli girişimci isimlerinden biridir. Ayrıca daha sonradan Panasonic Corporation ismini alan Matsushita Electric şirketinin kurucusudur. Yaklaşık 95 yıllık hayatı boyunca çeşitli zorluklar ile mücadele eden Matsushita, yıkılmamış ve tekrar tekrar başarısını ve azmini sürdürmüştür. Peki başarılı hikayesi ile dikkat çeken Konōsuke Matsushita kimdir?

Konōsuke Matsushita, Japon iş insanıdır. Matsushita, 27 Kasım 1894 doğumludur. Matsushita, 94 yaşında 27 Nisan 1989 tarihinde ölmüştür. Japonya Wakayama’da Wasamura köyünde doğmuştur. Ayrıca Konōsuke, Matsushita ailesinin en küçük çocuğudur.

O dönemlerde köyün en zengini Matsushita’nın ailesi olarak bilinmektedir. Matsushita’nın ailesi pirinç ticareti ile uğraşmıştır. Ancak daha sonra babası tüm mal varlığını kaybetmiştir. Babası tüm varlığını kaybettiğinde Matsushita henüz dört yaşındadır. Bu sebeple Matsushita’nın çocukluğu ekonomik zorluklar ve hastalıklar ile geçmiştir.

Tıpkı diğer kardeşleri gibi Matsushita’da ailesine destek olabilmek adına küçük yaşlardan itibaren çalışmaya başlamıştır. Hatta daha ilkokuldan bile mezun olmadan çıraklık yapmıştır. On kişilik bir ailenin en küçük çocuğu olan Matsushita, ailede sağ kalabilen tek kişi olmuştur. Çok küçük yaşlarda anne ve babasını kaybetmiştir. Yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen Matsushita ayakta durabilmeyi başaran bir girişimcidir.

1915 yılında Konōsuke Matsushita, Mumeno Lue ile evlenmiştir. Mumeno, Matsushita’nın kız kardeşinin arkadaşıdır. Matsushita’nın bu evliliğinden iki çocuğu dünyaya gelmiştir. Tek erkek çocuğunu kaybeden Matsushita’nın tek bir kızı vardır. Matsushita’nın kızı Sachiko Matsushita’dır.

Tüm bunlara ek olarak 1989 yılında ölen Matsushita’nın o yıl özvarlık toplamı üç milyar dolar olarak bilinmektedir. Ayrıca Matsushita, 1946 yılında PHP (Peace anda Happiness through Prosperity) adını verdiği bir şirket kurmuştur. PHP’nin öncülüğünde dünya genelinde birçok şirket için üretim, pazarlama ve müşteri ilişkileri alanında rol model olmuştur. Aynı zamanda pek çok kişi tarafından örnek gösterilen Matsushita, 20. yüzyılın önemli isimlerindendir. Japonya’nın kalkınmasında önemli bir role sahiptir.

Matsushita’nın Kariyeri

Konōsuke Matsushita, ailesinin yaşadığı ekonomik sebeplerden dolayı erken yaşlarda kariyer hayatına adım atmıştır. Henüz dokuz yaşındayken Matsushita, imalathanelerde ve mağazalarda çırak olarak işe başlamıştır. Son derece zeki olan Matsushita, ilk işi olan atölyeden sonra bisiklet dükkanında çalışmaya başlamıştır. Ancak buradaki kazancı yetersiz kalmıştır.

Annesi onun hem okula dönmesini hem de okulda hademe olarak çalışmasını istemiştir. Matsushita’nın babası ise bu duruma karşı çıkmıştır. Bisiklet dükkanında çalışmaya devam eden Matsushita, yaklaşık altı yıl burada kalmıştır. Altı yıl boyunca satış yapmayı ve müşteri memnuniyetini öğrenmiştir. Dahası Godia bisiklet mağazasında gördüğü elektrikli araçlar onun çok ilgisini çekmiştir.

