İyileştirilmiş Pil Şarjı Nedir?

Teknolojik cihazların en can alıcı noktalarından birisi şüphesiz bataryalardır. Bu aletlerin şarjı, bazı cihazlarda avantaj sağlarken bazen de başa bela olmaktadır. Durum böyle olunca şirketler de bu avantajı kullanmak için çaba göstermektedir. Bunun önemli örneklerinden birisi de tabii ki İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliğidir. Peki İyileştirilmiş Pil Şarjı nedir?

Bu soruyu ilerleyen alt başlıklarımızda detaylı bir şekilde açıklayacağız. Ancak kısaca İyileştirilmiş Pil Şarjı, batarya ömrünü uzatmak için Apple tarafından geliştirilen bir özelliktir. Bu özelliğin, Apple cihazlardaki adı İyileştirilmiş Pil Şarjı’dır. Ancak benzer özelliklerin yalnızca Apple tarafından üretilen aletlerde görülmediğini belirtmekte fayda var.

Birçok teknolojik cihaz üreticisi, batarya ömrünü uzatacak hamleler ve yazılımlar geliştirmektedir. Örneğin Sony, cihazların gece boyunca şarj olması konusunda bir özellikle karşımıza çıkıyor. Gece boyunca şarj olan cihazların yavaş şarj olması sağlanıyor. Böylece cihazlar, yoğun akıma maruz kalmıyorlar.

Bu içeriğimizde İyileştirilmiş Pil Şarjı nedir konusuna detaylıca değineceğiz. Daha sonrasında bu özelliğin nasıl açılıp kapatılacağını sizler için açıklayacağız. Buna ek olarak özelliğin faydalarından ve açıp açmamanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Ayrıca, pil ömrünüzü uzatmak için bazı ipuçlarını da sıralayacağız.

Şimdi lafı daha da uzatmadan içeriğimize başlayalım. Öncelikle en önemli soruyu cevaplayalım. İyileştirilmiş Pil Şarjı nedir?

İyileştirilmiş Pil Şarjı Nedir?

İyileştirimiş pil şarjı, Apple tarafından iPhone cihazlar için geliştirilen bir özelliktir. iOS 13 ve sonrasındaki sürümler için geçerli olan bu özellik, telefonunun pil ömrünü uzatmak için geliştirilmiştir.

İyileştirilmiş Pil Şarjı deneyimini sunmak için iPhone, kullanıcının şarj etme alışkanlıklarını takip eder ve öğrenir. Daha sonrasında şarj etme sürecini bu bilgilere göre yeniden düzenler. Tüm bunlar sayesinde pil ömrünü mümkün olduğunca uzatmaya çalışır.

Bilindiği üzere lityum iyon piller, yapıları gereği bir süre sonra ilk günkü performasnarlını gösteremezler. iPhone cihazlarda yer alan pil sağlığı %80 seviyelerine indiğinde Apple, bataryanın değişmesi gerektiğini belirtiyor. İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği ise, bu seviyenin %80’e inmesini mümkün olduğunca geciktiriyor.

İyileştirilmiş Pil Şarjı Nasıl Çalışıyor?

Bu özelliğin çalışma prensibi aslında oldukça basit. Özellik aktif hale geldiğinde telefonun tam şarjlı olarak geçirdiği zamanı mümkün olduğu müddetçe azaltıyor. Peki bunun faydası ne?

Tam şarjlı olmayan pilin eskime hızı da aynı şekilde düşüş gösteriyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi pil sağlığının %80 seviyelerine ulaşması da doğal olarak daha uzun bir süreç haline geliyor.

Bu özellik aktif halde ise iPhone, şarja takılı cihazı %80 seviyesine kadar şarj ediyor. Daha sonrasında ise devreye günlük şarj etme alışkanlıklarınızı takip ederken edindiği bilgiler giriyor. Eğer telefonun şarjı %80’e ulaştıysa ve cihaz telefonun uzun bir süre daha şarja takılı olacağını öğrendiyse hemen aksiyon alıyor.

