Uber Elektrikli Bisiklet ve Scooterları Çöpe Atıyor

Uber geçtiğimiz günlerde Lime adlı elektrikli bisiklet ve scooter şirketine $170 milyon yatırımda bulunmuştu. Bu gelişme ışında şirketin elektrikli bisiklet ve scooter işlerini de Lime firmasına verdiği öğrenilmişti. 2018’de yüklü miktar bir sermaye ile elektrikli bisiklet ve scooter işe giren Uber’in bu hareketi şaşkınlık yaratarak, çoğu kişinin aklında şu soruyu doğurmuştu: Uber Jump bisikletleri ne yapacak?

Uber bu sorunun cevabı niteliğinde geçtiğimiz günlerde farklı eyaletlerde konuşlanan Jump markalı eski model elektrikli bisiklet ve scooterlarını toplattı. Bu hafta içinde yayınlanan video ise Uber’in bu ürünleri hurdalıklara yığdığını ortaya çıkarttı.

Yayınlanan videoda kırmızı Jump bisikletlerin hurdalığa yığıldığını gören bisiklet kullanıcıları dev şirkete sosyal medya üzerinden tepkiler yağdırdı.

Uber Bunun Geri Dönüşüm Olduğunu Söyledi

Şirket kendisine gelen yüzlerce tepki mesajından sonra açıklamada bulundu. Bu hurdalığa yığılan bisikletlerin geri dönüşüme gideceğini söyleyen şirket, bu elektrikli bisiklet ve scooterların Lime’ın istemediği eski modeller olduğunu belirtti. Bu eski modeller kalmaya devam ederse yeteri kadar teknik destek sağlamayacaklarını söyleyen şirket, bu sebeple geri dönüştüreceklerini açıkladı.

Bir Uber sözcüsü yaptığı açıklamada “Son anlaşmamızın bir parçası olarak on binlerce yeni model Jump bisiklet ve scooterı Lime’a devrettik. Geriye kalan eski model bisikletleri bağışlamayı düşündük fakat güvenlik ve teknik destek bize ve kullanıcılara sıkıntı yaratacağından dolayı bundan vazgeçip geri dönüştürmeye karar verdik.” ifadelerini kullandı.

Lime cephesi ise on binlerce Jump model bisiklet ve scootera sahip olduğunu fakat bunların hiçbirini geri dönüştürmeyeceğini, bu zorlu dönemde onları konuşlandıracaklarını açıkladı. Ayrıca Jump bisiklet ve scooterlarının tasarımının oldukça modern ve güzel olduğunu belirten şirket, ilerleyen dönemde yine aynı tasarımları kullanacaklarını da ifade etti.

elektrikli-scooter

Kullanıcılar Uber gibi elektrikli bisiklet ve scooter hizmeti sunan şirketlerin sürekli ne kadar yeşil alancı olduklarından bahsettiğini hatırlattı. Aynı zamanda kullanıcılar Uber’in bu hareketi ile insanları elektrikli ulaşımdan alıkoyup alternatif, doğaya zararlı ulaşım araçlarına sevk edeceğini söylediler.

Koronavirüs pandemisiyle zor günler geçiren şirket yakın zamanda 3000 işçi çıkarmıştı. Bu zor günlerde bir de böyle bir olayın patlak vermesiyle müşterilerinden aldığı ve alacağı tepkiler Uber’i oldukça zor duruma sokacağa benziyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.

“Uber Elektrikli Bisiklet ve Scooterları Çöpe Atıyor” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.