Aynı yolda devam etmek istemeyen Matsushita, bisiklet dükkanından ayrılmıştır. Daha sonra ise 15 yaşındayken bir elektrik şirketinde çalışmaya başlamıştır. 1909 yılında Osaka Electric Light Company’de işe başlayan Matsushita’nın bu elektrik şirketi aslında Matsushita Electrics girişiminin ilk adımıydı. 1900’lü dönemlerde Osaka’da tramvaylar yer almaya başlamıştı. Thomas Edison‘un icatları ile birlikte elektrikli araçlar olan ilgi artış göstermişti. Dolayısıyla Konōsuke Matsushita’da geleceğin elektrikli araçlar ile şekilleneceğinin farkındaydı.

Konōsuke Matsushita

Henüz 16 yaşında firmada neredeyse yönetici pozisyonunda yer alıyordu. 22 yaşındayken ise müfettişliğe yükselmişti. Osaka Electric Light Company’de umut verici bir geleceğe sahipken, Matsushita’nın yeni geliştirdiği model şefler tarafından beğenilmeyince bu işten de ayrılmaya karar verdi. Bunun yanı sıra Matsushita’nın ayrılma sebeplerinden bir diğeri de pozisyonun artık yeteri kadar tatmin edici olmamasıydı.

Osaka Electric’den 15 Haziran 1917 tarihinde ayrılmıştır. Ayrıca yaşanan bu olay sayesinde Matsushita’nın hedefi gerçekleşecekti. Panasonic markasının ilk izleri olan bu olay ile tüketici elektronik sektörüne birçok yenilik kazandıracaktı. Panasonic markasının kurucusu olan Matsushita, 1918’den 1961 yılına kadar bizzat görevde yer almıştır. 1961 yılında emekliye ayrılan Matsushita, o yıldan itibaren çalışmaları uzaktan takip etmiştir. Peki Japonya’nın dev markalarından Panasonic nedir? Nasıl kuruldu?

Panasonic Nedir?

Panasonic, Japon elektronik markasıdır. Panasonic’in kurucusu Konōsuke Matsushita’dır. Şirketin genel merkezi Japonya, Osaka’da yer almaktadır. Panasonic’in eski ismi Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. ‘dir. Matsushita Electric Insdustrial ismi ile şirket 1918 yılından 2008 yılına kadar hizmet vermiştir. Ayrıca tahmin edildiği gibi bu isim Panasonic’in kurucusu Konōsuke Matsushita’nın soyadından gelmektedir. Matsushita, şirketi 1980’e kadar yönetmiştir.

Panasonic, 2020 yılı itibari ile operasyon alanları yedi ‘etki alanı şirketi’ olarak organize edilmiştir. Bunlar; Aletler, Bağlantılı Çözümler, Endüstriyel Çözümler, Otomotiv, Yaşam Çözümleri ve son olarak ABD ve Asya işletmelerini denetleyen iki denizaşırı şubedir.

Panasonic, ürün skalası anlamında ise geniş bir yelpaze sunmuş ve sunmaya devam etmektedir. Bu ürünler arasında çeşitli elektrikli ev eşyalarının (buzdolabı, çamaşır makinesi vs.) yanı sıra kişisel bilgisayarlardan yardımcı ekipmanlara ve elektronik malzemelere kadar çeşit sunmaktadır.

Panasonic Nedir

Matsushita Electric, 13 Mart 1918 tarihinde Japonya Osaka’da kurulmuştur. Kurulduğu dönemde yalnızca üç çalışan ile birlikte faaliyet göstermiştir. Matsushita, ilk deniz aşırı fabrikasını ise 1972 yılında Malezya’da kurmuştur. 2019 yılında raporlanan son verilere göre ise şirkette çalışan sayısı yaklaşık 240 bindir. Matsushita Electric Industrial şirketinin günümüzde yaklaşık elli farklı ülkede temsilciliği bulunmaktadır.