Cihazın buradaki amacı telefonun şarjdan çıkartıldığı anda tam şarjına ulaşması. Aslında burada özellik, cihazın şarj etme hızını düşürüyor demek doğru olacaktır. Böylece İyileştirilmiş Pil Şarjı, telefonun hızlı bir şekilde tam şarj olmasını engelliyor. Doğal olarak da pilin kapasitesi bir süre sonra azalmaya başlayacaktır.

Tabii ki bu işlemi bir kere yapmak ile defalarca yapmak arasında bir fark bulunmaktadır. Ancak kimi zaman kullanıcılar telefonu ya da diğer elektronik cihazları şarjda unutmaya meyillidir. İşte tam da bu yüzden Apple bu özelliği geliştirdi.

İyileştirilmiş Pil Şarjı Nasıl Açılır?

Pil sağlığını daha uzun süre korumak için bu özelliği açmaya karar verdiniz. Peki ne yapmalısınız? Aslında bu işlem de oldukça basit. Hemen birkaç kolay adım ile sizler için açıklayalım:

 • Öncelikle iPhone cihazınızın iOS 13 ve daha yüksek bir işletim sürümüne sahip olduğundan emin olun. Çünkü Apple, bu özelliği yalnızca iOS 13 ve üstündeki işletim sistemlerine sunmakta.
 • Daha sonrasında iPhone’unuzun Ayarlar menüsünü açın.
 • Ardından sırasıyla Pil ve Pil Sağlığı menülerini takip edin.
 • Eğer bu menüyü bulamadıysanız Ayarlar menüsünün üst kısmında yer alan arama çubuğuna İyileştirilmiş Pil Şarjı yazarak bulabilirsiniz.
 • Karşınıza çıkan ekranda İyileştirilmiş Pil Şarjı seçeneğini aktif hale getirin.
 • Daha sonra cihazınız, özelliği aktif hale getirecek ve şarj etme alışkanlıklarınızı takip etmeye başlayacak.
 • Aynı işlemleri yaparak İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliğini kapatmanız da mümkün.
iyilestirilmis-pil-sarji

Eğer tüm bunları yaptıysanız ancak özellik yine de aktif hale gelmiyorsa konum ayarlarına izin vermeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise cihazın daha sık zaman geçirdiğiniz yerlerde bu özelliği kullanıyor olmasıdır.

Örneğin, bir tatile gittiğinizde şarj alışkanlıklarınız günlük akışın dışına çıkacaktır. Böyle bir durumda iPhone, İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliğini devreye sokmayacaktır. Gerekli konum izinlerini vermek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle cihazınızın Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Daha sonrasında Gizlilik ayarlarına geçin.
 • Gizlilik seçenekleri arasından Konum Servisleri’ne tıklayın.
 • Konum Servisleri içinde sunulan seçeneklerden Sistem Servisleri ile devam edin.
 • Burada karşınıza çıkacak ayarların en altından Önemli Konumlar seçeneğine tıklayın.
 • Önemli Konumlar seçeneğini aktif olduğuna emin olun. Daha sonrasında iPhone’unuz sizin en çok vakit geçirdiğiniz konumlarda bu özelliği aktif hale getirecektir.

İyileştirilmiş Pil Şarjı Özelliğini Açmalı mıyım?

Aslında bu sorunun cevabı tamamıyla sizin alışkanlıklarınıza ve kullanım tarzınıza kalmış demek doğru olacaktır. Eğer cihazınızı doğru bir şekilde şarj ettiğinize inanıyorsanız ve her zaman hızlı bir şarja ihtiyacınız varsa bu özellik sizin için pek uygun olmayacaktır.

Ancak, cihazınızın pil ömrünü mümkün olduğunca uzun süre korumak istiyorsanız bu özelliği açmanız sizin yararınıza olacaktır. Sizin alışkanlıklarınız doğrultusunda şekillenecek olan İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği, maksimum batarya kapasitesini hatırı sayılır bir süre daha koruyacaktır.

Yukarıda anlattığımız adımlarla özelliği açmanız ve kapatmanız mümkün. Apple, bu noktada yine kullanıcılarını düşünerek bir hamle de gerçekleştirmiş. Eğer özelliği kapatmaya çalışırsanız iPhone’unuz bir uyarı metni çıkartıyor.

