Kadir Köymen Kimdir?

Girişimcilik ekosisteminde sürdürülebilir hedefler ile yola çıkan projelerin sayısı giderek artış gösteriyor. Sürdürülebilir projeler ve yeni yönetim anlayışı ile geçtiğimiz günlerde yeni girişimi ile tekrar sesini duyuran Kadir Köymen de bu isimlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Kadir Köymen’i bir dünya markası olan Türk yapımı teknoloji şirketi Edelkrone’un kurucusu olarak tanıyor olabilirsiniz. Peki Kadir Köymen kimdir?

Kadir Köymen, girişimciliği ve yaratıcılığı ile bilinen bir isim. Kurucusu olduğu Edelkrone şirketi sinema teknik ekipmanları üretmektedir. Dünya’ya açılan büyük girişimci isimler arasında yer almaktadır. Ayrıca Köymen, 2015 yılından beri girişimcilik ekosistemi hakkında tavsiyeleriyle de öne çıkmaktadır. Dünyanın en popüler video platformu olan YouTube üzerinde çeşitli video ve podcastleri bulunmaktadır.

Sürdürülebilir hedefler ile çalışan Kadir Köymen, girişimci ve yatırımcıdır. Yeni yönetim modelini baz aldığı girişim projesi Karbon Solutions, hem Karbon Model hem de Karbon Ofis şekli ile harekete geçmektedir. Tüm bu nitelendirilen yapı ise Karbon Solutions adı altında toplanmaktadır.

Böylece yeni girişimlere destek olmayı amaçlayan girişim, başarısızlık ile sonuçlanan şirket girişimlerinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Karbon Model adını verdiği yeni yönetim şekli ile şirketlere yeni bir inovasyon modeli geliştirmeyi hedefliyor.

Dolayısıyla başarısızlıkla sonuçlanan hikayelerin dönüşümüne odaklanıyor. Peki bu yönetim anlayışına sahip Karbon Solutions tam olarak nedir? Edelkrone nedir ve Köymen’in Edelkrone hikayesi nasıl başladı? Kadir Köymen kimdir? Köymen Edelkrone şirketini çalışanlarına neden devretti? Eğer bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Kadir Köymen Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Kadir Köymen Kimdir?

Kadir Köymen, yaratıcılığı ile bilinen bir girişimcidir. Edelkrone ve Karbon Solutions girişimleriyle bilinen Köymen, aynı zamanda bir film sanatçısıdır. Küçük yaşlarda merak saldığı çekim ve sinema ilgisinin üstüne giden bir isimdir. Peki vizyoner girişimci olarak anılan Kadir Köymen bunlar dışında kimdir? Girişimcilik hikayesi nasıl başladı? Gelin bu soruların cevaplarına bakalım.

Kadir Köymen, Türk girişimci ve amatör film çalışmalarıyla bilinen bir isim. Ankara’da yaşayan Kadir Köymen, aynı zamanda evlidir. Giresun’da dünyaya gelen Köymen, 28 Temmuz 1981 doğumludur. Üniversite dönemini İngiltere’de tamamlayan Köymen, Nottingham Üniversitesi’nden 2004 yılında mezun olmuştur. Lisans eğitimini Üretim Mühendisliği ve Yönetimi alanında tamamlamıştır.

Köymen’in Kariyeri

Kadir Köymen’in amatör film çalışmaları ile bilinen bir isim olma hikayesi, çocukluk yıllarında başlamıştır. Anne ve babasının Japonya seyahati ile birlikte eve gelen video kamerası ona yeni bir tecrübe kazandırmıştır. Video kamerayı eline alması ile birlikte her şeyi çekmeye başlamıştır. Bu sayede çocukluk döneminde kameralara olan ilgisini çalışmalarına döken Köymen’in düşük bütçeli amatör filmler çekmeye başlamıştır.

Ayrıca Köymen, internet aracılığı ile yayınlamış olduğu Adobe Premiere Pro dersleri ile bilinmektedir. Bu dersler uygulamalı anlatımlı olarak dikkat çekiyor. Böylelikle Köymen, Türkiye’de bu konu ile alakalı olan boşluğu doldurmuştur.