Diğer taraftan Matsushita, dünyanın en büyük tüketici elektroniği üreticilerinden biri olarak yer almaktadır. Matsushita, şirketi ismini 1 Ekim 2008 tarihinde Panasonic Corporation olarak değiştirmiştir. Panasonic Corporation’ın hikayesi ise 1918 yılında Konōsuke Matsushita’nın iki soketli bir ampul bulması sonucunda başlamıştır. Peki bu kuruluş hikayesi tam olarak nedir?

Panasonic’in Kuruluşu

Panasonic şirketinin kuruluş hikayesi, Konōsuke Matsushita’nın çalıştığı Osaka Electric Light Company şirketinden ayrılması sonucu başlamıştır. Osaca Electric şirketinden ayrılmasının iki sebebi vardır. Bunlardan biri işin artık yeterince tatmin edici olmamasıdır. Bir diğer sebep ise geliştirdiği ışık soketinin beğenilmemesidir.

Ancak görünen bu sebeplerin arkasında yatan asıl neden ise inandığı ve girişimci ruhu ile birlikte geliştirdiği ürünün hayal kırıklığına uğraması olmuştur. Risk almaktan ve cesur olmaktan vazgeçmeyen Matsushita, ışık soketinin başarı yakalayacağına inanıyordu. Tıpkı babası gibi Matsushita’da girişimcilik ruhu ile işinden ayrılıp kendi şirketini kurması gerektiğine inanmıştı.

Matsuhita, eşinden aldığı destek ile beraber hedeflediği yolda adım atmaya başladı. Böylece Matsushita Electrical Company’yi yalnızca elli dolar sermaye ile kurdu. İlk olarak evinin bir bölümünü atölyeye çevirdi. Sonrasında bu atölyede üretim yapmaya başladı. Toshio Lue ile beraber üretim ve satış yapan Matsushita, yeterli sermayeye sahip değildi. Bu sebeple maddi kaynağın sağlanması için değerli eşyalarının pek çoğunu satmışlardır. Ancak piyasaya sürdükleri soketler fazla bir ilgi görmemişti.

Ekibini genişleten ve gelişmeye devam eden Konōsuke Matsushita, oldukça azimliydi. Vazgeçmeye niyetleri olmayan ikili, 1917 yıllarının sonlarına doğru bir fırsat yakaladılar. Matsushita’yı Osaka Electric’de çalıştığı dönemden tanıyan bir şirket yöneticisi ile yolları kesişmişti. Bu şirket yalıtım levhası siparişi vermişti. Bu siparişin tamamlanmasının ardından 7 Mart 1918 tarihinde Matsushita Electric Industrial Company kuruldu.

Sonraki süreçlerde de yüklü miktarlarda sipariş gelmeye devam etti. Piyasada yer aldığı ilk zamanlarda ürünlere şüpheyle bakılsa da durum değişti. Hatta ürünler popülerleşmiş ve evlerde de kullanılmaya başlamıştır. 1922 yılında ise şirket ilk kez yeni bir alanda ilk fabrikasını kurmuştur.

Matsushita Electric’den Panasonic Markasına

27 yaşında tek erkek çocuğunu kaybeden Matsushita için bu olay oldukça acı oldu. Psikolojik olarak kötü etkilenmişti ancak buna rağmen işine dört koldan sarılmaya devam etmişti. 1929 Ekonomik Buhran döneminde bile genel anlamda tüm şirketler zorluk yaşarken Matsushita risk almaya devam etti. O yıllarda bile fabrikayı açmayı sürdürmüştür.

Tam da bu dönemde şirketi kurumsallaştırdıktan sonra yeni bir yönetim dönemini açmıştır. Bu kurumsallaşma ile beraber yeni bir dönemi başlatan Matsushita, şirket misyonunu ‘su gibi üretim’ olarak açıklamıştır. Böylece daha çok ve daha ucuz üretim ile yoksulluğu önlenmesini hedefliyordu.