Buna ek olarak kapatma seçenekleri arasında “Yarına kadar kapat” gibi bir ifade de mevcut. Böylece, hızlı bir şekilde tam şarja ulaşmak istiyorsanız ve yarın bu aceleye ihtiyacınız olmayacaksa bu seçeneği kullanabilirsiniz. Her ne kadar tam cihazı tam şarjda kullanmanız önerilmese de böyle bir seçenek sunulması oldukça faydalı oluyor.

Eğer bu özelliği açmak isteyip istemediğinize henüz karar veremediyseniz açmanızı tavsiye ediyoruz. Bu özelliğin size kazandıracağı daha uzun süreli batarya kullanımı yavaş şarj etmenin kesinlikle öne geçiyor. Üstelik tüm bataryayı yavaş şarj etmediğini de bir kez daha hatırlatalım. Yalnızca %80’in üstüne çıktığında pil şarjını daha yavaş hale getiriyor.

iyilestirilmis-pil-sarji-kullanmak

Pil Ömrünü Uzatmak için Ne Yapmalı?

Buraya kadar İyileştirilmiş Pil Şarjı nedir ve nasıl açılır sorularının cevaplarını sizlerle paylaştık. Peki, pil ömrünü uzatmak için bu özellik yeterli mi? Her ne kadar başarılı bir özellik olsa da genel anlamda pil sağlığını daha uzun süre korumak için yapacağınız onlarca farklı eylem mevcut.

Eğer siz de elektronik aletlerinizin pil ömrünü mümkün olduğunca uzun süre korumak istiyorsanız bu önemli noktalara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak öncesinde belirtmekte fayda var.

Lityum iyon pil kullanan cihazlar doğası gereği eninde sonunda pil değişimi gerektirecektir. Bu nedenle pilin sağlığını her zaman %100 seviyesinde tutmanın mümkün olmadığını bir kez daha ifade edelim.

Sıcaklığa Dikkat Edin

Batarya ile çalışan elektrikli aletlerin en büyük düşmanlarından birisi yüksek ve düşük sıcaklıklar oluyor. Özellikle soğuk bir yerde yaşıyorsanız bazen telefonunuzun kendi kendine kapandığını fark etmişsinizdir. Aynı şekilde çok yüksek sıcaklıklarda da telefonununuz ya da diğer elektronik cihazlarınız kapanma ihtimali mevcut.

Bu eylem kimi zaman cihazın kalıcı bir hasar almasını engellemek için gerçekleşir. Bataryaların ve diğer parçaların da belli bir sıcaklık aralığında en iyi performansı gösterdiğini belirtelim. Özellikle çok sıcak ortamlarda elektronik cihazların ısınması büyük bir sorun teşkil ediyor.

Bu nedenle aşırı sıcak bir ortamdaysanız ve telefonunuzun ısındığını hissediyorsanız cihazı korumaya çalışın. Bu durumda yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden birisi de cihazı şarja takmaktır. Yüksek sıcaklıklarda cihazı şarja takmak bataryaya kalıcı hasarlar verme potansiyelini doğurur.

Batarya Şarj Yüzdesini İyi Ayarlayın

Dikkat etmeniz gerek bir diğer nokta ise şarj yüzdesini iyi ayarlamaktır. Cihazın bataryasını tamamen boşaltmak ve %100’e kadar doldurmak sandığınız kadar iyi bir durum değildir. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar cihazın durması gereken aralığı %30 ile %80 olarak yorumlamaktadır.

Lityum iyon pil kullanan cihazlarınızın pil ömrünü uzun süre korumak için %30’un altına düşürmemeye ve %80’in üstüne pek çıkarmamaya dikkat edin. Tabii ki bu konuda istisnalar olacaktır.

Örneğin, telefonunuzu hiçbir şekilde şarj edemeyeceğiniz bir yere gidecekseniz tam şarj etmenizde bir sakınca yok. Ancak, bunu düzenli bir alışkanlık yerine istisna olarak tutmanız uzun vadede size fayda sağlayacaktır.

pil-yuzdesi

Ayarlara Dikkat Edin

Cihazınızın ayarlarına dikkat etmeniz de pil ömrünü korumak için önemli bir püf noktadır. Örneğin, sürekli konum ve Bluetooth açık bir şekilde dolaşmak bu özelliklerin çalışması için ekstra bir güç gerektirecektir. Tahmin ettiğiniz gibi cihazınız bu gücü bataryadan almaktadır.