Kadir Köymen’in düşük bütçeli olarak bilinen amatör film çalışmalarının var olduğundan bahsetmiştik. Üniversite öncesi ve üniversite döneminde çektiği filmleri İngiltere’den birçok farklı ülkeye ücretsiz postalamıştır. Üniversite döneminden sonra da kısa filmlerini paylaşmaya devam etmiştir.

Bunlar; ‘Hikaye’, ‘5 Eksi’, ‘The Cidik’ ve ‘Boo The Movie’ olmak üzere uzun metrajlı filmler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda ‘ZE’, ‘Şayin’, ‘Gömülü’, ‘Tatil Anlayışı’, ‘Hayat’ ve ‘Öcü’ adlarında kısa metrajlı filmleri de mevcuttur.

Ayrıca Kadir Köymen’e ait bir YouTube hesabı mevcut. 2006 tarihinde açtığı YouTube hesabında Film Okulu gibi oluşturduğu listelerin yanında toplam 60 videosu bulunmaktadır. Ayrıca YouTube hesabında 2007 ve 2008 yıllarında kısa ve uzun metrajlı bazı filmlerini de yayınlamıştır. Kkymn Film Okulu’nu kuran Köymen, internet sitesi aracılığıyla uygulamalı film dersleri de gerçekleştirmiştir.

Bunun yanı sıra Kadir Köymen’in hobi olarak yürüttüğü bir podcast kanalı da mevcuttur. Bu podcast kanalının ismi ‘Hissesiz Adam’dır. Şu an da kanal üzerinde dokuz adet bölüm bulunmaktadır. Aynı zamanda ‘Hobi Olarak’ adlı YouTube hesabında podcast yayınlamaya devam etmektedir.

Tüm bunlara ek olarak Kadir Köymen, girişimcidir. 2008 yılında kurmuş olduğu Edelkrone şirketinden 2019 yılında ayrılmıştır. Edelkrone şirketini çalışanlarına devreden Köymen, şirket üzerinde yalnızca hissedar olarak yer almaktadır. 2019 yılında Edelkrone’dan ayrıldıktan sonra diğer bir girişimi Karbon Solutions ile sesini duyurmuştur. Peki Edelkrone ve Karbon Solutions nedir? Edelkrone’un hikayesi nedir? Kadir Köymen Edelkrone şirketini neden devretti? Gelin bu soruların cevaplarına bakalım.

Edelkrone Nedir?

Edelkrone, Ankara’da kurulmuştur. 2009 yılında kurulan Edelkrone, ödül aldığı birçok tasarım ile öne çıkan bir teknoloji şirketidir. Edelkrone, kamera aksesuarları üretmektedir. İnovasyon firması olan Edelkrone, fikirlerin hayat bulduğu bir girişim hikayesi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Şirketin kurucusu Kadir Köymen’dir.

Kadir Köymen, şirket üzerinde 11 yıllık bir süreç içinde yer almıştır. Bu dönemde Köymen, ‘Handy35’, ‘HandySLR’, ‘Pocket Rig’, ‘SliderPLUS’, ‘FlexTILT’, ‘Wing’ gibi ürünlerin tasarımında yer almıştır. Ayrıca bu tasarımların yanında üretim, pazarlama, dağıtım ve CRM departmanlarında faaliyet göstermiştir.

Edelkrone Nedir

Şu anda Edelkrone, Türkiye’de en çok patenti olan şirketlerden biridir. Edelkrone, film sektörü için yardımcı ekipman üreten bir Türk yapımı şirkettir. Şirket, 2011 yılından beri aldığı ödüller ile de tanınan popüler bir marka olarak da yer almaktadır. Best of NAB Videomaker tarafından 2013, 2014, 2016 ve 2018 yıllarında çeşitli ödüller almıştır.

