Apple, Siri’yi Geliştirmek İçin Inductiv’i Satın Aldı

Apple, Siri için son yıllarda yapay zekayı geliştirmek amacıyla bir dizi çalışmaya imza atılıyor. Geçtiğimiz aylarda sesli asistanı Siri’nin performansını arttırmak için Voysis’i satın alan Apple, alımlarına bir yenisini daha (Inductiv) ekledi. Bloomberg’in yaptığı habere göre, Apple Kanada merkezli makine öğrenimi girişimi olan Inductiv’i satın aldı.

Waterloo, Ontario merkezli şirkette çalışan bir grup mühendis son haftalarda Siri, makine öğrenimi ve veri bilimi üzerinde çalışmak amacıyla Apple ekibine katıldı. Apple, planları hakkında bilgi vermeyerek bu anlaşmayı şu sözlerle doğruladı: “Zaman zaman küçük teknoloji şirketleri satın alıyoruz ve genellikle planlarımızı paylaşmıyoruz.”

Apple bu satın alımı gerçekleştirmeden önce, Inductiv makine öğrenimi amacıyla yapay zeka kullanan bir teknoloji geliştirdi. Bu teknoloji ile verilerdeki hataları tanımlanıyor ve düzeltme görevini otomatikleştiriyor. İnsan müdahalesini azaltarak yazılımın gelişmesine yardımcı olan popüler ve güçlü bir yapay zeka türü olan makine öğrenimi için veri temizliği çok önemlidir.

Apple, satın aldığı Voysis ile dijital ses asistanı Siri’nin doğal dili daha iyi anlamasını sağlamak istiyordu. Tahmin edileceği üzere, şimdi de yeni satın aldığı makine öğrenimi girişimi sayesinde Siri’ye daha temiz bir veri sağlayacak. Bu sayede kafasını gereksiz bilgilerle karıştırmayacak ve doğal dili daha kolay anlamasına yardım edecek.

Inductiv ile Siri için yapılan bu çalışma, makine öğrenimi stratejisinin ana unsuru olan veri bilimi kategorisine giriyor.

Siri ve makine öğreniminden sorumlu Apple yöneticisi John Giannandrea, Siri dijital asistanı üzerinde çalışıyor. Giannandrea ayrıca şirketteki yapay zeka destekli diğer ürünlerde kullanılan temel teknolojiyi geliştirmeye devam ediyor.

Inductiv, Stanford Üniversitesi, Waterloo Üniversitesi ve Wisconsin, Madison Üniversitesi’nden makine öğrenimi profesörleri kuruldu. Stanford’dan profesör Christopher Ré, daha önce 2017 yılında Apple tarafından satın alınan bir başka yapay zeka şirketi olan Lattice Data’yı kurdu. Ré’nin veya diğer Inductiv kurucu ortakları Theodoros Rekatsinas ve Ihab Ilyas’ın Apple’a katılıp katılmadığı henüz belli değil.

Apple, son yıllarda Xnor.ai, Tuplejump, Laserlike, Turi ve Perceptio dahil olmak üzere birkaç yapay zeka ve veri şirketleri satın almıştı. Bu satın alımlarla ürünlerine Deep Fusion gibi özellikler ekleyerek yapay zekayı daha çok kullanmaya başladı. Buna rağmen, Siri’yi geliştirmeye kararlı görünen Apple’ın, Amazon’un sesli asistanı Alexa ve Google Asistan gibi benzerleriyle yarışabilmesi için önünde hala uzun bir yol var gibi görünüyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

ODTÜ İngilizce Öğretmenliği öğrencisi.