Doğal olarak bu efor da pil ömrünüzün azalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle eğer kullanmıyorsanız konum hizmetlerinizi, Wi-Fi, Bluetooth ve benzeri servisleri kapatabilirsiniz. Ayrıca, arka planda kendi kendine yenilenen e-posta gibi ayarlara da bakmanızda fayda var. Kimi zaman en güncel yazılımları kullanmamak da pil ömrünü kısaltma ihtimaline sahiptir.

Cihazınızın Özeliklerinden Faydalanın

Teknolojinin geliştiğini asla unutmayın. Pil ömrü tükenen bir problem olsa da bunu yavaşlatacak özellikler de aynı hızda gelişiyor. İçeriğimizde anlattığımız İyileştirilmiş Pil Şarjı bunun en önemli örneklerinden birisi diyebiliriz. Tabii ki tek özellik bu da değil.

Eğer iPhone özelinde devam edecek olursak Düşük Güç Modu’ndan da faydalanmanız size yarar sağlayacaktır. Düşük Güç Modu, pilin arka planda çalışan eylemlere ayırdığı gücü azaltır. Böylece pil ömrünüz belli bir miktar daha uzar. Ayrıca, cihazınız şarj olduğunda bu mod otomatik olarak kapanır.

Bunun haricinde diğer telefonlar ve bilgisayarlarda da benzer özellikler mevcut. Tasarruf modu ya da pil tasarrufu gibi isimlere sahip özellikler temelde aynı işlemleri yapar. Bu özellikler sayesinde cihazınızın pil ömrünü uzatmanız mümkündür.

Kendi Kullanım Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Son püf nokta ise en önemlilerinden birisi oluyor. Yukarıda saydığımız tüm noktalara ek olarak cihazın pilini bitiren oldukça önemli bir unsur daha var: Kullanıcılar!

Sıcak hava, şarj yüzdesi vb. noktalar pil sağlığı için önemlidir. Ancak kullanıcının cihazı nasıl kullandığı konusu hepsinden çok daha ağır basmaktadır. Örneğin, ekran parlaklığını sonuna kadar açık bir şekilde bırakıp aynı anda müzik dinlerseniz ve oyun oynarsanız pilinizin hızlıca biteceğini söylememize gerek bile yok.

Buna ek olarak, cihazı şarja takılı bir şekilde kullanmak da yapabileceğiniz en zarar verici eylemlerden birisi. Bu nedenle, her şeye dikkat etmenin yanı sıra kendi alışkanlıklarınızı da gözden geçirmenizde fayda var.

Eğer ekran kilidiniz otomatik değil ise cihazınızın şarjı daha hızlı bitecektir. Arka planda çalışan uygulamaları kontrol etmediyseniz pilinizin hızlıca tükenmesi işten bile değildir. Bu nedenle cihazınızı kullanırken daha dikkatli olmanız pil ömrünü uzatacak en önemli etkenlerden birisidir.

İyileştirilmiş Pil Şarjı Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için İyileştirilmiş Pil Şarjı nedir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Özetlemek gerekirse iPhone modellerinde pilin performans için önemi son derece yüksektir. Her teknolojik cihazda olduğu gibi pilin zaman içerisinde eskimesi de iPhone’larda karşımıza çıkmaktadır. Ancak Apple bunu mümkün olduğunca geciktirmek için bazı özellikler geliştirmiştir.

Genel olarak başarılı bir optimizasyona sahip olan iPhone cihazları, pil şarjı konusunda da ek önlemlere sahiptir. Böylece pilin durumunu daha uzun süre muhafaza etmeyi sağlamaktadır. Ayrıca sunduğu grafik ve ölçümlerle de pil sağlığı hakkında kullanıcılara bilgi vermektedir. Tüm bu unsurların iPhone cihazların performansına ve pil ömrüne katkı yaptığını söylemek de yanlış olmayacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.