Bunlar; ‘Spotlight’, ‘Best of NAB’, ‘Best Support’ ve ‘Best Motion Control System’ ödülleridir. Ayrıca 2011 ve 2012 yıllarında DV tarafından ‘Black Diaomond Award’ ödülünü almıştır. 2014 yılında Red Dot tarafından ‘Design Award’ ödülünü almaya hak kazanmıştır. 2016 yılında ise Newsshooter tarafından ‘Best Optical Innovation Award’ ödülüne layık görülmüştür.

Edelkrone’nun Hikayesi

Yaratıcı bir isim olarak bilinen Kadir Köymen’in girişim hikayesi Edelkrone’nun nasıl başladığını merak ediyor olabilirsiniz. Köymen’in çocukluk yıllarında video kamera ile ortaya çıkan ilgisi gençlik yıllarında kısa film çalışmalarına döndü. Daha sonra ise bunu geliştirerek yola devam eden Köymen, uzun metrajlı film yapımları da gerçekleştirmiştir. Amatör film çalışmaları ile bilinen Köymen, çocuğu dünyaya geldikten sonra fikirlerinde değişikliğe gittiği ifadeleri arasında yer alıyor.

Bir zaman sonra uğraşlarının kendisi için risk barındırdığını düşünen Köymen, üniversite döneminde eğitimini aldığı yönetim alanına yoğunlaşmaya karar vermiştir. Bu alanda faaliyet gösteren Köymen, ilk olarak Alman firması tarafından üretilen adaptörün uygun fiyatlı alternatifini üretmek için yola çıkmıştır. Kendi evinde yer alan garajda üretim yapan Köymen, bu yola çıkış hikayesinde başarılı olmuştur. Böylece Köymen’in ilk girişim ürünü olan ‘Handy35’ adını verdiği ürün ortaya çıkmıştır.

‘Handy35’in kaderinin bir anda değiştiği asıl an, yurt dışında yer alan bir müşterinin bir forumda üründen bahsetmesi ile başlamıştır. Böylelikle global pazara açılan ürün ile ihracat mümkün olmuştur. Tüm bu gelişmelerin önemini fark eden Köymen, bir marka kurmuştur. Bu marka ise Edelkrone olmuştur.

Edelkrone ile farklı türde ürünlere odaklanmayı planlamıştır. Şirketin ilk yıllarında ise yoluna yalnız devam etmiştir. Edelkrone’un ilk büyük çıkışı ise tasarımını kendi üstlendiği ‘Slider Plus’ ürünü ile gerçekleşmiştir.

Edelkrone'nun Hikayesi

‘Slider Plus’ bir devrim niteliğinde olmuştur. Sinema sektöründe değişim yaratan ürün, Edelkrone içinde dönüm noktası olmuştur. Ayrıca Edelkrone, NAB Show tarafından da Türkiye’ye birçok ödül kazandırmıştır. 2016 yılında Edelkrone artık bir dünya markası olarak yer almaktaydı.

Aynı zamanda o yıllarda Türkiye içinde girişimcilik ve ihracat ekosisteminde farkındalık yaratmıştı. Hatta ‘Başka Bir Şey’ isimli YouTube hesabında yayınlanan seriyle de bunu gözler önüne sermişlerdir. Böylelikle de birçok firmaya ilham kaynağı olunmuştur.

Tüm bunlara ek olarak 2017 yılında Kadir Köymen, kardeşi Onur Köymen ve arkadaşı Mustafa Soyer ile birlikte ‘Radyo 521’ isimli podcast serisine başlatmıştır. Ancak bu podcast kanalı ortaklar arasında yaşanan düşünce ayrılıkları sebebi ile sonlanmıştır.

Yarıda kalan projede 100’ün üzerinde podcast üretilmiştir. 2019 yılına gelindiğinde ise Kadir Köymen Edelkrone şirketinden ayrılmıştır. Kendi kurduğu Edelkrone’dan emelilik nedeni ile ayrılmıştır. Köymen, şirketi çalışanlarına devretmiştir.

Karbon Solutions Nedir?