Diğer taraftan, II. Dünya Savaşı yıllarında tam başarıyı yakalamışken tekrar düşüş yaşamıştır. Ancak böyle bir dönemde bile Matsushita, diğer firmalara kıyasla kimseyi işten çıkarmamıştır. Zarar etmesine rağmen işçilerine değer vermeye devam etmiştir. Sıfırdan başlayan Matsushita için en zirve noktaya ulaştığı dönem 1940’lı yıllar olarak bilinmektedir.

Matsushita Electric'den Panasonic Markasına

II. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın yenilmesi ile birlikte şirket elinden alınmıştır. Tüm mal varlığını el koyulan Matsushita’nın durumu oldukça kötüleşmiştir. Mal varlığını geri kazanabilmek için verdiği mücadeleden başarı ile çıkan Matsuhita, 1950’lerde daha da güçlenmiş bir şekilde geri dönmüştür.

Daha sonrasında Matsushita Electric Company yeni markası olacak olan Panasonic’in doğuşu bir işbirliği aracılığı ile gerçekleşmiştir. Bu işbirliğinin diğer aktörü Philips Şirketler Grubu’dur. Böylece bu işbirliği sayesinde radyo ve televizyon ürünleri üretilmiştir. Dolayısıyla bu hikaye Panasonic’in doğuşunu sağlayacaktır. 1961 yılında ABD’ye giden Matsushita, Panasonic markası altında bu pazar için televizyon setleri üretmeye başlamıştır.

Hatta 1979’da Panasonic markasını Avrupa’ya da genişletmiştir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ev aletlerine ilgi oldukça fazlaydı. Panasonic ise bu ilgiye oldukça hazırlıklıydı. Markanın piyasada yaklaşık olarak 600’den fazla ürün çeşitliliği bulunuyordu. Sonrasında şirket; siyah beyaz TV, elektrikli karıştırıcı, buzdolabı, pişiriciler, mikrodalga fırınlar gibi ek ürünleri piyasaya sürmeye devam etmiştir.

Konōsuke Matsushita Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde tarihte ismini başarısı ve azmi ile duyuran Panasonic Company’nin kurucusu Konōsuke Matsushita kimdir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Ulusal bir elektronik markası olan Panasonic’in 100 yılı aşan hikayesinden bahsettik. Aynı zamanda Matsushita’nın zor geçen çocukluğuna rağmen elektrikli araçların yeni yeni yer aldığı bir dönemde Panasonic nasıl başarılı oldu buna değindik.

Günümüzde çevreci ürün ve yeşil projelerin önemi düşünüldüğünde Panasonic markasını da bu gözden değerlendirmek yanlış olmayacaktır. Greenpeace ait ‘Daha Yeşil Elektronik Rehberi’nde 16 markanın yer aldığı bir liste içerisinde Panasonic markası 11.sırada yer alıyor. Bu listede değerlendirilen hususlar ise daha çevreci ürünler üretilmesi ve operasyonlarının daha sürdürülebilmesi için uygulanan politikalar doğrultusunda değerlendiriliyor.

Konōsuke Matsushita’nın çocukluk ve gençlik dönemi çeşitli maddi zorluklar ve acılar ile geçmiştir. Dahası böyle bir süreç içinde erken yaşta çalışmaya başlayan Matsushita için bu durum bir gurur meselesi haline gelmiş. Bu sebeple de Matsushita, çok para kazanmayı ve ailesinin onurunu kurtarmayı hedeflemiştir. Başarılı olacağı ihtimal verilmeyen biri olan Matsushita’nın azmi, onu ortaya çıkaran en önemli gücü olmuştur.

Peki tarihe ismini kazıtan ve dünya devi bir şirketin kurucusu Konōsuke Matsushita hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Panasonic’in kuruluş hikayesini nasıl buldunuz? Konōsuke Matsushita hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirisiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.