Microsoft Habercilikte Yapay Zeka Kullanmaya Başlıyor

Teknoloji devi Microsoft, MSN ve Microsoft News’te çalışan onlarca haberci ve editörünü işten çıkardı. İşten çıkarmaların ardından Microsoft habercilikte yapay zeka kullanacaklarını açıkladı. İşten çıkarılan kişilerin çoğu Microsoft’un SANE(arama, reklamlar, haberler, Edge) bölümünden.

Haber kuruluşlarında haberlerin küratörlüğü ve MSN sitesi için başlık ve resim seçim işlemleri şu anda gazeteciler tarafından yapılmakta. Microsoft temsilcisi Seattle Times’a yaptığı açıklamada bu görevleri artık yapay zeka ile yerine getirmek istediklerini belirtti.

Amerikalı dev şirketin temsilcisi açıklamalarına şöyle devam etti, “Bu işimizi daha da değerli hale getirmek için yaptığımız bir hamle. Biz de diğer tüm teknoloji şirketleri gibi işimizi geliştirmeye çalışmaktayız. Bu hamle belirli yerlere daha fazla yatırım gelmesini sağlayabilir, hatta bazı bölümlerde istihdamı bile arttırabilir. Bu aldığımız karar tamamiyle kendimizi geliştirmek adına aldığımız bir şeydir. Bu günlerde geçirdiğimiz Pandemi dönemiyle bir alakası yoktur.” ifadelerini kullandı.

Microsoft’un aldığı bu karar ile haziran ayının sonuna kadar yaklaşık 50 kontratlı içerik üreticisinin işine son verilecek. Bunun yanı sıra full-time çalışan bir haber ekibinin işine devam edeceği bilgisi de yayınlanan raporun içinde yer alıyor.

Yapay Zeka Hakkında Araştırma Yaparken Onlar İşimi Elimden Aldı

Microsoft Habercilikte Yapay Zeka

Kontratı sona erdirilen editörlerden biri yaptığı açıklamada “Çalıştığım süre boyunca içerik üretmek adına sürekli yapay zeka üzerine araştırmalar yapıyordum. İlerde yapay zekanın hayatımızı nasıl etkileyeceğini öğrenmeye çalışırken yapay zeka benim işimi elimden aldı. Makinelerin insanların yerini alması bizi her ne kadar demoralize etse de yapacak bir şey yok. İşte buradayız.” ifadelerini kullandı.

Yaptığı bu hamleyle işçi maliyetinden kurtulacak olan Microsoft, şu ana kadar bu projede ne kadar ileri gittiklerini ya da sistemin oluşup oluşmadığı konularında herhangi bir detay vermedi.

Google Uzun Süredir Fon Sağlıyor

Microsoft habercilikte yapay zeka kullanımına yönelmiş ilk şirket değil. Bundan daha önce bu hamleleri atan şirketler oldu. Bir diğer teknoloji devi Google ise işlemin nasıl sonuç vereceğini görmek için bu projelere adım atan şirketlere yüklü miktarda maddi destek ve veri sağlamakta.

1995 yılından beri, yani yaklaşık 25 yıldır MSN ile birlikte haber sektöründe yer alan Microsoft, 2 sene önce Microsoft News’i çıkarmıştı. Çıkardıkları dönemde 800 editörün Dünyanın 50 farklı lokasyonunda çalışmakta olduğunu söyleyen Microsoft yaptığı bu hamleyle çoğunun işini sonlandırdı diyebiliriz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.