Yeni girişim projesi olan Karbon Solutions, Kadir Köymen tarafından kuruldu. Şirket, Kadir Köymen Yönetim Danışmanlık A.Ş çatısı altında bulunmaktadır. Karbon Model ismi verilen proje yeni nesil bir şirket yönetim modelidir. Bu modelde şirketleri teknoloji odaklı, teknoloji katkısı yapan geliştiricileri hisse sahibi yapan ve böylelikle sürdürülebilir şirket hedefine ulaşılması amaçlanmaktadır. Bu neticede Karbon Ofis de açılmıştır.

Kadir Köymen, genel olarak şirketlerin teknoloji odaklı ve sürdürülebilir olmalarının önündeki en büyük engelin çalışan aidiyeti olduğunu ifade etmektedir. Geliştirdiği ve Karbon Model olarak adlandırılan girişimin amacı ise bu problemi ortadan kaldırmaktır. Peki Köymen, bunu nasıl yapmayı hedefliyor?

Karbon Model, yönetim modeli firmanın kârına katkı yapan her çalışanın firmadan hisse almasının önünü açmaktadır. Böylelikle şirket, üstün rekabet gücüne sahip inovasyonu doğal yoldan üreten şirketlere katkı sağlamış oluyor. Dolayısıyla Karbon Solutions, bir start-up merkezi olarak tasarlanmaktadır. Bu durumu bir nevi kuluçka merkezi olarak nitelendirebiliriz. Bu girişimler de Karbon Model kullanılacaktır.

Karbon Solutions Nedir

Ayrıca bu start-up’lara gereken destek ve geliştirme sürecine katkı sağlanacaktır. Hatta tüm bu süreç, belgesele çevrilecektir. Böylece süreçler YouTube kanalında bir aylık süreç yayınlanacaktır. Girişimci ekiplerin 4 haftalık süreç içerisindeki eğitimleri ve gelişim süreci yer alacaktır. Sonuç olarak farklı bir yönetim şekli ile şirketlere sürdürülebilirlik kazandırmak hedefleniyor. Böylelikle başarısız şirket oranı düşürebilmek amaçlanıyor. Katılım sağlayan girişimci ekiplerle de bu başarının gösterilmesine odaklanılıyor.

Kadir Köymen Kimdir : Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde girişimcilik ekosisteminde dünyaya açılan bir marka olan Edelkrone şirketinin kurucusu Kadir Köymen kimdir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Sinema sektöründe yer alan teknoloji şirketi Edelkrone’un hikayesinden bahsettik. Aynı zamanda 2019 yılında Edelkrone’da ayrılan Köymen’in yeni girişimi Karbon Solutions nedir buna değindik.

Kadir Köymen, Edelkrone şirketinin kurucusu olarak Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminde ismi bilinen girişimcilerden biridir. Edelkrone, tasarımları ve aldığı ödüller ile birçok dünya markasına alternatif olarak yer almaktadır. 2009 yılında kurulan şirket, toplamış olduğu ün sayesinde de 2011 yılından beri çeşitli ödüllere layık görülmüştür. 2019 yılında Kadir Köymen, artık yeni bir yola açılma kararını vermiş ve bu sebeple de yalnızca hissedarı olarak yer alarak şirketi çalışanlarına devretmiştir.

Köymen, yer verdiği ifadelerde şirket çalışanlarının hisse sahibi olması gerektiğini söylemektedir. Dolayısıyla yeni girişimi Karbon Solutions’da yer alan Karbon Model’de yeni yönetim şeklinden bahsetmektedir. Karbon Model ve Karbon Ofis yapılarının yer aldığı Karbon Solutions girişiminin ise 2022 yılının Haziran ayında lanse edilmesi öngörülüyor.

Son olarak Kadir Köymen hayat mottosunu şöyle ifade ediyor: “Hazır olmak diye bir şey yoktur. Denemeye şu anda başlamalısınız.” Peki ya sizler yaratıcı ve girişimci kimliği ile öne çıkan Kadir Köymen hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir dünya markası olan Edelkrone’nun girişimcilere ilham kaynağı olan hikayesini nasıl buldunuz?

Köymen’in yeni girişimi Karbon Solutions sizce yeni dönemde başarılı olacak mı? Kadir Köymen hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.